Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi faoliyatini takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining
q a r o r i
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 26-maydagi “Madaniyat va sanʼat sohasining jamiyat hayotidagi oʻrni va taʼsirini yana-da oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PF–6000-son Farmoniga muvofiq:
1. Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi (keyingi oʻrinlarda – Madaniyat vazirligi) faoliyatining samaradorligini oshirish maqsadida:
“Axborot va kompyuter texnologiyalari markazi” davlat muassasasi “Yosh ijodkorlarni qoʻllab-quvvatlash va axborot-multimedia markazi” davlat muassasasi etib qayta nomlansin;
Madaniyat va sanʼat koʻrgazmasi hamda Yoshlar madaniyat va sanʼat markazi tugatilsin, ularning byudjetdan moliyalashtiriladigan shtat birliklari, balansida boʻlgan binolar hamda boshqa moddiy-texnika vositalari Madaniyat vazirligiga oʻtkazilsin;
Madaniyat vazirligi huzuridagi Madaniy meros departamenti (keyingi oʻrinlarda – Departament) va uning barcha hududiy boshqarmalari tuzilmasida tegishlicha yuridik shaxs maqomiga ega boʻlmagan Badiiy ekspertiza boshqarmasi hamda badiiy ekspertiza boʻlimlari tashkil etilsin;
Madaniyat vazirligi huzuridagi Badiiy ekspertiza boshqarmasi, uning hududiy boʻlimlari tugatilsin, ularning mavjud shtat birliklari hamda mol-mulklari moliyalashtirishning amaldagi tartibini saqlab qolgan holda tegishlicha Departament hamda uning hududiy boshqarmalariga, pul mablagʻlari esa – Departamentning byudjetdan tashqari Madaniy meros jamgʻarmasiga oʻtkazilsin;
Madaniyat vazirligi huzuridagi “Madaniy meros tiklash-taʼmirlash” davlat unitar korxonasi hamda Departament huzuridagi “Meros chashmasi” davlat unitar korxonasi tugatilsin, ularga xoʻjalik yuritish, operativ boshqaruv va doimiy foydalanish huquqi bilan tegishli boʻlgan binolar hamda boshqa moddiy-texnika vositalari belgilangan tartibda Madaniy meros ilmiy-tadqiqot institutiga oʻtkazilsin;
Markazlashtirilgan investitsiyalar hisobiga moliyalashtiriladigan obyektlarni qurish, rekonstruksiya qilish, kapital va joriy taʼmirlash boʻyicha buyurtmachi xizmatining nomi Madaniyat vazirligi huzuridagi “Yagona buyurtmachi xizmati” injiniring kompaniyasi etib qayta nomlansin;
“Guliston”, “Teatr” va “Moziydan sado” jurnallari tahririyatlari yagona tahririyatga birlashtirilsin.
2. Belgilab qoʻyilsinki:
Oʻzbekiston Respublikasining “Madaniy boyliklarning olib chiqilishi va olib kirilishi toʻgʻrisida”, “Madaniy meros obyektlarini muhofaza qilish va ulardan foydalanish toʻgʻrisida”, “Muzeylar toʻgʻrisida”, “Arxeologiya merosi obyektlarini muhofaza qilish va ulardan foydalanish toʻgʻrisida”gi qonunlarida Madaniyat vazirligi zimmasiga yuklatilgan vazifa, funksiya hamda vakolatlar Departament va uning hududiy boshqarmalari tomonidan amalga oshiriladi;
Departament va uning hududiy boshqarmalari faoliyati 2021-yil 1-yanvardan boshlab Oʻzbekiston Respublikasining Davlat byudjeti va qonun hujjatlarida taqiqlanmagan manbalar hisobidan moliyalashtiriladi.
