O‘zbekiston Prezidentiga madaniyat va sanʼat sohasidagi ustuvor loyihalar taqdimot qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev bugun madaniyat va sanʼatni rivojlantirish, milliy merosimizni asrab-avaylash hamda xalqaro miqyosda keng targ‘ib qilishga qaratilgan loyiha va tadbirlar taqdimoti bilan tanishdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati maʼlumotiga ko‘ra, dastlab nufuzli xorijiy muzey va ko‘rgazma maydonlarida O‘zbekistonning arxeologik va ilmiy merosi, shuningdek, amaliy sanʼat asarlarini namoyish etish bo‘yicha rejalar ko‘rib chiqildi.
Jumladan, 2026-yil sentyabr oyida Dohadagi Islom sanʼati muzeyida “Uzbekistan: Heritage in Motion” ko‘rgazmasini, noyabr oyida esa Milandagi Prada fondida O‘zbekistonning noyob eksponatlari ishtirokida “Global Antiquity” xalqaro arxeologiya ko‘rgazmasini tashkil etish rejalashtirilgan. 2027 yilda Venetsiyadagi Palasso Grimani va Yaponiyaning Nara milliy muzeyida yurtimizning bronza davridan ilk o‘rta asrlargacha bo‘lgan tarixini aks ettiruvchi 200 dan ziyod arxeologik topilmalar namoyish etiladi. Milandagi Palasso Realeda oltin kashtachilik, so‘zana, ikat, zargarlik buyumlari va amaliy sanʼat asarlaridan iborat 150 dan ortiq eksponat taqdim etiladi.
Florensiyada Abu Ali ibn Sinoning hayoti va ilmiy merosiga bag‘ishlangan ko‘rgazma o‘tkazish, shuningdek, Yaponiya, Buyuk Britaniya, Xitoy, Saudiya Arabistoni va boshqa davlatlardagi yetakchi madaniy muassasalar bilan qo‘shma loyihalarni amalga oshirish rejalari bayon qilindi.
Madaniy meros obyektlarini restavratsiya qilish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi. Romanovlar saroyida O‘zbekiston davlat sanʼat muzeyi filialini tashkil etish ko‘zda tutilgan. Bunda majmuaning tarixiy qiyofasi saqlab qolinib, 300 ga yaqin eksponatdan iborat doimiy ekspozitsiya shakllantiriladi.
Muxtor Ashrafiy uy-muzeyida binoning fasadi va tarixiy interyerlari restavratsiya qilinib, ekspozitsiya yangilanmoqda. Muzey zamonaviy muhandislik tizimlari, xavfsizlik va iqlim nazorati vositalari, multimedia uskunalari, shuningdek, ovoz yozish studiyasi bilan jihozlanadi.
Taqdimotda “Tamerlano” operasini jahonning nufuzli sahnalarida namoyish etish natijalari va kelgusi rejalar ko‘rib chiqildi.
Joriy yilda ushbu asar Dubay operasi, Venadagi “Muzikferayn”, Sankt-Peterburgdagi Mariinskiy teatri hamda Versal saroyi Qirollik operasi sahnalarida namoyish etildi. Stefano Poda sahnalashtirgan operada Georg Fridrix Gendel musiqasi Kirill Rixter talqinida, o‘zbek milliy cholg‘u asboblaridan foydalanilgan holda ijro etildi. Loyihada O‘zbekiston Milliy simfonik orkestri, xor, xalq cholg‘ulari orkestri va taniqli solistlar ishtirok etdi.
2027-yil mart oyida “Tamerlano” operasini Nyu-Yorkdagi mashhur “Karnegi-xoll” konsert zali sahnasida namoyish etish rejalashtirilgan. Bu o‘zbek opera sanʼati va milliy ijrochilik maktabining yuksak salohiyatini xorijiy auditoriyaga keng namoyish etish imkonini beradi.
