“Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” – ижтимоий ҳимоя учун қулай ахборот тизими
Мамлакатимизда кейинги йилларда иқтисодиёт тармоқлари ва давлат бошқаруви тизимига замонавий ахборот технологияларини кенг жорий этишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Шохруҳ ШОРАҲМЕТОВ,
молия вазири ўринбосари
Шунингдек, рақамли иқтисодиётни ривожлантириш ва рақамли технологиялардан фойдаланган ҳолда аҳолига давлат хизматлари кўрсатиш жараёнини енгиллаштириш, ортиқча қоғозбозликни йўқотиш борасида тизимли ишлар амалга оширилмоқда.
Коронавирус пандемияси даврида аҳолининг асосий қисми карантин талабларига риоя қилиб, уйда қолмоқда. Бундай шароитда уларга давлат хизматларини масофадан кўрсатиш, санитария талаблари жиҳатидан қоғоз кўринишидаги ҳужжатлар айланмасини камайтириш нақадар долзарб экани янада яққол намоён бўлмоқда.
Мана шундай давлат хизматларидан бири бу – 14 ёшгача болалари бўлган оилаларга нафақа, бола икки ёшга тўлгунга қадар бола парвариши бўйича нафақа ва кам таъминланган оилаларга моддий ёрдам тўлашдир. Ушбу ижтимоий нафақаларни тайинлаш жараёнида расмиятчилик, сансалорлик ва бюрократия авж олган, десак хато қилмаймиз. Бунда ёрдамга муҳтож бўлган оилаларни турли маълумотнома ва бошқа тасдиқловчи ҳужжатларни йиғишдан озод этишнинг аллақачон вақти келган.
Молия вазирлиги томонидан мазкур муаммони бартараф этиш мақсадида хориж тажрибаси ўрганилганда, кўплаб ривожланган мамлакатларда аҳолига пул ёки маҳсулот кўринишидаги ёрдамларни кўрсатиш тизими автоматлаштирилгани, муҳтож инсонлар ва оилаларга шу каби давлат хизматлари электрон тизимлар ёрдамида амалга оширилаётгани маълум бўлди. Ушбу ўрганишлар натижасида “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизими яратилди.
Хўш, Ягона реестр, бу қандай тизим ва унинг қанақа ижобий томонлари бор?
Ягона реестр – бошланғич босқичда ижтимоий нафақаларни тайинлаш учун инсон омилисиз оиланинг (фуқаро) муҳтожлигини ўзи аниқлайдиган, нафақаларни тайинлаб, тўловларни амалга оширадиган ва назорат қиладиган, харажатлар ҳисобини юритадиган автоматлашган ахборот тизимидир.
Кейинги босқичларда бу тизим ижтимоий ҳимояга муҳтож фуқаро ва оилаларга давлат томонидан кўрсатиладиган пул ёки маҳсулот кўринишидаги барча ёрдам турларини (болаларнинг бепул боғчага қатнаши, ўқувчиларни бепул дарсликлар тўплами билан таъминлаш, соғлиқни сақлаш муассасаларида бепул ёки имтиёзли тиббиёт хизматларини кўрсатиш, ипотека кредитлари учун бошланғич бадални тўлаш ва бошқа) қамраб олади.
Ягона реестрнинг афзаллиги шундаки, биринчидан, тақдим этиладиган маълумотларга зарурат бўлмаслиги ҳисобига ижтимоий нафақаларга муҳтож оилалар учун ариза бериш жараёни кескин енгиллашади ва ушбу оилалар учун маълумотларни йиғиш каби сарсонгарчиликларга барҳам берилади.
Иккинчидан, кам таъминланганликни эътироф этиш ҳамда ижтимоий нафақаларни тайинлаш ёки рад этиш жараёни максимал даражада шаффофлашади. Нафақани тайинлаш ёки рад этиш тўғрисида қарор фақат Ягона реестр ахборот тизими томонидан (унга киритилган мезонлар асосида) қабул қилинади, бунда ҳеч қандай инсон омили мавжуд бўлмайди.
Учинчидан эса ҳозирги кунда кам таъминланган оилаларга давлат томонидан турли хил ёрдамлар (болаларнинг бепул боғчага қатнаши, мактабда бепул дарсликлар ва қишки кийим-бош билан таъминлаш, соғлиқни сақлаш муассасаларида бепул даволаниш ва бошқалар) кўрсатилмоқда. Бироқ ушбу ёрдамларга муҳтож оилаларни аниқлаш тартиби ҳеч қандай қонунчилик ҳужжатларида белгиланмаган ва давлат томонидан қайси оилага қандай ҳамда неча пуллик ёрдам кўрсатилгани тўғрисида маълумотлар базаси мавжуд эмас. Демак, Ягона реестр мана шундай маълумотлар базасига айланади ва ушбу база орқали автоматик тарзда барча ижтимоий ёрдамга муҳтож оилаларни аниқлаш ва уларга манзилли ёрдам кўрсатиш имконини беради.
Мазкур ахборот тизими жорий этилган тақдирда аҳоли учун ижтимоий нафақаларни олиш жараёнида қандай енгилликлар яратилади, деган савол моҳиятан ўринли ва барча учун қизиқ савол. Ҳақиқатдан ҳам, тизим ишга туширилиши натижасида бу борада нималар ўзгаради?
Айтайлик, ҳозирги кунда ижтимоий нафақаларни олиш учун ёрдамга муҳтож фуқаро оиланинг таркиби ва даромади тўғрисидаги маълумот ҳамда ушбу даромадларни тасдиқловчи ҳужжат, болали оилаларга нафақа ёки бола парвариши бўйича нафақа олиш учун болаларнинг туғилганлик тўғрисидаги гувоҳномалари нусхалари, асосан яшаб турган жойи бўйича нафақа ва моддий ёрдам олиш учун доимий яшаш (доимий прописка) жойи бўйича болали оилаларга нафақа, бола парвариши бўйича нафақа ва моддий ёрдам тайинланмаганлиги ва тўланмаганлиги тўғрисида фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органи томонидан берилган маълумотнома, агар болалар васийликка олинган бўлса, васийлик ва ҳомийлик органининг қароридан кўчирма каби маълумот ва ҳужжатларни йиғиб, маҳалла фуқаролар йиғинига топшириши керак бўлади. Бундан ташқари, моддий ёрдамга эҳтиёжмандлик тўғрисидаги аризага ариза берувчининг хоҳишига кўра, оиланинг эҳтиёжмандлигини тасдиқловчи бошқа ҳужжатлар ҳам илова қилиниши мумкин.
Кўриниб турганидек, ушбу ҳужжатларни йиғиш жараёни анча вақт ва сабр талаб этади. Бунинг устига, шунча югур-югурдан сўнг маҳалла фуқаролар йиғини томонидан “Ҳужжатларингни олмайман, камчилиги бор ёки пул йўқ, кейинги ойда келгин”, деб қайтариб юбориш каби кўплаб ҳолатлар мавжуд ва давом этмоқда.
Эътиборли жиҳати, шундан кейин ҳам бир қатор жараён амалга оширилади. Жумладан, биринчидан, ҳужжатлар тақдим этилгандан сўнг аризачи ва унинг оила аъзоларининг даромади ҳисоб-китоб қилинади. Иккинчидан, аризачининг уйига 5 кишилик махсус комиссия бориб, оиланинг моддий ва мулкий ҳолатини ўрганиб чиқади, унинг хулосаси маҳалла фуқаролар йиғинида ташкил этилган комиссияга тақдим этилади. Учинчидан, ушбу 15 кишилик комиссия оила даромади ва махсус комиссиянинг хулосасини кўриб чиқиб, оилага ижтимоий нафақани тайинлаш ёки тайинлашни рад этиш тўғрисида қарор қабул қилади.
Ушбу жараёнда талаб даражасидаги шаффофлик бўлмайди, яъни ижтимоий нафақани тайинлаш (ёки тайинламаслик) тўғрисидаги қарорни қабул қилишда инсон омилининг таъсири катта бўлади.
Янги тизим – Ягона реестр учун эса муҳтож оила аъзоларининг бор-йўғи паспорти, туғилганлик тўғрисида гувоҳнома (болалар учун) ва никоҳни қайд этиш тўғрисида гувоҳнома (мавжуд бўлганда) нусхалари талаб этилади. Ушбу ҳужжатлар маҳалла фуқаролар органларига тақдим этилади ва бунда ушбу ҳужжатларни қабул қилинмаслигига йўл қўйилмайди.
