2026-yilning yanvar-aprel oylarida O‘zbekistonning eksport hajmi qariyb 10 milliard AQSH dollarini tashkil etdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA.
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, mazkur davrida Rossiya O‘zbekiston eksportining eng yirik yo‘nalishiga aylandi — ushbu mamlakatga 1,5 milliard dollarlik mahsulot yetkazib berildi. Ikkinchi o‘rindan 919,6 million dollarlik ko‘rsatkich bilan Xitoy, uchinchi o‘rindan esa eksport hajmi 643,7 million AQSH dollariga yetgan Afg‘oniston joy oldi.
O‘zbekiston eksportida yuqori ulushga ega bo‘lgan mamlakatlar qatoridan, shuningdek, Fransiya - 498,6 million dollar, Qozog‘iston - 425,5 million dollar va Turkiya - 361,4 million dollar joy oldi.
Birlashgan Arab Amirliklariga amalga oshirilgan eksport 265,5 million AQSH dollarini, Qirg‘izistonga — 254,2 million AQSH dollarini, Tojikistonga esa — 213,3 million AQSH dollarini tashkil etdi.
O‘zbekiston eksportining eng yirik o‘nta yo‘nalishini Amerika Qo‘shma Shtatlari yakunlab berdi — joriy yilning to‘rt oyi davomida ushbu mamlakatga 122,5 million AQSH dollarlik mahsulot eksport qilindi.

Объем экспорта Узбекистана в январе-апреле составил около 10 миллиардов долларов
В январе-апреле 2026 года объем экспорта Узбекистана составил около 10 миллиардов долларов США, сообщает ИА «Дунё».
По данным Национального комитета по статистике, крупнейшим направлением узбекского экспорта за указанный период стала Россия, куда поставлено продукции на 1,5 миллиарда долларов. На втором месте находится Китай с показателем 919,6 миллиона долларов, на третьем - Афганистан, объем экспорта в который достиг 643,7 миллиона долларов США.
В число стран с высокой долей узбекского экспорта также вошли Франция - 498,6 миллиона долларов, Казахстан - 425,5 миллиона долларов и Турция - 361,4 миллиона долларов.
Экспорт в Объединенные Арабские Эмираты составил 265,5 миллиона долларов США, в Кыргызстан - 254,2 миллиона долларов США, в Таджикистан - 213,3 миллиона долларов США.
Десятку крупнейших направлений узбекского экспорта завершают Соединенные Штаты Америки, куда за четыре месяца текущего года экспортировано продукции на 122,5 миллиона долларов США.