O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Xorijiy investorlar kengashining yalpi majlisidagi nutqi
(2026-yil 18-iyun, Toshkent sh.)
Hurmatli uchrashuv ishtirokchilari!
Hurmatli Odil Reno-Basso xonim!
Sizlarni Xorijiy investorlar kengashining navbatdagi yalpi majlisida ko‘rib turganimdan xursandman.
Avvalo, hurmatli Reno-Basso xonim, islohotlarimizni doimiy qo‘llab-quvvatlab kelayotganingiz va Kengash faoliyatidagi samarali raisligingiz uchun sizga chin qalbimdan minnatdorlik bildiraman. Shu bilan birga, bugungi anjumanda qatnashayotgan barcha xalqaro tashkilotlar va xorijiy kompaniyalar rahbarlariga samimiy ehtiromimni izhor etaman.
So‘nggi yillarda Kengash oddiy maslahat mexanizmidan amaliy islohotlar maydoniga, Yangi O‘zbekiston bilan jahon investitsiya hamjamiyati o‘rtasidagi ishonchli ko‘prikka aylandi. Bugun Kengash mustaqil Assotsiatsiya maqomiga ega bo‘lib, tom ma’noda kuchli institut darajasiga ko‘tarildi. O‘tgan bir yil davomida Kengashda ishtirok etayotgan kompaniyalar soni 54 tadan 85 taga yetdi. Ular iqtisodiyotimizning 23 ta tarmog‘ini qamrab olib, ishchi guruhlar faoliyatida bevosita ishtirok etmoqda. Bundan tashqari, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Osiyo taraqqiyot banki va Xalqaro moliya korporatsiyasi Kengashning Ijroiya qo‘mitasi tarkibida faoliyat yuritmoqda.
E’tiborli tomoni, barcha a’zolarimizning Kengashdagi faolligi tobora oshmoqda. Bu – mazkur investitsiya platformasiga bo‘lgan yuksak ishonchning yaqqol dalilidir.
Hurmatli kengash ishtirokchilari!
Sizlar bilan o‘tgan yili ham uchrashib, ko‘p masalalarni gaplashib olgan edik. Avvalgi majlisda ilgari surilgan 21 ta tashabbusga aniq yechimlar berildi.
Shuni alohida ta’kidlamoqchiman, investorlarning tashabbuslari davlat siyosatida o‘zining amaliy ifodasini topmoqda. Takliflarning salmoqli qismi asosida normativ-huquqiy hujjatlarni takomillashtirdik. Jumladan: Soliq kodeksiga investorlar uchun qulay bo‘lgan o‘zgartirishlar kiritildi; kompaniyalar o‘rtasidagi ichki qarz bitimlari moliya nazoratidan chiqarildi; asosiy vositalarni tezlashtirilgan tartibda amortizatsiya qilish huquqi berildi; xalqaro standartlar asosida hisobot yurituvchi xorijiy shirkatlar uchun ko‘plab majburiy talablar bekor qilindi.
Bundan tashqari, “Muqobil investitsiya jamg‘armalari to‘g‘risida”gi qonun loyihasi ishlab chiqildi. Mas’uliyatli biznes yuritish standartlarini joriy etish hamda 16 ta texnik reglamentni xalqaro me’yorlarga muvofiqlashtirish dasturi tayyorlandi.
Shu bilan birga, xorijiy investorlarga teng va adolatli sharoit yaratish bo‘yicha xalqaro majburiyatlarni o‘z zimmamizga olishda yangi qadamlar tashladik. Yaqinda Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkilotining Xalqaro investitsiyalar va ko‘p millatli korxonalar to‘g‘risidagi deklaratsiyasiga qo‘shilishimizni e’lon qildik. Ushbu yo‘nalishdagi ishlarning mantiqiy davomi sifatida Toshkent xalqaro moliya markazi to‘g‘risidagi Konstitutsiyaviy qonun qabul qilinishi kutilmoqda.
Bularning barchasi – g‘oyalaringiz amaliyotda tatbiq etilayotganiga yorqin dalildir.
Hurmatli Kengash ishtirokchilari!
O‘tgan davrda Kengash huzuridagi ishchi guruhlar tomonidan investorlar uchun 50 dan ortiq foydali yig‘ilishlar o‘tkazildi. Natijada muqobil investitsiya jamg‘armalari, garov qonunchiligi, mas’uliyatli biznes yuritish, professional kadrlar tayyorlash, soliq ma’murchiligi, yer ajratish va energetika kabi ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha muammolar xorijiy investorlar hamraisligida atroflicha muhokama qilindi.