Yirik konsertlar, festivallar, tanlov va ko‘rgazmalarni tashkil etishning yagona tizimini shakllantirish masalasi ham ko‘rib chiqildi. Madaniyat vazirligi huzuridagi “Xalqaro festivallar direksiyasi” davlat muassasasi negizida Madaniyat va sanʼatni rivojlantirish jamg‘armasi huzurida Madaniy loyihalar milliy operatorini tashkil etish taklif qilindi.
Milliy operator yirik xalqaro tadbirlarni tashkil etish va ularni xorijda targ‘ib qilish, taniqli ijrochilar ishtirokidagi konsertlarga buyurtmachi sifatida ish olib borish, shuningdek, “Sharq taronalari” xalqaro musiqa festivalini tayyorlash uchun masʼul bo‘ladi.
Joriy yil 8-iyun kuni Samarqanddagi Registon maydonida mashhur xonanda Jon Lejendning konserti o‘tkazildi. Avgust oyida Pekindagi Buyuk Xitoy devorida, sentyabr oyida esa Registon maydonida taniqli pianinochi Lang Langning konsertlarini o‘tkazish rejalashtirilgan. Oktyabr oyida Toshkentdagi “O‘zbekiston” xalqaro anjumanlar saroyida bastakor Maks Rixterning konserti bo‘lib o‘tadi.
Joriy yilda Venetsiya va Milan shaharlarida o‘tkazilayotgan yirik xalqaro madaniy tadbirlarda O‘zbekistonning ishtiroki natijalari ham taqdim etildi.
Venetsiyadagi 61-xalqaro sanʼat biyennalesida O‘zbekiston “The Aural Sea” loyihasi bilan milliy pavilyonda ishtirok etmoqda. Loyiha Orol dengizi va Qoraqalpog‘iston mavzusini xotira, afsona va hikoyalar orqali ochib beradi. Pavilyonga hozirga qadar 60 mingdan ziyod kishi tashrif buyurgan. Loyihaga bag‘ishlangan materiallarning umumiy media qamrovi 145 milliondan oshgan.
Biyennale doirasida Palasso Kavalli-Frankettida o‘zbekistonlik rassom Vyacheslav Axunovning “Instruments of the Mind” shaxsiy ko‘rgazmasi ham tashkil etildi. Unda rassomning 1970-yillardan bugungi kunga qadar yaratilgan 200 dan ortiq asari namoyish etilmoqda. Ko‘rgazmaga 30 dan ziyod mamlakatdan 12 mingdan ortiq kishi tashrif buyurgan.
“Milan Design Week 2026” doirasida tashkil etilgan “O‘rik gullaganda” milliy pavilyonida 12 nafar xalqaro dizayner hamda O‘zbekiston va Qoraqalpog‘istondan 12 nafar hunarmandning hamkorlikdagi ishlari namoyish qilindi. O‘zbekiston pavilyoni “Fuorisalone Award 2026” mukofoti hakamlar hayʼatining maxsus eʼtirofiga sazovor bo‘ldi. Uni 18 mingdan ziyod kishi ko‘rdi, loyihaning xalqaro axborot qamrovi 171 millionga yetdi.
Shuningdek, Madaniyat va sanʼatni rivojlantirish jamg‘armasining 2026-2027-yillarga mo‘ljallangan tadbir va loyihalari muhokama qilindi.
11-13-sentyabr kunlari Nukus shahrida Orol madaniyati sammiti o‘tkaziladi. Madaniyat, ilm-fan, meʼmorlik, dizayn va ekologiya sohalari vakillari Orolbo‘yini barqaror rivojlantirish masalalarini muhokama qiladi. 2027 yil yanvar oyida “Aral School” xalqaro dasturining Orol dengizi havzasi iqlimi va landshaftiga bag‘ishlangan yangi mavsumi boshlanadi.
Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston davlat akademik katta teatri repertuarini yangilash doirasida Jakomo Puchchinining “Turandot” operasi va Pyotr Chaykovskiyning “Shelkunchik” baletini yangicha talqinda sahnalashtirish rejalari ko‘rib chiqildi. Loyihalarni amalga oshirishga yetakchi mahalliy va xorijiy rejissyorlar, dirijyorlar, xoreograflar va sahnalashtirish bo‘yicha mutaxassislarni jalb etish rejalashtirilgan.
2027-yilgi Buxoro biyennalesi doirasida madaniy meros obyektlarini restavratsiya qilish, tarixiy hududlar va jamoat makonlarini obodonlashtirish, shuningdek, ko‘rgazma maydonlarini tayyorlash rejalashtirilgan. Biyennalega 50 dan ziyod xorijiy rassom va dizayner hamda mamlakatimiz kreativ industriyalarining 300 dan ortiq vakili jalb etiladi.
Bundan tashqari, “Milan Design Week” va “Art Basel” tadbirlarida ishtirok etish, “Art for Tomorrow” xalqaro anjumanini o‘tkazish, Qatar muzeylari bilan hunarmandchilik va dizayn sohasida hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, Buxoroda badiiy rezidensiya va xalqaro zargarlik maktabini tashkil etish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari loyihalarni puxta tayyorlash, restavratsiya ishlari sifatini qatʼiy nazorat qilish, milliy mazmunni zamonaviy yondashuvlar bilan uyg‘unlashtirish hamda xalqaro madaniy hamkorlikning amaliy natijadorligini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Президенту Узбекистана представлены приоритетные проекты в сфере культуры и искусства
Президент Шавкат Мирзиёев сегодня ознакомился с презентацией проектов и мероприятий, направленных на развитие культуры и искусства, сохранение национального наследия и его широкую популяризацию на международной арене, сообщает ИА «Дунё».
По информации пресс-службы главы нашего государства, вначале были рассмотрены планы по представлению археологического и научного наследия, а также произведений прикладного искусства Узбекистана в ведущих зарубежных музеях и на выставочных площадках.
В частности, в сентябре 2026 года в Музее исламского искусства в Дохе планируется организовать выставку «Uzbekistan: Heritage in Motion», а в ноябре 2026 года в фонде Prada в Милане — международную археологическую выставку «Global Antiquity» с уникальными экспонатами из Узбекистана. В 2027 году в Палаццо Гримани в Венеции и в Национальном музее Нары в Японии будут экспонироваться свыше 200 археологических предметов, отражающих историю нашей страны от бронзового века до раннего средневековья. В Палаццо Реале в Милане представят более 150 экспонатов, включая образцы золотошвейного искусства, сюзане, икат, ювелирные изделия и произведения прикладного искусства.
Были также представлены планы по проведению во Флоренции выставки, посвященной жизни и научному наследию Абу Али ибн Сино, и реализации совместных проектов с ведущими культурными учреждениями Японии, Великобритании, Китая, Саудовской Аравии и других стран.
Особое внимание уделено вопросам реставрации объектов культурного наследия. Во дворце Романовых предусмотрено создание филиала Государственного музея искусств Узбекистана. При этом будет сохранен исторический облик комплекса и сформирована постоянная экспозиция, насчитывающая около 300 предметов.
В доме-музее Мухтара Ашрафи реставрируются фасад и исторические интерьеры здания, обновляется экспозиция. Музей будет оснащен современными инженерными системами, средствами безопасности и климат-контроля, мультимедийным оборудованием, а также студией звукозаписи.
В ходе презентации рассмотрены итоги и дальнейшие планы по представлению оперы «Тамерлано» на престижных мировых сценах.
В текущем году произведение было представлено на сценах Дубайской оперы, венского «Музикферайна», Мариинского театра в Санкт-Петербурге и Королевской оперы Версальского дворца. В постановке Стефано Поды музыка Георга Фридриха Генделя прозвучала в интерпретации Кирилла Рихтера с использованием узбекских национальных музыкальных инструментов. В проекте приняли участие Национальный симфонический оркестр Узбекистана, хор, оркестр народных инструментов и известные солисты.
