O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston–2030” strategiyasida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida Tashqi ishlar vazirligi tizimida “Dolzarb viza” oyligi boshlandi.
Uning doirasida O‘zbekistonning xorijdagi diplomatik vakolatxonalari va konsullik muassasalari mamlakatimiz fuqarolari uchun vizasiz safar qilish imkoniyatlarini kengaytirish, viza rasmiylashtirish tartib-taomillarini soddalashtirish hamda zamonaviy va qulay viza mexanizmlarini joriy etish bo‘yicha xorijiy hamkorlar bilan muzokaralarni yanada faollashtiradi.
Asosiy e’tibor O‘zbekiston fuqarolari uchun vizasiz rejimni joriy etish, elektron vizalar, soddalashtirilgan viza tartiblari va boshqa yengillashtirilgan mexanizmlarni kengaytirishga qaratiladi.
Mazkur tashabbus mamlakatimiz fuqarolarining xalqaro harakatlanish imkoniyatlarini yanada kengaytirish, xorijga safar qilish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish hamda O‘zbekistonning ochiq va faol tashqi siyosatini izchil amalga oshirishga xizmat qiladi.

В Министерстве иностранных дел Узбекистана стартовал месячник «Актуальная виза»
Как сообщает ИА "Дунё", в целях реализации задач, определенных Стратегией «Узбекистан-2030», утвержденной Президентом Республики Узбекистан, в системе Министерства иностранных дел стартовал месячник «Актуальная виза».
В его рамках дипломатические представительства и консульские учреждения Узбекистана за рубежом активизируют переговоры с зарубежными партнёрами по расширению возможностей безвизовых поездок для граждан нашей страны, упрощению визовых процедур, а также внедрению современных и удобных визовых механизмов.
Основное внимание будет уделено установлению безвизового режима для граждан Узбекистана, расширению применения электронных виз, упрощённых визовых процедур и других механизмов, направленных на облегчение международных поездок.
Данная инициатива призвана расширить возможности граждан Узбекистана для международных поездок, создать более благоприятные условия для выезда за рубеж и способствовать последовательной реализации открытой и активной внешней политики нашей страны.