O‘zbekiston milliy futbol terma jamoasi jahon chempionatidan so‘ng tantanali kutib olindi
AQSH, Kanada va Meksika mezbonligida o‘tkazilayotgan futbol bo‘yicha jahon chempionatida ishtirokini yakunlagan O‘zbekiston milliy terma jamoasi yurtimizga qaytib keldi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA.
Toshkent xalqaro aeroportida futbolchilarni davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi mutasaddilari, sport faxriylari, ommaviy axborot vositalari xodimlari hamda ko‘p sonli muxlislar tantanali kutib oldi. Milliy bayroqlar va qo‘llab-quvvatlov shiorlari bilan chiqqan muxlislar jamoaga samimiy ehtirom va minnatdorlik izhor etdi.
Tadbirda so‘zga chiqqan O‘zbekiston Bosh vaziri Abdulla Aripov mamlakatimizda Prezident tashabbusi bilan sport sohasi, xususan, futbolni rivojlantirishga qaratilgan keng qamrovli islohotlar izchil amalga oshirilayotganini taʼkidladi.
Qayd etilganidek, O‘zbekiston milliy terma jamoasining o‘z tarixida ilk bor futbol bo‘yicha jahon chempionati final bosqichiga yo‘llanma olishi va mazkur nufuzli musobaqada ishtirok etishi mamlakat sporti tarixidagi muhim voqealardan biri bo‘ldi. Bu natija milliy futbol taraqqiyoti, bolalar va o‘smirlar futboliga qaratilayotgan eʼtibor hamda murabbiylar va futbolchilarning ko‘p yillik mehnati samarasi sifatida baholandi.
Tadbirda so‘zga chiqqanlar jahon chempionatida milliy terma jamoamiz guruh bosqichini so‘nggi o‘rinda yakunlagan bo‘lsa-da, dunyoning eng kuchli terma jamoalariga qarshi bahslar futbolchilar uchun katta tajriba bo‘lganini taʼkidladi. Ushbu ishtirok kelgusida milliy jamoamizning xalqaro maydondagi raqobatbardoshligini yana-da oshirish, futbolchilarning mahorati va ruhiy tayyorgarligini yuksaltirishga xizmat qilishi qayd etildi.
O‘z navbatida, FIFA tomonidan JCH–2026 guruh bosqichidagi eng chiroyli gol muallifi deya topilgan, milliy terma jamoamiz sardori Eldor Shomurodov barcha yurtdoshlarga qo‘llab-quvvatlov va ishonch uchun samimiy minnatdorlik bildirdi.
– Biz har bir uchrashuvda yurtimiz sharafini munosib himoya qilishga harakat qildik. Natija muxlislarimiz kutganidek bo‘lmaganini yaxshi tushunamiz va buning uchun uzr so‘raymiz. Shu bilan birga, jahon chempionatida ishtirok etish biz uchun ulkan tajriba bo‘ldi. Kelgusida xatolardan xulosa chiqarib, yana-da kuchli jamoa sifatida maydonga qaytish uchun astoydil mehnat qilamiz, – dedi milliy jamoa sardori.
Tadbir davomida sanʼatkorlar ishtirokida konsert dasturi namoyish etildi. Vatanparvarlik ruhidagi kuy-qo‘shiqlar va musiqiy chiqishlar tantanali marosimga ko‘tarinki kayfiyat bag‘ishladi.

Сборную Узбекистана тепло встретили после исторического выступления на чемпионате мира
Национальная сборная Узбекистана по футболу, завершившая свое выступление на чемпионате мира, проходящем в США, Канаде и Мексике, вернулась на родину, сообщает ИА «Дунё».
В международном аэропорту Ташкента футболистов торжественно встретили представители государственных и общественных организаций, руководство Ассоциации футбола Узбекистана, ветераны спорта, сотрудники средств массовой информации и многочисленные болельщики. Поклонники команды, пришедшие с государственными флагами и плакатами в поддержку сборной, выразили футболистам искреннее уважение и признательность.
Выступая на церемонии, Премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов подчеркнул, что по инициативе Президента страны последовательно реализуются масштабные реформы, направленные на развитие спорта, в частности футбола.
Как было отмечено, первый в истории выход национальной сборной Узбекистана в финальную часть чемпионата мира и участие в этом престижном турнире стали одним из важнейших событий в истории отечественного спорта. Этот результат был оценен как итог развития национального футбола, повышенного внимания к детско-юношескому футболу, а также многолетнего труда тренеров и футболистов.
Выступавшие подчеркнули, что, несмотря на последнее место в группе на чемпионате мира, матчи против сильнейших сборных мира стали для узбекских футболистов бесценным опытом. Отмечалось, что участие в турнире будет способствовать дальнейшему повышению конкурентоспособности национальной команды на международной арене, совершенствованию мастерства игроков и их психологической подготовки.
В свою очередь капитан национальной сборной Эльдор Шомуродов, чей гол был признан ФИФА самым красивым на групповом этапе чемпионата мира 2026 года, искренне поблагодарил всех соотечественников за поддержку и доверие.
– Мы старались достойно защищать честь нашей страны в каждом матче. Мы прекрасно понимаем, что результат оказался не таким, какого ожидали наши болельщики, и приносим за это свои извинения. Вместе с тем участие в чемпионате мира стало для нас огромным опытом. Мы сделаем выводы из допущенных ошибок и будем усердно работать, чтобы в будущем вернуться на поле еще более сильной командой, – сказал капитан национальной сборной.
В завершение мероприятия состоялась концертная программа с участием артистов. Патриотические песни и музыкальные выступления создали торжественную и праздничную атмосферу.