Bugungi majlisga tayyorgarlik jarayonida sizlardan 120 ta yangi taklif va tashabbus kelib tushdi. Ularning barchasini batafsil tahlil qilib, yettita ustuvor yo‘nalishga birlashtirdik. Bular: investitsiya muhitini yaxshilash, soliq tizimi, kadastr, energetika, moliya va bank tizimi, korporativ boshqaruv, sun’iy intellekt va raqamli iqtisodiyot masalalaridir.
Ayniqsa, valyuta aylanmasidagi monitoring jarayonlarini yengillashtirish; islomiy sug‘urta, “yashil” kredit, banklarning muammoli aktivlari savdosini yo‘lga qo‘yish kabi yangi moliyaviy mexanizmlarni joriy qilish; korxonalarda atrof-muhit, ijtimoiy mas’uliyat va samarali boshqaruvni o‘z ichiga olgan ESG tamoyillari qo‘llanishini rag‘batlantirish kabi takliflar hozir har qachongidan ham dolzarbdir.
Shu bois, har bir yo‘nalish bo‘yicha mas’ullar belgilanib, aniq yechimlar ishlab chiqildi.
Fursatdan foydalanib, mana shu dolzarb vazifani o‘z zimmasiga olgan ishchi guruhlar hamraislari: “Vision Invest”, “BDO”, “Crowe”, “OTP Group”, “Franklin Templeton”, “Ernst & Young”, “Kosta Legal” va “ACWA Power” kompaniyalari rahbarlariga minnatdorlik bildiraman.
Shuningdek, yil davomida samarali faollik ko‘rsatib, muhim hujjatlar va puxta tashabbuslar tayyorlagani uchun Kengashning barcha a’zolariga alohida tashakkur aytaman.
Endi bevosita muloqotga o‘tsak.
Yil davomidagi tahlillaringiz asosida qanday muammolarni aniqladingiz? Investitsiya muhitini yanada yaxshilash uchun Hukumat nima ishlar qilishi kerak?
Bugun ushbu zalda Hukumat a’zolari – Bosh vazir o‘rinbosarlari va vazirlar ishtirok etmoqda. Sizlarni diqqat bilan tinglashga, har bir muammo va tavsiyani batafsil muhokama qilishga tayyormiz. Ishimizni yanada samarali tashkil etish bo‘yicha takliflaringiz bo‘lsa, ularni ochiq muloqot ruhida ko‘rib chiqamiz.
Albatta, bugun ko‘tariladigan barcha masalalar umumlashtirilib, majlisimiz yakunlari bo‘yicha yagona “yo‘l xaritasi” ishlab chiqiladi. Bosh vazir o‘rinbosari J.Xo‘jayev va Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri L.Qudratov har chorakda ularning ijrosi bo‘yicha menga shaxsan hisobot berib boradi.
Endi fikr va mulohazalaringizni eshitamiz.
***
Bugungi muloqotimiz g‘oyat mazmunli va foydali bo‘ldi. Ayniqsa, amaliy natijaga yo‘naltirilgan takliflaringizdan juda xursand bo‘ldim.
Chin hamkorlarimizning barcha tashabbuslari xalqimiz farovonligi va investitsiya muhitini yaxshilashga xizmat qiladi. Yangi O‘zbekistonda ochiq, barqaror va raqobatbardosh iqtisodiyotni barpo etishga qo‘shayotgan hissangiz biz uchun doim qadrli.
Bu kabi muloqotlarimiz qancha ko‘p bo‘lsa, ishimiz shuncha oldinga ketadi. Barchangizga Kengashimizda ishtirok etganingiz uchun samimiy rahmat aytmoqchiman.
Fursatdan foydalanib, sizlarga mustahkam sog‘liq, professional faoliyatingiz va shaxsiy hayotingizda ulkan muvaffaqiyatlar tilayman.

Address by the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the meeting of the Foreign Investors Council
(June 18th, 2026, Tashkent)
Distinguished participants of the meeting!
Dear Ms. Odile Renaud-Basso!
Dear friends!
I am pleased to see you at the regular plenary session of the Foreign Investors Council.
First of all, dear Ms. Renaud-Basso, I would like to express my sincere gratitude for your continued support of our reforms and for your effective co-chairmanship of the Council.
I also extend my sincere respect and appreciation to the leaders of all international organizations and foreign companies participating in today's session.
In recent years, the Council has evolved from a simple advisory mechanism into a platform for practical reforms, a reliable bridge between New Uzbekistan and the global investment community.