3. Madaniyat vazirligi 2020-yil oxiriga qadar Departament va uning hududiy boshqarmalariga operativ boshqaruv huquqi bilan berilgan moddiy madaniy merosning barcha koʻchmas mulk obyektlarini tegishli hududiy madaniyat boshqarmalari va muzey-qoʻriqxonalarga operativ boshqaruv huquqi bilan oʻtkazilishini taʼminlasin, Departament va uning hududiy boshqarmalari joylashtirilgan binolar bundan mustasno.
Moddiy madaniy meros obyektlariga egalik qiluvchi va ulardan foydalanuvchi davlat organlari va boshqa yuridik shaxslar rahbarlari hamda jismoniy shaxslar zimmasiga moddiy madaniy meros obyektlarini muhofaza qilish hamda ulardan oqilona foydalanishni taʼminlash boʻyicha shaxsiy javobgarlik yuklansin.
4. Belgilab qoʻyilsinki:
Departament va uning tegishli hududiy boshqarmalari tegishincha tugatilayotgan Badiiy ekspertiza boshqarmasi va uning hududiy boʻlimlarining huquqlari va majburiyatlari boʻyicha vorisi hisoblanadi;
Departament va uning hududiy boshqarmalari tarkibidagi Badiiy ekspertiza boshqarmasi va badiiy ekspertiza boʻlimlari boshliqlari oʻz lavozimiga koʻra tegishincha Departament va uning hududiy boshqarmalari boshliqlarining oʻrinbosari hisoblanadi;
Departament va uning hududiy boshqarmalari tarkibidagi Badiiy ekspertiza boshqarmasi va badiiy ekspertiza boʻlimlarining shtat birliklari tugatilayotgan Badiiy ekspertiza boshqarmasi va uning hududiy boʻlimlarining shtat birliklari hamda Oʻzbekiston Respublikasining Davlat byudjeti va qonun hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobidan moliyalashtiriladigan qoʻshimcha shtat birliklarini ajratish orqali shakllantiriladi;
madaniy boyliklarni badiiy ekspertizadan oʻtkazganlik uchun maxsus yigʻimlar Departamentning Madaniy meros jamgʻarmasiga yoʻnaltiriladi.
5. Madaniy meros ilmiy-tadqiqot institutiga (keyingi oʻrinlarda – Institut) qonun hujjatlari talablariga rioya qilgan holda, arxitektura-shaharsozlik hujjatlarini yaratish, geodeziya va kartografiya faoliyati, moddiy madaniy merosning koʻchmas mulk obyektlarini asrashga doir faoliyat turlarini tegishli litsenziyalarni olmasdan amalga oshirish huquqi berilsin.
Belgilansinki:
Institut fundamental, amaliy va innovatsion tadqiqotlarning davlat ilmiy-texnikaviy dasturlarida nazarda tutilgan mablagʻlar, oʻz faoliyatidan olgan mablagʻlari, xalqaro moliya institutlari va boshqa tashkilotlarning grantlari hamda qonun hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobidan moliyalashtiriladi;
Institut tugatilayotgan “Madaniy meros tiklash-taʼmirlash” va “Meros chashmasi” davlat unitar korxonalarining huquqlari va majburiyatlari boʻyicha vorisi hisoblanadi, xodimlar bilan tuzilgan mehnat shartnomalari boʻyicha majburiyatlar bundan mustasno.
6. Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Oʻzbekistonga oid xorijdagi madaniy boyliklarni tadqiq etish markazi mavjud shtat birliklari va moddiy-texnika bazasi bilan toʻliq hajmda, moliyalashtirish, mehnatga haq toʻlash va moddiy ragʻbatlantirishning amaldagi tartibini saqlab qolgan holda Madaniyat vazirligi tizimiga oʻtkazilsin.
Madaniyat vazirligi 2020-yil 1-sentyabrga qadar Madaniyat vazirligi huzuridagi Oʻzbekistonga oid xorijdagi madaniy boyliklarni tadqiq etish markazi faoliyatini yana-da takomillashtirish boʻyicha Vazirlar Mahkamasiga taklif kiritsin.