Қабул қилинган ҳужжатлар бюджетдан ташқари Пенсия жамғармасининг туман (шаҳар) бўлимларига тақдим этилгандан сўнг ариза ва унинг оила аъзолари шахсини тасдиқловчи ҳужжатлардаги маълумотлар Ягона реестрга киритилади.
Оиланинг муҳтожлигини аниқлаш учун зарур бўладиган бошқа маълумотлар (оила аъзолари даромадлари – иш ҳақи, пенсия, стипендия ва бошқалар, номида мавжуд кўчмас мол-мулки, автотранспорт воситалари, ишлаганлиги ёки ишсиз бўлганлиги, ишсиз бўлиб меҳнат органларига мурожаат қилганлиги тўғрисида) Ягона реестр орқали солиқ, кадастр, ички ишлар, меҳнат ва бошқа идоралардан автоматик равишда электрон тарзда олинади.
Қонунчиликда белгиланган мезон ва меъёрлардан келиб чиқиб, турли идоралардан олинган маълумотлар асосида Ягона реестр, ҳеч қандай инсон омилисиз, аризачилар оиласига ижтимоий нафақаларни тайинлайди ёки тайинлашни рад этади. Бу бўйича қабул қилинган қарор аризачи ёки унинг оила аъзоларига СМС-хабарлар орқали етказилади.
Таъкидлаш керакки, Ягона реестр тажриба-синов тариқасида Сирдарё вилояти ҳудудида 2019 йилнинг 1 октябридан бошлаб шу кунга қадар ишлатиб келинмоқда.
Ягона реестрни яратиш учун қанча маблағ сарфланади ва ушбу ахборот тизимини яратишда қайси ташкилотлар ёрдам бермоқда?
Эътиборлиси, Ягона реестрни шакллантириш учун ҳозирги кунга қадар Давлат бюджетидан 1 сўм ҳам маблағ сарфланмаган. Барча харажатлар ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси грант маблағларидан (2019-2021 йилларга мўлжалланган 610 минг АҚШ доллари) қопланмоқда.
Шу кунга қадар ушбу маблағлар ҳисобидан (“Development Pathways” ихтисослаштирилган халқаро компанияси томонидан) “Ягона реестр” ахборот тизими яратилди. Бу тизим орқали 9 вазирлик ва идоранинг (Давлат хизматлари агентлиги ва ФҲДЁ бўлимлари, Молия вазирлиги ва Пенсия жамғармаси, “Ўздавгеодезкадастр”, Давлат солиқ қўмитаси, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги, Давлат персоналлаштириш маркази, Ички ишлар вазирлигининг Давлат йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати ва АТ Халқ банки) маълумотлар базасидан реал вақт режимида электрон алмашув асосида 20 турдаги маълумот олинмоқда.
Сирдарё вилояти учун сервер қурилмаси, шахсий компьютер, принтер ва компьютер техникалари сотиб олинди. 2020 йилда “Ягона реестр” ахборот тизимини такомиллаштириш, шунингдек, унинг функцияларини кенгайтириш (давлат томонидан кам таъминланган оилаларга кўрсатиладиган хизматлар ҳисобини юритиш) бўйича ишлар давом этмоқда.
Бундан ташқари, жорий йилнинг якунига қадар Ягона реестрни республикамизнинг қолган барча ҳудудларида амалиётга татбиқ этиш мақсадида Жаҳон банкининг 5 миллион доллар миқдорида кредит маблағи жалб этилди. Ушбу маблағ ҳисобидан зарур сервер қурилмалари, 200 дан ортиқ туман ва шаҳар пенсия бўлимлари учун компьютер техникалари олинади, масъул ходимлар ўқитилиб, бошқа ташкилий ишлар амалга оширилади.
Мухтасар айтганда, Ягона реестр Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 13 апрелдаги тегишли қарори билан Сирдарё вилоятида жорий этилиб, ушбу қарор билан вилоятнинг кам таъминланган оилаларига “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизими орқали ижтимоий нафақалар ва моддий ёрдам тайинлаш ва тўлаш тартиби тўғрисидаги вақтинчалик Низом тасдиқланган эди.
