2026 yil 24–25 iyul kunlari Samarqand shahrida Birodar shaharlar xalqaro forumi bo‘lib o‘tadi.
Forum O‘zbekistonning xalqaro hamkorligini yana-da kengaytirish, shaharlar o‘rtasidagi sheriklik aloqalarini mustahkamlash va xalq diplomatiyasini rivojlantirishga qaratilgan muhim xalqaro muloqot maydoniga aylanadi.
Forum doirasida:
· O‘zbekiston va xorijiy davlatlar shaharlarining o‘zaro hamkorligini rivojlantirishga bag‘ishlangan xalqaro ilmiy-amaliy anjuman;
· Sohalar kesimida panel sessiyalar va davra suhbatlari;
· Birodar shaharlar o‘rtasida hamkorlik memorandumlari va bitimlarini imzolash marosimlari;
· Xalq diplomatiyasi va hududlararo hamkorlikni rivojlantirishga bag‘ishlangan taqdimotlar;
· Xorijiy delegatsiyalar ishtirokida madaniy-maʼrifiy tadbirlar;
· Samarqandning tarixiy-madaniy obidalari bo‘ylab tanishuv sayohatlari;
· O‘zbekiston hududlarining investitsiyaviy, turistik va madaniy salohiyatini namoyish etuvchi ko‘rgazmalar o‘tkaziladi.
Tashkilotchilarning fikricha, Birodar shaharlar xalqaro forumi sheriklikni mustahkamlash, tajriba almashish hamda turli mamlakatlar shaharlari o‘rtasida uzoq muddatli hamkorlikni rivojlantirish uchun muhim platformaga aylanadi.

Самарканд соберет участников Международного форума городов-побратимов
Форум станет важной международной площадкой для диалога, направленной на дальнейшее расширение международного сотрудничества Узбекистана, укрепление партнёрских связей между городами и развитие народной дипломатии.
В рамках форума состоятся:
· Международная научно-практическая конференция, посвящённая развитию сотрудничества между городами Узбекистана и зарубежных государств;
· Панельные сессии и «круглые столы» по различным направлениям;
· Церемонии подписания меморандумов о сотрудничестве и соглашений между городами-побратимами;
· Презентации, посвящённые развитию народной дипломатии и межрегионального сотрудничества;
· Культурно-просветительские мероприятия с участием зарубежных делегаций;
· Ознакомительные экскурсии по историко-культурным достопримечательностям Самарканда;
· Выставки, демонстрирующие инвестиционный, туристический и культурный потенциал регионов Узбекистана.
По словам организаторов, Международный форум городов-побратимов станет важной площадкой для укрепления международного партнёрства, обмена опытом и развития долгосрочного сотрудничества между городами разных стран.