2026-yilning yanvar-aprel oylarida O‘zbekistonning eksport hajmi qariyb 10 milliard AQSH dollarini tashkil etdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA.
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, mazkur davrida Rossiya O‘zbekiston eksportining eng yirik yo‘nalishiga aylandi — ushbu mamlakatga 1,5 milliard dollarlik mahsulot yetkazib berildi. Ikkinchi o‘rindan 919,6 million dollarlik ko‘rsatkich bilan Xitoy, uchinchi o‘rindan esa eksport hajmi 643,7 million AQSH dollariga yetgan Afg‘oniston joy oldi.
O‘zbekiston eksportida yuqori ulushga ega bo‘lgan mamlakatlar qatoridan, shuningdek, Fransiya - 498,6 million dollar, Qozog‘iston - 425,5 million dollar va Turkiya - 361,4 million dollar joy oldi.
Birlashgan Arab Amirliklariga amalga oshirilgan eksport 265,5 million AQSH dollarini, Qirg‘izistonga — 254,2 million AQSH dollarini, Tojikistonga esa — 213,3 million AQSH dollarini tashkil etdi.
O‘zbekiston eksportining eng yirik o‘nta yo‘nalishini Amerika Qo‘shma Shtatlari yakunlab berdi — joriy yilning to‘rt oyi davomida ushbu mamlakatga 122,5 million AQSH dollarlik mahsulot eksport qilindi.

Uzbekistan's exports totaled nearly US$10 billion in January–April 2026, according to the Dunyo News Agency.
According to the National Statistics Committee, Russia was the largest destination for Uzbek exports during the reporting period, with exports amounting to US$1.5 billion. China ranked second with US$919.6 million, followed by Afghanistan in third place with exports totaling US$643.7 million.
Other major destinations for Uzbek exports included France with US$498.6 million, Kazakhstan with US$425.5 million, and Türkiye with US$361.4 million.
Exports to the United Arab Emirates amounted to US$265.5 million, while exports to Kyrgyzstan reached US$254.2 million and to Tajikistan US$213.3 million.
The United States rounded out the top ten export destinations for Uzbek goods, with exports totaling US$122.5 million during the first four months of the year.