7. Quyidagilar:
Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligining tashkiliy tuzilmasi 1-ilovaga muvofiq;
boshqaruv xodimlari cheklangan soni 81 kishidan iborat Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi markaziy apparatining tuzilmasi 2-ilovaga muvofiq;
hududiy madaniyat organlari xodimlarining cheklangan soni 3-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Oʻzbekiston Respublikasi madaniyat vaziriga xodimlarning umumiy cheklangan soni va mehnatga haq toʻlash jamgʻarmasi doirasida hududiy madaniyat organlari tuzilmalarini tasdiqlash, shuningdek, zarur hollarda, ushbu tuzilmalar hamda vazirlik markaziy apparati tuzilmasiga oʻzgartirishlar kiritish huquqi berilsin.
Mazkur bandga muvofiq Madaniyat vazirligi va hududiy madaniyat organlari uchun Oʻzbekiston Respublikasining Davlat byudjetidan moliyalashtiriladigan qoʻshimcha 51 ta shtat birliklari Madaniyat va sanʼat koʻrgazmasining tugatilishi hamda Madaniyat vazirligi tizimidagi tashkilotlarning qayta tashkil etilishi hisobiga boʻshaydigan shtat birliklari hisobidan ajratilsin.
8. Oʻzbekiston Respublikasida milliy madaniyatni yana-da rivojlantirish konsepsiyasini amalga oshirish boʻyicha muvofiqlashtiruvchi kengash 4-ilovaga muvofiq tarkibda tashkil etilsin, quyidagilar uning asosiy vazifalari etib belgilansin:
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 26-maydagi “Madaniyat va sanʼat sohasining jamiyat hayotidagi oʻrni va taʼsirini yana-da oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PF–6000-son Farmonida belgilangan chora-tadbirlarning oʻz vaqtida, toʻliq hajmda va samarali amalga oshirilishini taʼminlash;
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 28-noyabrdagi PQ–4038-son qarori bilan tasdiqlangan Oʻzbekiston Respublikasida milliy madaniyatni yana-da rivojlantirish konsepsiyasi va uni amalga oshirish boʻyicha “yoʻl xaritasi” hamda mazkur qarorning ijrosini taʼminlashda masʼul vazirlik va idoralarning faoliyatini samarali tashkil etish hamda muvofiqlashtirish, aniqlangan kamchiliklarni oʻz vaqtida bartaraf etish choralarini koʻrish;
mazkur bandda nazarda tutilgan normativ-huquqiy hujjatlar ijrosining doimiy monitoringi va tahlilini olib borish hamda ularning natijalari yuzasidan har chorakda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi va Vazirlar Mahkamasiga axborot va asoslantirilgan takliflar kiritib borish.
9. Madaniyat vazirligi:
a) ikki hafta muddatda:
ushbu qaror talablaridan kelib chiqqan holda Oʻzbekiston Respublikasi madaniyat vaziri oʻrinbosarlarining ular masʼul boʻlgan aniq yoʻnalish va vazifalarni nazarda tutuvchi funksional vazifalarini tasdiqlasin;
hududiy madaniyat boshqarmalari tuzilmalarida xodimlarning mazkur qaror bilan belgilangan cheklangan soni doirasida moddiy madaniy meros obyektlaridan oqilona foydalanish va muhofaza qilish boʻlimlarini tashkil etsin;
b) bir oy muddatda:
ushbu qaror talablaridan kelib chiqib, Madaniyat vazirligi markaziy apparati va yangi tuzilgan boʻlinmalarni zimmasiga yuklatilgan vazifalarning samarali bajarilishini yuqori professional darajada taʼminlashga qodir boʻlgan malakali mutaxassislar bilan toʻldirish choralarini koʻrsin;
Moliya vazirligi bilan kelishgan holda Madaniyat vazirligi tizimidagi tashkilotlar tomonidan koʻrsatiladigan konsert-tomosha xizmatlarining tariflarini shakllantirish tartibini ishlab chiqsin va tasdiqlasin;
