V Toshkent xalqaro investitsiya forumi yakunlariga ko‘ra, umumiy qiymati 43,1 milliard AQSh dollariga teng bo‘lgan 166 ta investitsiyaviy kelishuv imzolandi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA.
Mazkur bitimlarning 31,8 milliard dollarlik qismi 139 ta yangi loyihani hayotga tatbiq etishni ko‘zda tutadi.
Bu yilgi forumda ishtirok etish uchun jami 10 ming 409 kishi ro‘yxatdan o‘tdi. TXIF-2026 ishida dunyoning 102 ta mamlakatidan 3 ming 802 nafar xorijiy delegat faol qatnashdi.
Anjumanda iqtisodiyotning real sektori vakillari bo‘lgan kompaniyalar yetakchilari soni 3 ming 145 nafarga yetdi, bu esa o‘tgan yilgi ko‘rsatkichga nisbatan qariyb 1,5 mingtaga ko‘pdir. Forumda ishtirok etgan kompaniyalar tasarrufidagi umumiy aktivlar hajmi taxminan 42 trillion dollarni tashkil qildi.
Bundan tashqari, tadbirlarda turli davlatlardan 76 nafar hukumat vakillari ishtirok etdi. Qiyyoslaydigan bo‘lsak, o‘tgan yili ularning soni 26 nafarni tashkil etgan edi.
Forumning ishchi dasturi doirasida jami 79 ta tadbir, jumladan, 34 ta panel munozarasi, 7 ta ikki tomonlama biznes-forum va 8 ta investitsiyaviy taqdimot o‘tkazildi. Ikki tomonlama biznes-forumlar AQSh, Xitoy, Janubiy Koreya, Turkiya, Ozarbayjon, Saudiya Arabistoni va Birlashgan Arab Amirliklari vakillari ishtirokida tashkil etildi.
Hozirgi vaqtda Xorijiy investorlar kengashiga iqtisodiyotning 23 ta tarmog‘idan 19 mamlakatning 85 ta kompaniyasi a’zo bo‘ldi. Bunga qadar Kengash tarkibiga 54 ta kompaniya kirgan edi.
Xorijiy investorlar kengashi faoliyatining asosiy natijalari qatorida 21 ta tashabbusning ilgari surilgani, 8 ta normativ-huquqiy hujjat loyihasi tayyorlangani, 16 ta ishchi guruh tuzilgani hamda 50 dan ortiq yig‘ilish va uchrashuvlar o‘tkazilganini qayd etish mumkin.

ТМИФ-2026: подписаны инвестиционные соглашения на сумму 43,1 миллиарда долларов
По итогам V Ташкентского международного инвестиционного форума 2026 года подписано 166 инвестиционных соглашений на общую сумму 43,1 миллиарда долларов США, сообщает ИА «Дунё».
Из подписанных соглашений реализация 139 новых проектов предусмотрена на сумму 31,8 миллиарда долларов.
Для участия в Форуме зарегистрировались 10 тысяч 409 человек. В работе ТМИФ-2026 приняли участие 3 тысячи 802 зарубежных делегата из 102 стран мира.
Количество представителей компаний реального сектора экономики достигло 3 тысяч 145 человек, что почти на 1,5 тысячи больше по сравнению с прошлым годом.
Совокупный объем активов под управлением компаний, представленных на Форуме, составил около 42 триллиона долларов.
В мероприятиях Форума приняли участие 76 представителей правительств различных государств. Для сравнения, в прошлом году их число составляло 26 человек.
В рамках деловой программы проведено 79 мероприятий, включая 34 панельные дискуссии, 8 инвестиционных презентаций и 7 двусторонних бизнес-форумов.
Двусторонние бизнес-форумы были организованы с участием представителей США, Китая, Республики Корея, Турции, Азербайджана, Саудовской Аравии и Объединённых Арабских Эмиратов.
В настоящее время членами Совета иностранных инвесторов являются 85 компаний из 19 стран, представляющих 23 отрасли экономики. Ранее в состав Совета входили 54 компании.
Среди основных результатов деятельности Совета иностранных инвесторов – выдвижение 21 инициативы, подготовка 8 нормативно-правовых актов, создание 16 рабочих групп и проведение более 50 заседаний и встреч.
Освещение мероприятий Форума обеспечили 209 зарубежных представителей СМИ и медиаиндустрии из 41 страны, представлявших 123 международных средства массовой информации.