O‘zbekistonda xorijiy sayyohlar uchun QQSni qaytarish tizimi yo‘lga qo‘yildi
2026 yil 1 apreldan boshlab O‘zbekistonning barcha xalqaro aeroportlarida xorijiy fuqarolar uchun qo‘shilgan qiymat solig‘ini (Tax Free) qaytarish tizimi joriy etildi.
Yangi tizim sayyohlarga mamlakat hududida xarid qilingan tovarlar uchun QQSni qaytarib olish imkonini beradi. Mablag‘lar naqd pul shaklida yoki bank kartasiga o‘tkazish orqali qaytarilishi mumkin. Naqd pulsiz shakl tanlanganda, mablag‘lar tovar mamlakatdan olib chiqilgandan so‘ng 3 ish kuni ichida o‘tkaziladi.
QQSni qaytarish mumkin bo‘lgan eng kam xarid summasi 300 000 so‘mni (QQS bilan birga) tashkil etadi. Bunda xorijiy fuqarolarga soliq summasining 85 foizi qaytariladi, qolgan 15 foizi esa “Tax Free” tizimi operatori xizmatlarini qoplashga yo‘naltiriladi.
Mazkur tizimning joriy etilishi O‘zbekistonning xorijiy sayyohlar uchun jozibadorligini yana-da oshirishi, chakana savdo hajmini kengaytirishi hamda turizm sohasining izchil rivojlanishiga xizmat qilishi kutilmoqda.
Kelgusida tizimni bosqichma-bosqich kengaytirish, uni aeroportlardan tashqari temir yo‘l vokzallari va chegara bojxona postlarida ham joriy etish, shuningdek, chakana savdo nuqtalarining kengroq qamrovini taʼminlash ko‘zda tutilgan.
Shu bilan birga, jarayonni soddalashtirish maqsadida uni raqamlashtirishga alohida eʼtibor qaratilmoqda. Buning uchun zamonaviy axborot texnologiyalari va mobil yechimlardan keng foydalanish rejalashtirilgan.

В Узбекистане начала действовать система возврата НДС для иностранных туристов
С 1 апреля 2026 года во всех международных аэропортах Узбекистана запущена система возврата налога на добавленную стоимость (Tax Free) для иностранных граждан.
Новая система позволяет туристам получать возврат НДС за приобретённые на территории страны товары. Возврат средств возможен как наличными, так и переводом на банковскую карту. При выборе безналичной формы средства поступают в течение до 3 рабочих дней после вывоза товара.
Минимальная сумма покупки, с которой доступен возврат, составляет 300 тысяч сумов (с учётом НДС). При этом иностранным гражданам возвращается 85% суммы налога, а оставшиеся 15% направляются на покрытие услуг оператора системы «tax free».
Ожидается, что внедрение «Tax Free» повысит привлекательность страны для иностранных туристов, будет способствовать росту розничной торговли и дальнейшему развитию туристической отрасли.
В дальнейшем предусмотрено поэтапное расширение системы - помимо аэропортов, она будет внедряться на железнодорожных вокзалах и пограничных таможенных постах, а также охватит более широкий круг торговых точек, включая розничный сектор.
Особое внимание уделяется цифровизации процесса: для упрощения процедур возврата планируется активное использование современных информационных технологий и мобильных решений.