Birinchi yarim yillikda O‘zbekistonga 6,5 milliondan ortiq sayyoh tashrif buyurdi
2026-yilning yanvar–iyun oylarida O‘zbekistonga turistik maqsadlarda 6 million 565 ming 410 nafar chet el fuqarosi tashrif buyurdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA.
Milliy statistika qo‘mitasi maʼlumotlariga ko‘ra, sayyohlar oqimi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 1,3 million kishiga yoki 24,9 foizga oshgan.
Sayyohlarning eng ko‘pi qo‘shni davlatlardan kelgan. Tashriflar soni bo‘yicha Qirg‘iziston yetakchilik qilmoqda – 1 875 332 kishi. Keyingi o‘rinlarni Qozog‘iston (1 553 688) va Tojikiston (1 471 670) egallagan.
Shuningdek, turistlar soni bo‘yicha kuchli o‘nlikka Rossiya (585 558), Afg‘oniston (238 925), Xitoy (223 479), Turkmaniston (164 211), Turkiya (95 466), Hindiston (26 450) va Germaniya (22 294) kirdi.
Mutaxassislarning fikricha, turizmining o‘sishi O‘zbekistonning sayohat yo‘nalishi sifatida jozibadorligi tobora ortib borayotganidan dalolat beradi.

Uzbekistan Welcomed More Than 6.5 Million International Tourists in the First Half of the Year
According to the Dunyo News Agency, Uzbekistan welcomed 6,565,410 foreign visitors travelling for tourism purposes during the period from January to June 2026.
According to the National Statistics Committee, inbound tourist arrivals increased by 1.3 million visitors, representing a 24.9% year-on-year growth compared to the same period in 2025.
The largest number of visitors came from neighbouring Central Asian countries. Kyrgyzstan ranked first with 1,875,332 tourist arrivals, followed by Kazakhstan (1,553,688) and Tajikistan (1,471,670).
The top ten source markets also included Russia (585,558 visitors), Afghanistan (238,925), China (223,479), Turkmenistan (164,211), Türkiye (95,466), India (26,450), and Germany (22,294).
According to experts, the continued growth in inbound tourism reflects Uzbekistan's increasing attractiveness as a travel destination and highlights the country's strengthening position in the global tourism market.