В марте 2027 года оперу «Тамерлано» планируется представить на сцене знаменитого концертного зала «Карнеги-холл» в Нью-Йорке. Это позволит широко продемонстрировать зарубежной аудитории высокий потенциал узбекского оперного искусства и национальной исполнительской школы.
Рассмотрен также вопрос формирования единой системы организации крупных концертов, фестивалей, конкурсов и выставок. Предложено создать при Фонде развития культуры и искусства Узбекистана Национального оператора культурных проектов на базе государственного учреждения «Дирекция международных фестивалей» при Министерстве культуры.
Национальный оператор будет отвечать за организацию крупных международных мероприятий и их продвижение за рубежом, выступать заказчиком концертов с участием известных исполнителей, а также заниматься подготовкой Международного музыкального фестиваля «Шарк тароналари».
8 июня текущего года на площади Регистан в Самарканде состоялся концерт известного певца Джона Ледженда. В августе и сентябре планируется провести концерты известного пианиста Ланг Ланга — на Великой Китайской стене в Пекине и на площади Регистан соответственно. В октябре во Дворце международных форумов «Узбекистан» в Ташкенте состоится концерт композитора Макса Рихтера.
Представлены также итоги участия Узбекистана в крупных международных культурных мероприятиях, проходящих в текущем году в Венеции и Милане.
На 61-й Венецианской биеннале искусства Узбекистан представлен национальным павильоном с проектом «The Aural Sea». Проект раскрывает тему Аральского моря и Каракалпакстана через призму памяти, мифов и историй. Павильон уже посетили свыше 60 тысяч человек.
В рамках биеннале в Палаццо Кавалли-Франкетти также организована персональная выставка узбекистанского художника Вячеслава Ахунова «Instruments of the Mind». На ней представлено более 200 произведений художника, созданных с 1970-х годов по настоящее время. Выставку посетили свыше 12 тысяч человек более чем из 30 стран.
В национальном павильоне «Когда цветет урюк», организованном в рамках Milan Design Week 2026, представлены совместные работы 12 международных дизайнеров и 12 мастеров из Узбекистана и Каракалпакстана. Павильон Узбекистана удостоен специального упоминания жюри премии «Fuorisalone Award 2026». Его посетили свыше 18 тысяч человек, а международный информационный охват проекта достиг 171 миллиона.
Обсуждены также мероприятия и проекты Фонда развития культуры и искусства Узбекистана, запланированные на 2026–2027 годы.
С 11 по 13 сентября в Нукусе пройдет Аральский культурный саммит. Представители культуры, науки, архитектуры, дизайна и экологии обсудят вопросы устойчивого развития Приаралья. В январе 2027 года начнется новый сезон международной программы «Aral School», посвященный климату и ландшафту бассейна Аральского моря.
В рамках обновления репертуара Государственного академического Большого театра Узбекистана имени Алишера Навои рассмотрены планы новых постановок оперы Джакомо Пуччини «Турандот» и балета Петра Чайковского «Щелкунчик». К реализации проектов планируется привлечь ведущих отечественных и зарубежных режиссеров, дирижеров, хореографов и специалистов постановочной части.
В рамках Бухарской биеннале 2027 года планируется отреставрировать объекты культурного наследия, благоустроить исторические территории и общественные пространства, а также подготовить выставочные площадки. К участию в биеннале будут привлечены более 50 зарубежных художников и дизайнеров и свыше 300 представителей креативных индустрий нашей страны.
Кроме того, рассмотрены предложения по участию в Milan Design Week и Art Basel, проведению международной конференции «Art for Tomorrow», развитию сотрудничества с Музеями Катара в сфере ремесел и дизайна, а также созданию в Бухаре художественной резиденции и международной ювелирной школы.
Глава нашего государства дал указания тщательно подготовить проекты, обеспечить строгий контроль за качеством реставрационных работ и гармоничное сочетание национального содержания с современными подходами, а также повысить практическую результативность международного культурного сотрудничества.