O‘ZBEKISTON BILAN QOZOG‘ISTON O‘RTASIDAGI NOQONUNIY MIGRATSIYAGA QARSHI KURASHISHDA HAMKORLIK TO‘G‘RISIDAGI HUKUMATLARARO BITIMNING KUCHGA KIRISHI TO‘G‘RISIDA
Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayevning 2019-yil 15-aprel kuni O‘zbekistonga davlat tashrifi doirasida imzolangan O‘zbekiston Respublikasi Hukumati bilan Qozog‘iston Respublikasi Hukumati o‘rtasida noqonuniy migratsiyaga qarshi kurashishda hamkorlik to‘g‘risidagi Bitim 2020-yil 22-maydan kuchga kirdi.
Hujjat noqonuniy migratsiyaga qarshi kurashish, ikki davlatning hududida noqonuniy bo‘lib turgan shaxslarni aniqlash va ro‘yxatga olish bo‘yicha hamkorlikni nazarda tutadi.
Qayd etilgan Bitim doirasidagi hamkorlik manfaatdor Tomonning yordam ko‘rsatish to‘g‘risidagi so‘rovnomalari asosida amalga oshiriladi.
Bitimda, shuningdek, noqonuniy migratsiyaga qarshi samarali kurashish maqsadida ma’lumot va tajriba almashish, Tomonlar xodimlarini tayyorlash va malakasini oshirish, ilmiy tadqiqotlar o‘tkazish hamda qo‘shma tezkor profilaktik tadbirlarni tashkil etish ham nazarda tutilgan.

О ВСТУПЛЕНИИ В СИЛУ МЕЖПРАВИТЕЛЬСТВЕННОГО СОГЛАШЕНИЯ МЕЖДУ УЗБЕКИСТАНОМ И КАЗАХСТАНОМ О СОТРУДНИЧЕСТВЕ В БОРЬБЕ С НЕЗАКОННОЙ МИГРАЦИЕЙ
22 мая 2020 года вступило в силу Соглашение между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Республики Казахстан о сотрудничестве в борьбе с незаконной миграцией, подписанное 15 апреля 2019 года в ходе государственного визита Президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева в Узбекистан.
Документом предусматривается взаимодействие сторон по борьбе с незаконной миграцией, выявлению и учёту лиц, незаконно пребывающих на территории двух государств.
Сотрудничество в рамках указанного Соглашения осуществляется на основании запросов заинтересованной стороны об оказании содействия.
В целях осуществления эффективной борьбы с незаконной миграцией также предусматриваются обмен информацией и опытом, подготовка и повышение квалификации сотрудников сторон, осуществление научных исследований, а также организация совместных оперативно-профилактических мероприятий.