Sardoba: jabrlangan fuqurolar uy-joy bilan ta'minlanadi, infratuzilma tiklanadi
Prezident Shavkat Mirziyoyev "Sardoba suv ombori to'g'onida yuzaga kelgan favqulodda hodisa oqibatida jabrlangan fuqarolarni manzilli qo'llab-quvvatlash va infratuzilmani tiklash chora-tadbirlarini moliyalashtirish to'g'risida" qarorga imzo chekdi.
Hujjatda davlatning rekonstruktsiya va taraqqiyot jamg'armasidan fuqarolarni uy-joy bilan ta'minlash va Sirdaryo viloyatining infratuzilmasini tiklash uchun qaytarib bermaslik asosida 100 million dollar miqdoridagi mablag' ajratilishi ko'zda tutilgan.
Mablag ' quyidagi yo'nalishlarga yo'naltiriladi:
Suv xo'jaligi vazirligiga - vayron bo'lgan irrigatsiya va meliorativ ob'ektlarni tiklash to'g'risida;
Transport vazirligi Avtomobil yo'llari qo'mitasi - yo'l-transport infratuzilmasini qurish, rekonstruktsiya qilish va ta'mirlash uchun;
Uy-joy kommunal xizmat ko'rsatish vazirligiga - toza ichimlik suvi va kanalizatsiya tizimlarini qurish va rekonstruktsiya qilish uchun;
Sirdaryo viloyatining mahalliy byudjetiga - 2020–2021 yillarda Sardoba, Oqoltin va Mirzaobod tumanlarida qurilgan va foydalanishga topshirilmagan ko'p xonadonli uylarda ko'p xonadonli turar-joy binolari qurish va kvartiralarga egalik huquqini berish uchun. Ushbu norma turar-joy binolari buzilgan yoki yashash uchun yaroqsiz holga kelgan oilalarga nisbatan qo'llaniladi;
Ta'lim vazirligi, Maktabgacha ta'lim vazirligi, Sog'liqni saqlash vazirligi - ijtimoiy ob'ektlarni qurish, rekonstruktsiya qilish va kapital ta'mirlash uchun.
Ushbu tadbirlarni amalga oshirish uchun Vazirlar Mahkamasiga tegishli ko'rsatmalar berildi. Ular orasida Prezidentning ma'muriyatiga respublikaning ijtimoiy va sanoat infratuzilmasini rivojlantirish dasturida mudofaa va huquqni muhofaza qilish organlarining tadbirlari uchun nazarda tutilgan byudjet mablag'larini optimallashtirish bo'yicha taklifni kiritish kiradi. Optimallashtirilgan mablag'larni keyinchalik qayta taqsimlash yo'nalishlari aniqlandi.

Сардоба: пострадавших обеспечат жильем, инфраструктуру восстановят
Президент Шавкат Мирзиёев подписал Постановление «О финансировании мер по адресной поддержке граждан, пострадавших вследствие чрезвычайного происшествия на дамбе Сардобинского водохранилища и восстановлению инфраструктуры».
Документ предусматривает выделение госбюджету из Фонда реконструкции и развития средств в эквиваленте 100 миллионов долларов на безвозвратной основе на обеспечение жильем граждан и восстановление инфраструктуры в пострадавших районах Сырдарьинской области.
Средства пойдут:
Министерству водного хозяйства – на восстановление разрушенных ирригационных и мелиоративных объектов;
Комитету по автомобильным дорогам при Министерстве транспорта – на строительство, реконструкцию и ремонт дорожно-транспортной инфраструктуры;
Министерству жилищно-коммунального обслуживания – на строительство и реконструкцию систем чистой питьевой воды и канализации;
местному бюджету Сырдарьинской области – на строительство многоквартирных жилых домов и передачу в собственность квартир в построенных и нереализованных многоквартирных домах в Сардобинском, Акалтынском и Мирзаабадском районах в 2020–2021 годах. Норма касается семей, жилые дома которых снесены либо пришли в состояние, непригодное для проживания;
Министерству народного образования, Министерству дошкольного образования, Министерству здравоохранения – на строительство, реконструкцию и капитальный ремонт объектов социальной сферы.
Для реализации указанных мер даны соответствующие поручения Кабинету Министров. В их числе - внесение в Администрацию Президента предложения об оптимизации бюджетных средств, предусмотренных в Программе развития социальной и производственной инфраструктуры республики на мероприятия органов по делам обороны и правоохранительных органов. Определены направления дальнейшего перераспределения оптимизируемых средств.