Экспортчилар ва тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш Республика штабининг фаолияти тўғрисида тезкор маълумот
Жорий йилнинг 16 мартидан бошлаб Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузурида асосий вазифаси коронавирус тарқалишининг салбий оқибатлари туфайли корхоналар дуч келаётган муаммоларни тезкор аниқлаш ва ҳал қилиш орқали экспортчилар ва тадбиркорларнинг барқарор фаолиятини таъминлашдан иборат бўлган экспортчилар ва тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш Республика ва ҳудудий штаблари кечаю кундуз узлуксиз фаолият кўрсатмоқдалар.
2020 йилнинг 22 май ҳолатига кўра Штабга, кредит ресурсларини ажратиш, мавжуд кредитлар бўйича фоиз тўловларини узайтириш, илгари тўланган ҚҚС миқдорларини тезкор равишда қайтариш, технологик ускуналарни ўрнатиш ва ишга тушириш учун чет эллик мутахассисларни жалб қилиш, божхона ҳужжатларини тайёрлашда ёрдам бериш, транспорт воситаларини карантин шароитларида мамлакат бўйлаб ҳаракатланишига рухсат бериш, янги хорижий ҳамкорлар ва мижозларни қидириш ҳамда халқаро сертификатларни олиш бўйича 505 та мурожаат келиб тушди.
Улардан 413 та мурожаат бўйича иш олиб борилди - барча масалалар тегишли давлат органлари ва тижорат банкларини жалб қилган ҳолда тезкорлик билан ҳал этилди. Ҳозирги вақтда 92 та ариза кўриб чиқилмоқда.
Экспорт фаолияти билан шуғулланувчи компаниялардан экспорт фаолиятига тўсқинлик қилувчи масалалар ва муаммолар ҳал этилиши зарур бўлган ҳолларда тегишли штабларга мурожаат қилишларини сўраймиз.

Оперативная информация о деятельности Республиканского штаба поддержки экспортеров и предпринимателей
С 16 марта текущего года в круглосуточном режиме функционируют Республиканский и территориальные штабы поддержки экспортеров и предпринимателей при Министерстве инвестиций и внешней торговли, основной задачей которых определено обеспечение стабильной деятельности экспортеров и предпринимателей путем оперативного выявления и решения проблем с которыми сталкиваются предприятия в связи с негативными последствиями распространения коронавируса.
По состоянию на 23 мая 2020 года в Штаб поступило 505 обращений по вопросам выделения кредитных ресурсов, пролонгации процентных выплат по действующим кредитам, ускоренного возврата ранее выплаченных сумм НДС, привлечения иностранных специалистов для монтажа и запуска технологического оборудования, содействия в оформлении таможенных документов, выдачи разрешений на движение транспортных средств по территории страны в условиях карантина, поиска новых зарубежных партнеров и заказчиков, получения международных сертификатов.
Из них обработано 413 обращений – все вопросы в оперативном порядке проработаны и решены с привлечением соответствующих государственных органов и коммерческих банков. 92 заявки в настоящий момент находятся на стадии рассмотрения.
Просим предприятия, осуществляющие экспортную деятельность, обращаться в соответствующие штабы в случае необходимости решения вопросов и проблем, препятствующих их экспортной деятельности.