Ўзбекистон Республикасида 2020 йил январь - апрель ойларидаги инвестиция фаолиятининг якунлари
Жорий йилнинг январь – апрель ойлари мобайнида ўзлаштирилган хорижий инвестицияларнинг умумий ҳажми 2,5 млрд долларни, шу жумладан тўғридан - тўғри хорижий инвестициялар - 1,7 млрд ва хорижий кредитлар - 831 млн долларни ташкил этди.
2019 йил шу даврига нисбатан ўсиш суръати 1,6 баробарни ташкил этди. Ўзлаштирилган тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларнинг умумий инвестициялар ҳажмидаги улуши 26% гача ўсди.
Ҳисобот даврида 336 та лойиҳа ишга туширилди: 8 та йирик ишлаб чиқариш корхоналари ва 328 та ҳудудий аҳамиятга эга саноат объектлари.
Ўзбекистон иқтисодиётига инвестицияларни киритиш бўйича Россия, ХХР, Германия ва Жанубий Корея етакчилик қилди, мамлакат иқтисодиётига сармоя киритаётган мамлакатларнинг умумий сони эса 37 тани ташкил этди.
Кўриб чиқилаётган даврда электротехника саноати (2019 йилнинг шу даврига нисбатан ўсиш - 24 баробар), кимё саноати (ўсиш - 13 баробар), чарм ва пойабзал (ўсиш - 2,5 баробар) соҳаси инвесторлар учун энг жозибадор бўлиб қолди. Нефть ва газ саноати (ўсиш – 2,3 баробар) ва қурилиш материалларининг ишлаб чиқарилиши (ўсиш – 1,6 баробар) ҳам яхши кўрсаткичларни намойиш этди.
Шу билан бирга, тўғридан - тўғри хорижий инвестициялар ва кредитларнинг минтақавий аҳамиятга молик лойиҳаларга йўналтиришда ўсиш тенденцияси кузатилиб, ҳисобот даврида уларнинг умумий қиймати 958 млн долларни ташкил қилди ва 2019 йилнинг шу даврига нисбатан 2,6 баробар ошди. Ҳудудлар кесимида юқори ўсиш динамикаси Жиззах (13 баробар), Наманган (9,4 баробар) ва Сурхондарё (4,2 баробар) вилоятларида кузатилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 9 январдаги ПҚ – 4563 - сон қарори билан тасдиқланган Инвестиция дастурига асосан 2020 йилда молиялаштиришнинг барча манбалари ҳисобидан асосий воситаларга 233,2 трлн сўм, шу жумладан тўғридан – тўғри хорижий инвестициялар - 7,1 млрд доллар, давлат кафолати остидаги хорижий инвестиция ва кредитлар - 2,7 млрд долларни ташкил этиши режалаштирилган.
Хусусан, 2020 йилда 2 мингдан ортиқ ижтимоий, инфратузилма ва саноат объектларини: 206 та янги йирик ишлаб чиқариш объекти, 240 та ҳудудий аҳамиятга эга ишлаб чиқариш объектлари ҳамда 1,6 мингта ижтимоий ва инфратузилмавий объектларни фойдаланишга топшириш режалаштирилган.

Итоги инвестиционной деятельности в Республике Узбекистан за январь-апрель 2020 года
В период с января по апрель текущего года общий объем освоенных иностранных инвестиций составил 2,5 млрд долл., в том числе прямые иностранные инвестиции - 1,7 млрд долл. и иностранные кредиты - 831 млн долл.
При этом, темп роста к аналогичному показателю 2019 года составил 1,6 раза. Доля освоенных прямых иностранных инвестиций в общем объеме инвестиций выросла до 26%.
В отчетном периоде были введены в эксплуатацию 336 проектов: 8 крупных производственных предприятий и 328 промышленных объектов регионального значения.
Лидерами по привлечению инвестиций в экономику Узбекистана стали Россия, КНР, Германия и Южная Корея, а общее число стран-инвесторов в экономику страны составило 37.
Наиболее привлекательными для инвесторов по итогам рассматриваемого периода стали электротехническая (рост – в 24 раза по сравнению с показателями аналогичного периода 2019 года), химическая промышленность (рост – в 13 раз), кожевенно-обувная (рост – в 2,5 раза) отрасли. Также хорошие показатели демонстрирует нефтегазовая (рост – в 2,3 раза) промышленность и производство строительных материалов (рост – в 1,6 раза).
При этом укрепилась тенденция роста потоков прямых иностранных инвестиций и кредитов в проекты регионального значения, суммарная стоимость которых в отчётном периоде составила 958 млн долл., увеличившись в 2,6 раза по сравнению с аналогичным периодом 2019 года. Высокая динамика роста в разрезе регионов наблюдается в Джизакской (в 13 раз), Наманганской (в 9,4 раза) и Сурхандарьинской (в 4,2 раза) областях.
Согласно Инвестиционной программе, утвержденной постановлением Президента Республики Узбекистан от 9 января 2020 года № ПП-4563, в 2020 году за счет всех источников финансирования, освоение инвестиций в основной капитал прогнозируется в объеме 233,2 трлн сумов, из них прямых иностранных – 7,1 млрд долл., иностранных инвестиций и кредитов под государственную гарантию – 2,7 млрд долл.
В частности, в 2020 году предусматривается сдача в эксплуатацию более 2 тыс. объектов социального, инфраструктурного и производственного назначения: 206 новых крупных производственных мощностей, 240 производственных объектов регионального значения, 1,6 тыс. социальных и инфраструктурных объектов.