v) ikki oy muddatda manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda Vazirlar Mahkamasiga:
Madaniyat vazirligi huzuridagi Madaniy meros ilmiy-tadqiqot instituti faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisidagi;
Departament faoliyatini takomillashtirish va barqaror ravishda moliyalashtirish, xodimlari mehnatini moddiy ragʻbatlantirishni kuchaytirish, shu jumladan, ularga xizmat qilgan umumiy ish staji, ilmiy unvon va darajaga ega boʻlgani uchun ustamalar belgilash, moddiy-texnika bazasini tubdan yaxshilash chora-tadbirlari toʻgʻrisidagi;
Madaniy boyliklarni realizatsiya qilish faoliyatini amalga oshirish uchun ruxsat berish tartib-taomillaridan oʻtishning xabardor qilish tartibi toʻgʻrisidagi qaror loyihalarini kiritsin;
g) uch oy muddatda Ommaviy-madaniy va konsert-tomosha tadbirlarining kalendar rejalarini shakllantirish va tasdiqlash tartibi toʻgʻrisidagi nizom hamda Konsert-tomosha faoliyatini litsenziyalash boʻyicha davlat xizmatlari koʻrsatishning maʼmuriy reglamenti loyihalarini Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
10. Madaniyat vazirligi huzuridagi Madaniyat va sanʼatni rivojlantirish jamgʻarmasi mablagʻlari hisobiga madaniyat va sanʼat muassasalarida Bilet operatsiyalari yagona elektron tizimi ishlab chiqilganligi maʼlumot uchun qabul qilinsin.
Madaniyat vazirligi:
bir oy muddatda Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi bilan kelishgan holda Ommaviy tashrif buyuriladigan moddiy madaniy merosning koʻchmas mulk obyektlari va muzeylar roʻyxatini tasdiqlasin;
2021-yil 1-iyulga qadar oʻz tizimidagi teatrlarning kirib-chiqish joylarida teatrlarning oʻz mablagʻlari va Madaniyat vazirligining byudjetdan tashqari mablagʻlari hamda tadbirkorlik subyektlarining davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida jalb qilinadigan mablagʻlari hisobiga elektron turniketlar yoki tashrif buyuruvchilarni avtomatik hisobga olishga moʻljallangan boshqa moslamalar oʻrnatilishi va ularning Bilet operatsiyalari yagona elektron tizimiga integratsiya qilinishini taʼminlasin.
11. 2021-yil 1-yanvardan boshlab davlat xizmatchilari uchun mehnatga haq toʻlashning yagona tizimi joriy etilguniga qadar Madaniyat vazirligi, hududiy madaniyat boshqarmalari, tuman va shahar madaniyat boʻlimlari xodimlari uchun Oʻzbekiston Respublikasining Davlat byudjetidan ushbu xarajatlar uchun Madaniyat vazirligi huzuridagi Madaniyat va sanʼatni rivojlantirish jamgʻarmasiga ajratiladigan mablagʻlar hisobidan moddiy ragʻbatlantirishning quyidagi turlari joriy etilsin:
koʻp yillik mehnati uchun ragʻbatlantirish koeffitsiyentini hisobga olgan holda, lavozim maoshiga belgilangan koeffitsiyentlarda quyidagi hajmlarda har oyda qoʻshimcha pul toʻlash: 2 yildan 5 yilgacha – 0,1; 5 yildan 10 yilgacha – 0,2; 10 yildan 15 yilgacha – 0,3; 15 yildan ortiq – 0,4;
xodimlar faoliyatining natijadorligiga koʻra ish beruvchining alohida buyrugʻi bilan oʻrnatiladigan, lavozim maoshidan (ragʻbatlantirish koeffitsiyentini hisobga olgan holda) 100 foizgacha boʻlgan miqdorda har oylik shaxsiy ustama;
har oylik oziq-ovqat uchun xarajatlarni qoplash boʻyicha bazaviy hisoblash miqdorining ikki baravari miqdorida toʻlovlar;
har oylik yoʻlkira uchun xarajatlarni qoplash boʻyicha bazaviy hisoblash miqdorining bir baravari miqdorida toʻlovlar, xizmat avtotransporti biriktirilgan xodimlardan tashqari.
12. Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi 2021-yildan boshlab Oʻzbekiston Respublikasining Davlat byudjeti parametrlarida mazkur qarorda nazarda tutilgan xarajatlarni amalga oshirish uchun zarur mablagʻlarni koʻzda tutsin.
13. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining va Oʻzbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga 5-ilovaga muvofiq oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritilsin.
14. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2006-yil 14-sentyabrdagi “Toshkent shahrida barpo etilgan madaniyat va sanʼat koʻrgazmasi faoliyatini tashkil etish toʻgʻrisida”gi PQ–467-son qarori oʻz kuchini yoʻqotgan deb hisoblansin.
15. Madaniyat vazirligi manfaatdor idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
16. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi A.A. Abduvaxitov

О мерах по совершенствованию деятельности Министерства культуры Республики Узбекистан
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 26 мая 2020 года № УП–6000 «О мерах по дальнейшему повышению роли и значения сферы культуры и искусства в жизни общества»:
1. В целях повышения эффективности деятельности Министерства культуры Республики Узбекистан (далее – Министерство культуры):
переименовать Государственное учреждение «Центр информационных и компьютерных технологий» в Государственное учреждение «Центр поддержки молодых творческих деятелей, информации и мультимедиа»;
упразднить Выставку культуры и искусства и Центр культуры и искусства молодежи, передать их штатные единицы, финансируемые из бюджета, а также здания, находящиеся на их балансе, и другие материально-технические средства Министерству культуры;
образовать в структуре Департамента культурного наследия при Министерстве культуры (далее – Департамент) и его территориальных управлениях соответственно Управление художественной экспертизы и отделы художественной экспертизы без статуса юридического лица;
упразднить Управление художественной экспертизы при Министерстве культуры и его территориальные отделы, передать их действующие штатные единицы и имущество соответственно Департаменту и его территориальным управлениям с сохранением действующего порядка финансирования и перечислением его денежных средств во внебюджетный Фонд культурного наследия Департамента;
ликвидировать Государственное унитарное предприятие «Маданий мерос таъмирлаш-тиклаш» при Министерстве культуры и Государственное унитарное предприятие «Мерос чашмаси» при Департаменте с передачей зданий и других материально-технических средств, принадлежащих им на праве хозяйственного ведения, оперативного управления и постоянного пользования Научно-исследовательскому институту культурного наследия в установленном порядке;
переименовать «Службу заказчика по строительству, реконструкции, капитальному и текущему ремонту объектов, финансируемых за счет централизованных инвестиций» в Инжиниринговую компанию «Служба единого заказчика» при Министерстве культуры;
объединить редакции журналов «Гулистон», «Театр» и «Мозийдан садо» в единую редакцию.
задачи, функции и полномочия, возложенные на Министерство культуры законами Республики Узбекистан «О вывозе и ввозе культурных ценностей», «Об охране и использовании объектов культурного наследия», «О музеях», «Об охране и использовании объектов археологического наследия» осуществляются Департаментом и его территориальными управлениями;
начиная с 1 января 2021 года деятельность Департамента и его территориальных управлений финансируется за счет Государственного бюджета Республики Узбекистан и других источников, не запрещенных законодательством.
3. Министерству культуры до конца 2020 года обеспечить передачу на праве оперативного управления соответствующим территориальным управлениям культуры и музеям-заповедникам всех объектов недвижимого имущества материального культурного наследия, ранее переданных Департаменту и его территориальным управлениям на праве оперативного управления, за исключением зданий, в которых размещены Департамент и его территориальные управления.