Ҳозирги кунда тажриба-синов жараёнида аниқланган камчилик ва муаммолардан келиб чиқиб, Ягона реестр ахборот тизими янада такомиллаштирилди. Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 15 майдаги тегишли қарори билан вақтинчалик Низом янгиланди.
Сирдарё вилоятида тажриба-синов тариқасида жорий этилган Ягона реестрни жорий йилнинг якунига қадар босқичма-босқич республиканинг қолган 13 ҳудудида ҳам амалиётга татбиқ этиш режалаштирилмоқда. Буни амалга ошириш мақсадида ҳозирги кунда тегишли қарор лойиҳаси тайёрланмоқда.

"Единый реестр социальной защиты" – удобная информационная система
В период пандемии коронавируса большая часть населения соблюдает карантинные требования и остается дома. В таких условиях как никогда ярко проявляется актуальность дистанционного оказания государственных услуг, сокращения бумажного документооборота.
Одним из таких видов государственных услуг является выплата пособий семьям с детьми в возрасте до 14 лет, пособий по уходу за ребенком до достижения им двухлетнего возраста и материальной помощи малообеспеченным семьям. Не будет ошибкой сказать, что при назначении этих социальных пособий много формальности, волокиты и бюрократии. Давно пришло время избавить нуждающихся в помощи семьи от сбора разных справок и других подтверждающих документов.
В ходе изучения Министерством финансов зарубежного опыта для устранения этих проблем выяснилось, что во многих развитых государствах автоматизирована система оказания населению помощи в виде денежных средств или продуктов, подобные государственные услуги оказываются нуждающимся людям и семьям через электронные системы. В результате изучения была создана информационная система "Единый реестр социальной защиты".
Итак, что же это за система и в чем заключаются ее преимущества?
Единый реестр представляет собой автоматизированную информационную систему, которая без влияния человеческого фактора определяет потребность семьи (гражданина) в назначении социального пособия, осуществляет и контролирует выплаты, ведет учет расходов.
На следующих этапах эта система будет охватывать все виды государственной помощи нуждающимся в социальной защите в виде средств или продуктов (посещение дошкольного образовательного учреждения без внесения оплаты родителями, обеспечение школьников бесплатным набором учебников, предоставление бесплатных или льготных медицинских услуг в учреждениях здравоохранения, выплата стартового взноса по ипотечному кредиту и другие).
Преимущество единого реестра заключается в следующем:
во-первых, ввиду отсутствия необходимости предоставлять данные, резко облегчается процесс подачи заявления нуждающимися, устраняется волокита в виде сбора справок;
во-вторых, максимально прозрачными станут процессы признания человека малообеспеченным, назначения социальных пособий или отказа в них. Положительное или отрицательное решение о назначении пособий будет приниматься только информационной службой Единого реестра (на основе внесенных в нее критериев), при этом не будет влияния человеческого фактора;
в-третьих, в настоящее время малообеспеченным семьям оказывается различная государственная помощь (посещение дошкольного образовательного учреждения без внесения оплаты родителями, обеспечение в школе бесплатными учебниками и зимней одеждой, бесплатное лечение в учреждениях здравоохранения и другие). Однако порядок выявления нуждающихся в этой помощи семей не установлен ни в одном законодательном акте, отсутствует база данных о том, какую и в каком объеме государство оказало помощь семьям.
Единый реестр станет этой базой данных, с помощью которой появится возможность для автоматического выявления всех нуждающихся в социальной защите семей и оказания им адресной помощи.
Всех интересует вопрос, какие будут созданы удобства для населения при получении социальных пособий с внедрением этой информационной системы. Действительно, что изменится в данном направлении после запуска системы?
К примеру, сегодня для получения социальных пособий гражданину, нуждающемуся в помощи, требуется предоставить справку о составе семьи и подтверждающий доходы документ, для получения пособий семьям с детьми или пособия по уходу за ребенком – необходимы копии свидетельства о рождении, пособия и материальной помощи по основному месту жительства – выданная органом самоуправления справка с места постоянного жительства о том, что не назначено и не выплачивается пособие семьям с детьми, пособия по уходу за ребенком и материальной помощи – выписка из решения органа опеки и попечительства, если дети находятся под опекой. Кроме того, к заявлению о потребности в материальной помощи, по желанию заявителя, могут быть прикреплены и другие документы, подтверждающие нуждаемость семьи.
