Investitsiyalar, innovatsiyalar va xalqaro hamkorlik: Toshkent global muloqot markaziga aylanadi
Bugun O‘zbekiston Investitsiyalar, sanoat va tashqi savdo vazirligida beshinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumiga ko‘rilgan tayyorgarlikka bag‘ishlangan matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA.
Investitsiyalar, sanoat va tashqi savdo vaziri Laziz Qudratov ommaviy axborot vositalari vakillariga bo‘lajak forumning asosiy ko‘rsatkichlarini taqdim etdi va tadbirning miqyosi haqida so‘zlab berdi.
Uning aytishicha, bugungi kunga qadar forumda ishtirok etish uchun 9,1 mingdan ortiq kishi, shu jumladan 102 ta davlatdan 3 454 nafar xorijiy delegat ro‘yxatdan o‘tgan. Shu bilan birga, ishtirokchilarni ro‘yxatga olish jarayoni hanuz davom etmoqda.
Matbuot anjumanida forumda qatnashishini tasdiqlagan kompaniyalarning umumiy aktivlari qariyb 42 trillion dollarni tashkil etishi, bu esa jahon yalpi ichki mahsulotining deyarli 38 foiziga teng ekanligi alohida qayd etildi. Ishtirokchilar safida moliya, energetika, mashinasozlik, logistika va yuqori texnologiyalar sohalarida faoliyat yuritayotgan yetakchi xalqaro moliya institutlari va korporatsiyalar rahbarlari hamda vakillari e’lon qilingan.
Agar o‘tgan yili forumda 26 ta hukumat delegatsiyasi ishtirok etgan bo‘lsa, bu yil ularning soni 62 taga yetdi. Ochilish marosimida sakkizta davlat va hukumat rahbarlarining nutq so‘zlashi kutilmoqda.
Forum ishlarida, shuningdek, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, BRIKS Yangi taraqqiyot banki, Yevropa investitsiya banki, Osiyo taraqqiyot banki, Jahon banki, Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki, Yevrosiyo taraqqiyot banki va OPEK Jamg‘armasi rahbarlari ishtirok etadi. Xalqaro tashkilotlar va moliya institutlaridan jami 372 nafar delegat tashrif buyuradi.
Vazirning so‘zlariga ko‘ra, forum dasturi sezilarli darajada kengaytirilgan. Tadbirlar soni 36 tadan 79 taga ko‘paydi. Ishbilarmonlik dasturi doirasida 34 ta panel munozaralari, sakkizta pitch-sessiya hamda AQSH, Janubiy Koreya, Turkiya, Xitoy, Ozarbayjon, Saudiya Arabistoni va Birlashgan Arab Amirliklari vakillari ishtirokida yettita yirik biznes-forum bo‘lib o‘tadi.
Muhokamalar markazida sanoatni rivojlantirish, “yashil” energetika, O‘rta koridorni kengaytirish, raqamli boshqaruv, sun’iy intellekt, islom moliyasi va oziq-ovqat xavfsizligi masalalari turadi.
18-iyun kuni Xorijiy investorlar kengashining to‘rtinchi majlisi bo‘lib o‘tadi va unda 75 ta yirik kompaniya vakillari O‘zbekiston Prezidentiga o‘z takliflarini taqdim etadilar.
Forum doirasida, shuningdek, O‘zbekistonning investitsiyaviy salohiyati ikkinchi ko‘rgazmasi ham tashkil etiladi. Xorijiy sarmoyadorlarga mamlakatning geologiya, energetika, kimyo sanoati, mashinasozlik, yengil sanoat, qishloq xo‘jaligi, axborot texnologiyalari va sun’iy intellekt sohalaridagi yutuqlari namoyish etiladi.
Sport diplomatiyasi dasturning alohida yo‘nalishiga aylanadi. 16-iyun kuni “Yangi O‘zbekiston” bog‘ida “Silk Road Night Run” tungi marafoni, 15-iyun kuni esa Olimpiya shaharchasida xalqaro biznes va investitsiya hamjamiyati vakillari ishtirokida “TIIF Open” tennis turniri bo‘lib o‘tadi.
Forumni keng yoritish uchun Toshkentga dunyoning 41 mamlakatidan 123 ta ommaviy axborot vositalari vakillari tashrif buyuradi. Jami 209 nafar xorijiy jurnalist akkreditatsiyadan o‘tdi, bu o‘tgan yilgi ko‘rsatkichdan ikki baravar ko‘pdir. Xorijiy media vositalari qatorida yetakchi xalqaro axborot agentliklari va telekanallar mavjud.
Matbuot anjumanida ta’kidlanganidek, uch kunlik forum yakunlari bo‘yicha o‘nlab milliard dollarlik yangi investitsiyaviy bitimlar imzolanishi kutilmoqda.
Toshkent xalqaro investitsiya forumi O‘zbekistonning xorijiy hamkorlar bilan investitsiyaviy hamkorligini mustahkamlash, istiqbolli loyihalarni ilgari surish va xalqaro iqtisodiy aloqalarni kengaytirish uchun markaziy maydonlardan biri bo‘lib qolmoqda.

Инвестиции, инновации и международное сотрудничество: Ташкент станет центром глобального диалога
В Министерстве инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана прошла пресс-конференция, посвящённая подготовке к пятому Ташкентскому международному инвестиционному форуму, сообщает ИА «Дунё».
Министр инвестиций, промышленности и торговли Лазиз Кудратов представил представителям СМИ основные показатели предстоящего форума и рассказал о масштабах мероприятия.
По его словам, на сегодняшний день для участия в форуме зарегистрировались более 9,1 тысячи человек, включая 3454 иностранных делегата из 102 государств. При этом регистрация участников продолжается.
Отмечалось, что совокупные активы компаний, подтвердивших участие в форуме, составляют около 42 триллионов долларов, что эквивалентно почти 38 процентам мирового валового внутреннего продукта. В числе участников заявлены руководители и представители ведущих международных финансовых институтов и корпораций, работающих в сферах финансов, энергетики, машиностроения, логистики и высоких технологий.
Особое внимание было уделено высокому уровню официального представительства. Если в прошлом году в форуме участвовали 26 правительственных делегаций, то в нынешнем их количество достигло 62. На церемонии открытия ожидаются выступления восьми глав государств и правительств.
В работе форума также примут участие руководители Европейского банка реконструкции и развития, Нового банка развития БРИКС, Европейского инвестиционного банка, Азиатского банка развития, Всемирного банка, Азиатского банка инфраструктурных инвестиций, Евразийского банка развития и Фонда ОПЕК. Всего международные организации и финансовые институты будут представлены 372 делегатами.
По словам министра, программа форума значительно расширена. Количество мероприятий увеличилось с 36 до 79. В рамках деловой программы состоятся 34 панельные дискуссии, восемь питч-сессий и семь крупных бизнес-форумов с участием представителей США, Республики Корея, Турции, Китая, Азербайджана, