Toshkent modernizmining 10 ta binosi YUNESKO Butunjahon merosi ro‘yxatiga kiritildi
Toshkent modernizmining 10 ta binosi YUNESKO (BMT Ta’lim, fan va madaniyat masalalari bo‘yicha tashkiloti) Butunjahon merosi ro‘yxatiga kiritildi. Qaror yakshanba kuni Koreyaning Pusan shahrida 19−29-iyul kunlari bo‘lib o‘tayotgan YUNESKO Butunjahon merosi qo‘mitasining 48-sessiyasida ma’qullandi. Unda O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi hamda YUNESKO ishlari bo‘yicha Milliy komissiya delegatsiyasi ishtirok etmoqda.
Butunjahon merosi ro‘yxatiga kiritish uchun taklif etilgan 30 ta yangi nominatsiya orasida yig‘ilishda O‘zbekistonning “Toshkent modernizm me’morchiligi. Markaziy Osiyoda zamonaviylik va an’analar” milliy nominatsiyasi ko‘rib chiqildi. U XX asrning ikkinchi yarmidagi modernizm arxitekturasining jamoat, madaniy, turar joy va muhandislik inshootlarining turli tipologiyalarini aks ettiruvchi 10 ta sara yodgorligini o‘zida jamlagan.
Obyektlar ro‘yxati
“Marvarid” (“Jemchug”) turar joy binosi, 1975−1985-yillar.
O‘zbekiston tarixi davlat muzeyi, 1968−1970-yillar.
Xalqlar do‘stligi san’at saroyi, 1970-yillarning ikkinchi yarmi — 1981-yil.
O‘zbekiston davlat san’at muzeyi, 1967−1974-yillar.
Toshkent davlat sirki, 1965−1975-yillar.
O‘zbekiston badiiy akademiyasining Markaziy ko‘rgazmalar zali (Rassomlar uyushmasi ko‘rgazmalar zali), 1972−1974-yillar.
O‘zbekiston kino san’ati saroyi (sobiq Alisher Navoiy nomidagi kino saroyi, avvalgi sobiq “Panorama” kinoteatri), 1962−1964-yillar.
“Eski juva” bozori (Chorsu), 1983−1990-yillar.
“Kosmonavtlar” metro bekati, 1982−1984-yillar.
Toshkent viloyatidagi “Quyosh” geliomajmuasi, 1981−1987-yillar.
Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi va YUNESKO ishlari bo‘yicha Milliy komissiya rahbari Gayane Umerovaning so‘zlariga ko‘ra, ushbu obyektlarning Butunjahon merosi ro‘yxatiga kiritilishi O‘zbekiston zamonaviy arxitektura tarixining muhim qismini XX asr merosi va jahon modernistik harakatining xalqaro kontekstiga qaytaradi.
“Ushbu binolar Toshkent arxitektura orqali jamoat hayoti, jamoaviy o‘zlik va kelajak haqidagi tasavvurlarini qanday anglaganini aks ettiradi. YUNESKO tomonidan tan olinishi, shuningdek, yuksak kasbiy sinchkovlik bilan ushbu binolarni saqlab qolish, ularning shahar hayotidagi ajralmas o‘rnini ta’minlash va ular haqidagi bilimlarni kelajak avlodlarga yetkazish kabi uzoq muddatli mas’uliyatni yuklaydi”, — deya ta’kidladi u.
“Bu faqatgina bir nechta binoning emas, zilziladan keyingi Toshkentning qayta bunyod etilishi bilan bog‘liq butun bir davrning e’tirofidir. O‘sha yillari poytaxtimiz zamonaviy arxitektura, Markaziy Osiyo an’analari va o‘ziga xos iqlim xususiyatlarini mujassam etgan butkul yangi va betakror qiyofa kasb etgan. O‘zbekistonning xalqaro maydondagi navbatdagi g‘alabasi — boy me’moriy merosimizni asrab-avaylash, kelajak avlodga bezavol yetkazish yo‘lidagi yana bir muhim qadam xayrli va bardavom bo‘lsin”, — dedi Prezident administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva.
Bunga qadar Butunjahon merosi ro‘yxatiga 170 ta mamlakatdagi 1248 ta obyekt kiritilgan edi. O‘zbekistonda 5 ta madaniy va 2 ta tabiiy meros obyekti bor edi. Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi matbuot xizmati aniqlik kiritishicha, son jihatdan oltinchi bo‘lgan ushbu yangi nominatsiya O‘zbekistonning oxirgi 25 yil ichida YUNESKO Butunjahon merosi ro‘yxatiga kiritilgan birinchi milliy obyekti bo‘ldi.
Shuningdek, O‘zbekiston Markaziy Osiyo va MDHda XX asr modernizm arxitektura merosini YUNESKO Butunjahon merosi ro‘yxatiga taqdim etgan birinchi mamlakat bo‘ldi, shuningdek, modernistik arxitektura obyektlari ushbu nufuzli xalqaro maqomga ega bo‘lgan sanoqli (10 tadan sal ko‘proq) davlatlar qatoridan joy oldi.
YUNESKO Butunjahon merosi qo‘mitasi 1972-yilda YUNESKO tomonidan qabul qilingan Butunjahon madaniy va tabiiy merosini muhofaza qilish to‘g‘risidagi konvensiyaning rahbar organi hisoblanadi. U Butunjahon merosi obyektlarini muhofaza qilish masalalarini ko‘rib chiqish, ularning saqlanish holatini baholash hamda konvensiyaga a’zo davlatlarning yangi nominatsiyalari bo‘yicha qarorlar qabul qilish uchun asosiy xalqaro maydon sifatida xizmat qiladi. 30 ta nominatsiyadan tashqari, qo‘mita mavjud 3 ta obyekt bo‘yicha takliflarni hamda 147 ta obyektning saqlanish maqomini ham ko‘rib chiqadi.

10 зданий ташкентского модернизма включены в Список всемирного наследия ЮНЕСКО
10 зданий ташкентского модернизма включены в Список всемирного наследия ЮНЕСКО. Решение одобрено на сессии Комитета всемирного наследия в Пусане. Среди объектов — дом «Жемчуг», музеи истории и искусств, Дворец «Дружба народов», цирк, ЦВЗ, станция метро «Космонавтов», Гелиокомплекс «Солнце» и другие.
Десять зданий ташкентского модернизма включены в Список всемирного наследия ЮНЕСКО (Организация Объединённых Наций по вопросам образования, науки и культуры). Решение было одобрено в воскресенье на 48-й сессии Комитета всемирного наследия ЮНЕСКО, проходящей с 19 по 29 июля в Пусане (Республика Корея). В нём участвует делегация Фонда развития культуры и искусства Узбекистана и Национальной комиссии по делам ЮНЕСКО.
Среди 30 новых номинаций для включения в Список всемирного наследия, на заседании была рассмотрена национальная номинация Узбекистана «Модернистская архитектура Ташкента. Современность и традиции Центральной Азии». Она объединила 10 выдающихся памятников архитектуры модернизма второй половины XX века, представляющих различные типологии общественных, культурных, жилых и инженерных сооружений.
Список объектов
Жилой дом «Жемчуг», 1975−1985 годы.
Государственный музей истории Узбекистана, 1968−1970 годы.
Государственный музей искусств Узбекистана, 1967−1974 годы.
Ташкентский государственный цирк, 1965−1975 годы.
Центральный выставочный зал, 1972−1974 годы.
Дворец киноискусства Узбекистана (бывший Дворец кино им. А. Навои, бывший кинотеатр «Панорамный»);, 1962−1964 годы.
Рынок «Эски Жува» (Чорсу), 1983−1990 годы.
Станция метро «Космонавтов», 1982−1984 годы.
Гелиокомплекс «Солнце» в Ташкентской области, 1981−1987 годы.
Председатель Фонда развития культуры и искусства Узбекистана и глава Национальной комиссии по делам ЮНЕСКО Гаянэ Умерова отметила: «Включение этих объектов в Список всемирного наследия возвращает важную часть новейшей архитектурной истории Узбекистана в международный контекст наследия XX века и мирового модернистского движения».
«Эти здания отражают то, как Ташкент через архитектуру осмыслял общественную жизнь, коллективную идентичность и представления о будущем. Признание ЮНЕСКО также накладывает долгосрочную ответственность — сохранять эти здания с максимальной профессиональной тщательностью, обеспечивать их неотъемлемую роль в жизни города и передавать знания о них будущим поколениям», — подчеркнула она.
Глава Администрации президента Саида Мирзиёева заявила: «Это признание ценности не только отдельных зданий, а целой эпохи, когда после землетрясения был создан новый облик Ташкента, сумевший объединить современную архитектуру, традиции Центральной Азии и особенности нашего климата. Это большая победа для Узбекистана и важный шаг к сохранению нашего архитектурного наследия для будущих поколений».
В Список всемирного наследия до этого входили 1248 объектов в 170 странах. У Узбекистана было 5 объектов культурного и 2 объекта природного наследия. Как уточнили в пресс-службе Фонда развития культуры и искусства, новая, шестая по счету номинация стала первым национальным объектом Узбекистана, включённым в Список всемирного наследия ЮНЕСКО за последние 25 лет.
Узбекистан также стал первой страной Центральной Азии и СНГ, представившей архитектурное наследие модернизма XX века в Списке всемирного наследия ЮНЕСКО, а также вошёл в число немногих стран (чуть более 10), чьи модернистские архитектурные объекты получили этот престижный международный статус.
Комитет всемирного наследия ЮНЕСКО является руководящим органом Конвенции об охране всемирного культурного и природного наследия, принятой ЮНЕСКО в 1972 году, и выступает ключевой международной площадкой для рассмотрения вопросов охраны объектов всемирного наследия, оценки состояния их сохранности, а также принятия решений по новым номинациям государств-участников конвенции. Помимо 30 номинаций, комитет также рассмотрит предложения по 3 уже существующим объектам, а также статус сохранности 147 объектов.