Возложить персональную ответственность на руководителей государственных органов и других юридических лиц, а также физических лиц, владеющих и использующих объекты материального культурного наследия, за обеспечение сохранности
Департамент и его территориальные управления являются правопреемниками по правам и обязательствам соответственно упраздненного Управления художественной экспертизы и его территориальных отделов;
начальник Управления художественной экспертизы и начальники отделов художественной экспертизы в составе Департамента и его территориальных управлений по должности являются соответственно заместителями начальника Департамента и его территориальных управлений;
штатные единицы Управления художественной экспертизы и отделов художественной экспертизы в составе Департамента и его территориальных управлений формируются за счет штатных единиц упраздняемых Управления художественной экспертизы и его территориальных отделов, а также путем выделения дополнительных штатных единиц, финансируемых за счет Государственного бюджета Республики Узбекистан и других источников, не запрещенных законодательством;
специальные сборы за проведение художественной экспертизы культурных ценностей направляются в Фонд культурного наследия Департамента.
5. Предоставить Научно-исследовательскому институту культурного наследия (далее – Институт) право занятия такими видами деятельности, как создание архитектурной и градостроительной документации, ведение геодезических и картографических работ, защита объектов недвижимого имущества материального культурного наследия, без получения соответствующих лицензий.
Институт финансируется за счет средств, предусмотренных в государственных научно-технических программах фундаментальных, прикладных и инновационных исследований, а также полученных от осуществления своей деятельности, грантов международных финансовых институтов и других организаций, иных источников, не запрещенных законодательством;
Институт является правопреемником по правам и обязательствам ликвидируемых Государственного унитарного предприятия «Маданий мерос таъмирлаш-тиклаш» и Государственного унитарного предприятия «Мерос чашмаси», за исключением обязательств по трудовым договорам, заключенным с работниками.
6. Передать Центр исследований культурных ценностей Узбекистана, находящихся за рубежом, при Кабинете Министров Республики Узбекистан в систему Министерства культуры вместе с действующими штатными единицами и материально-технической базой в полном объеме, с сохранением также действующего порядка финансирования, оплаты труда и материального стимулирования.
Министерству культуры в срок до 1 сентября 2020 года внести в Кабинет Министров предложение о дальнейшем совершенствовании деятельности Центра исследований культурных ценностей Узбекистана, находящихся за рубежом, при Министерстве культуры.
7. Утвердить:
организационную структуру Министерства культуры Республики Узбекистан согласно приложению № 1;
структуру центрального аппарата Министерства культуры Республики Узбекистан с предельной численностью управленческого персонала 81 штатная единица согласно приложению № 2;
предельную численность работников территориальных органов культуры согласно приложению № 3.
Предоставить министру культуры Республики Узбекистан в рамках предельной численности работников и фонда оплаты труда право утверждать структуры территориальных органов культуры, а также при необходимости вносить изменения в данные структуры и структуру центрального аппарата Министерства культуры.
В соответствии с настоящим пунктом выделить Министерству культуры и территориальным органам культуры дополнительно
8. Создать Координационный совет по реализации Концепции дальнейшего развития национальной культуры в Республике Узбекистан в составе согласно приложению № 4, определив его основными задачами:
обеспечение своевременного, в полном объеме и эффективного исполнения мер, определенных в Указе Президента Республики Узбекистан от 26 мая 2020 года № УП–6000 «О мерах по дальнейшему повышению роли и значения сферы культуры и искусства в жизни общества»;
принятие мер по эффективной организации и координации деятельности министерств и ведомств, ответственных за обеспечение исполнения Концепции дальнейшего развития национальной культуры в Республике Узбекистан, а также «Дорожной карты» по ее реализации, утвержденных постановлением Президента Республики Узбекистан от 28 ноября 2018 года №ПП–4038, со своевременным устранением выявленных недостатков;
ведение регулярного мониторинга и анализа исполнения нормативно-правовых актов, предусмотренных настоящим пунктом, с ежеквартальным внесением информации и обоснованных предложений по их результатам в Администрацию Президента Республики Узбекистан и Кабинет Министров.