Становится ясно, что процесс сбора этих документов требует много времени и терпения. Кроме того, встречаются случаи, когда после всего этого махалля не принимает документы под предлогами: "я не могу принять их", "имеются недостатки", "сейчас денег нет, приходите в следующем месяце".
Примечательно, что после этого предстоят еще несколько процессов.
Во-первых, после предоставления документов производится расчет доходов заявителя и членов его семьи.
Во-вторых, специальная комиссия из 5 человек посетит дом заявителя, изучит материальное и имущественное положение семьи, а заключение передаст комиссии, созданной в сходе граждан махалли.
В-третьих, эта комиссия из 15 человек, рассмотрев доходы семьи и заключение специальной комиссии, примет решение о назначении или отказе в назначении семье социального пособия.
В этом процессе отсутствует прозрачность, большое влияние оказывает человеческий фактор.
А для Единого реестра требуются копии паспорта члена нуждающейся семьи (для взрослых), свидетельства о рождении (для детей) и свидетельства о регистрации брака (при наличии), которые предоставляются через органы махалли. При этом не допускается отказ в приеме этих документом.
После передачи принятых документов в районные (городские) отделы внебюджетного Пенсионного фонда в Единый реестр вносятся данные из документов, подтверждающих личность заявителя и членов его семьи.
Иные сведения, необходимые для определения нуждаемости семьи (о доходах членов семьи, заработной плате, пенсиях, стипендиях, имеющейся недвижимости, автотранспортных средствах, безработных, обращениях в органы труда по безработице и т.д.), автоматически приходят в электронном виде в Единый реестр из налоговых, кадастровых органов, органов внутренних дел, труда и других.
Исходя из установленных законодательством критериев и норм на основании полученных данных система без какого-либо человеческого участия самостоятельно назначает или отклоняет назначение социального пособия заявителю. Решение доводится до него или членов его семьи посредством SMS-сообщения.
Стоит отметить, что Единый реестр в экспериментальном режиме применяется в Сырдарьинской области с 1 октября 2019 года.
Сколько потребуется средств для создания Единого реестра и какие организации содействуют созданию этой информационной системы?
Примечательно, что до настоящего времени для создания Единого реестра из государственного бюджета не потрачено ни копейки. Все расходы покрываются за счет грантовых средств (610 тысяч долларов США на 2019-2021 годы) представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане.
За счет этих средств специализированной международной компанией “Development Pathways” создан Единый реестр. Посредством системы в режиме реального времени осуществляется электронный обмен 20 видами информации с базами данных 9 министерств и ведомств – Агентства государственных услуг (отделения ЗАГСа), Министерства финансов и Пенсионного фонда, Госкомземгеодезкадастра, Государственного налогового комитета, Министерства занятости и трудовых отношений, Государственного центра персонализации, Государственной службы безопасности дорожного движения Министерства внутренних дел и Народного банка.
Для Сырдарьинской области закуплены серверы, личные компьютеры, принтеры и другая оргтехника. В текущем году продолжается работа по совершенствованию информационной системы Единого реестра, расширению ее функций (внедрение учета услуг, оказываемых государством малообеспеченным семьям).
Кроме того, до конца текущего года в целях внедрения Единого реестра во всех остальных регионах республики были привлечены кредитные средства Всемирного банка в размере 5 миллионов долларов. За счет этих средств будут закуплены необходимые серверные устройства, компьютерная техника более чем для 200 районных и городских отделений Пенсионного фонда, организовано обучение ответственных работников, выполнена другая организационная работа.
Единый реестр был внедрен в Сырдарьинской области на основе соответствующего постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 13 апреля 2019 года, которым было утверждено Временное положение о порядке назначения и выплаты через информационную систему "Единый реестр социальной защиты" пособий и материальной помощи малообеспеченным семьям области.
К настоящему времени информационная система "Единый реестр социальной защиты" усовершенствована с учетом недостатков и проблем, выявленных в процессе эксперимента. Соответствующим постановлением Кабинета Министров от 15 мая 2020 года обновлено Временное положение.
Единый реестр социальной защиты, внедренный в экспериментальном порядке в Сырдарьинской области, планируется поэтапно внедрить до конца текущего года и в остальных 13 регионах республики. Для выполнения этой задачи в настоящее время готовится проект соответствующего постановления.