Today, the Council has acquired the status of an independent association and has, in the fullest sense of the word, developed into a strong and influential institution.
Over the past year, the number of Council participants has increased from 54 to 85 companies. They cover 23 sectors of our economy and directly participate in the activities of the working groups.
The EBRD, ADB and International Finance Corporation are actively engaged in the work of the Executive Committee of the Council.
Distinguished Council participants!
Last year, we also had opportunity to meet and discuss a wide range of important issues. At the previous meeting, concrete solutions were provided for 21 initiatives put forward.
I would like to particularly emphasize that the investors’ proposals are being translated into practical government policies. A significant number of recommendations have already been incorporated into improvements of our regulatory and legal framework.
In particular investor-friendly amendments have been introduced to the Tax Code; intercompany domestic loan agreements have been exempted from financial control; the right to accelerated depreciation of fixed assets has been granted; numerous mandatory requirements for foreign companies reporting under international standards have been abolished.
Furthermore, a draft Law on Alternative Investment Funds has been developed. A program for implementing responsible business conduct standards has been prepared, and work has been undertaken to align 16 technical regulations with international standards.
At the same time, we have taken new steps toward fulfilling international commitments aimed at ensuring equal and fair conditions for foreign investors.
Recently, we announced our decision to submit an application to accede to the OECD Declaration on International Investment and Multinational Enterprises.
As a logical continuation of our efforts in this direction, the adoption of the Constitutional Law on the Tashkent International Financial Center is expected.
All of this serves as clear evidence that your ideas and proposals are being translated into concrete actions.
It is noteworthy that the active involvement of all our members in the Council is steadily growing. This is a clear testament to the high level of trust in this investment platform.
Distinguished members of the Council!
Over the past period, the working groups under the Council have held more than 50 productive meetings for investors.
As a result, under the co-chairmanship of foreign investors, issues were comprehensively discussed in priority areas, such as alternative investment funds, pledge legislation, responsible business conduct, professional education and workforce development, tax administration, land allocation, and energy.
In preparation for today's meeting we received 120 new proposals and initiatives from you. Following a thorough review, these proposals were consolidated into seven priority areas.
These include issues of improving the investment climate, tax system, cadastral administration, energy, financial and banking system, corporate governance, artificial intelligence, and the digital economy.
In particular, the following proposals are especially relevant today: simplifying monitoring procedures in foreign exchange circulation; introducing new financial mechanisms and instruments, including Islamic insurance, green financing, and launching the sale of distressed bank assets; promoting the adoption of ESG principles by enterprises, including environmental sustainability, social responsibility, and effective corporate governance.
Responsible officials have been assigned to each of these areas, and specific solutions have already been developed.
Taking this opportunity, I would like to express my gratitude to the co-chairs of the working groups who assumed this important responsibility – the heads of Vision Invest, BDO, Crowe, OTP Group, Franklin Templeton, Ernst & Young, Costa Legal, and ACWA Power.
I also express my special gratitude to all members of the Council for their active engagement throughout the year, as well as for their contribution to preparation of important documents and well-developed initiatives.
Now I would like to move to an open and a direct dialogue.
What challenges have you identified based on your analyses over the past year?
What additional measure should the Government take to further improve the investment climate?
Today, members of the Government – Deputy Prime Ministers and Ministers – are present in this hall.
We are prepared to listen carefully to your views and to discuss every concern and recommendation in detail.
If you have suggestions on how to make our cooperation more effective, we will consider them in the spirit of openness and constructive dialogue.
Without a doubt, all the issues raised today will be carefully reviewed, and a comprehensive roadmap will be developed based on the results of our meeting.
Deputy Prime Minister J. Khodjaev and Minister of Investments, Industry and Trade L. Kudratov will personally report to me on a quarterly basis regarding the implementation of the roadmap.
Would this approach be acceptable to you?
I now invite you to share your views and proposals.
Our dialogue today has been exceptionally meaningful and productive.
I was particularly encouraged by the practical and result-oriented nature of your proposals.
The initiatives put forward by our trusted partners will contribute to improving the well-being of our people and further strengthening the investment climate.
Your contribution to building an open, stable, and competitive economy in New Uzbekistan is highly valued.
The more opportunities we create for such constructive dialogue, the greater our progress will be.
I would like to sincerely thank all of you for your active participation in the work of our Council.
Taking this opportunity, I wish you good health, continued success in your professional endeavors, and happiness and prosperity in your personal lives.