9. Министерству культуры:
а) в двухнедельный срок:
исходя из требований настоящего постановления утвердить функциональные обязанности заместителей министра культуры Республики Узбекистан, предусматривающие конкретные направления и задачи в рамках их ответственности;
образовать в структурах территориальных управлений культуры в рамках предельной численности их работников, установленной настоящим постановлением, отделы по рациональному использованию и охране объектов материального культурного наследия;
б) в месячный срок:
исходя из требований настоящего постановления принять меры по укомплектованию центрального аппарата Министерства культуры, а также образованных новых подразделений квалифицированными специалистами, способными на высоком профессиональном уровне обеспечить эффективное выполнение возложенных задач;
по согласованию с Министерством финансов разработать и утвердить порядок формирования тарифов на концертно-зрелищные услуги, оказываемые организациями системы Министерства культуры;
в) в двухмесячный срок совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами внести в Кабинет Министров проекты постановлений:
о мерах по организации деятельности Научно-исследовательского института культурного наследия при Министерстве культуры Республики Узбекистан;
о мерах по совершенствованию и стабильному финансированию деятельности Департамента, усилению материального стимулирования его работников, в том числе установлению им надбавок за выслугу общего стажа работы, обладание учеными званиями и ученой степенью, кардинальному улучшению его материально-технической базы;
об уведомительном порядке прохождения разрешительных процедур на осуществление деятельности по реализации культурных ценностей;
г) в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров проекты Положения о порядке формирования и утверждения календарных планов культурно-массовых и концертно-зрелищных мероприятий и Административного регламента оказания государственных услуг по лицензированию концертно-зрелищной деятельности.
10. Принять к сведению, что за счет средств Фонда развития культуры и искусства при Министерстве культуры разработана Единая электронная система билетных операций в учреждениях культуры и искусства.
Министерству культуры:
в месячный срок по согласованию с Государственным комитетом по развитию туризма утвердить Перечень объектов недвижимого имущества материального культурного наследия и музеев массового посещения;
в срок до 1 июля 2021 года обеспечить установку в местах входа и выхода театров системы Министерства культуры электронных турникетов либо других устройств автоматического учета посетителей с их интеграцией с Единой электронной системой билетных операций за счет собственных средств театров, внебюджетных средств Министерства культуры и средств субъектов предпринимательства, привлекаемых на условиях государственно-частного партнерства.
11. Начиная с 1 января 2021 года до введения единой системы оплаты труда государственных служащих внедрить следующие виды материального стимулирования работников Министерства культуры, территориальных управлений культуры, а также районных и городских отделов культуры за счет средств, выделяемых на данные расходы Фонду развития культуры и искусства при Министерстве культуры из Государственного бюджета Республики Узбекистан:
ежемесячную надбавку за выслугу лет в коэффициентах к должностному окладу с учетом коэффициента стимулирования:
ежемесячную персональную надбавку, устанавливаемую отдельным приказом работодателя, исходя из результативности деятельности работников, в размере до 100 процентов должностного оклада (с учетом коэффициента стимулирования);
ежемесячную компенсацию расходов на питание в двукратном размере базовой расчетной величины;
ежемесячную компенсацию расходов на проезд в однократном размере базовой расчетной величины, за исключением работников, за которыми закреплен служебный автотранспорт.
12. Министерству финансов начиная с 2021 года предусматривать в параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан средства, необходимые для осуществления расходов, предусмотренных настоящим постановлением.
13. Внести изменения и дополнения в некоторые решения Президента Республики Узбекистан и правительства Республики Узбекистан согласно приложению № 5.
14. Постановление Президента Республики Узбекистан от 14 сентября 2006 года №ПП–467 «Об организации деятельности созданной в городе Ташкенте Выставки культуры и искусства» признать утратившим силу.
15. Министерству культуры совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
16. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А. и заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Мусаева Б.А.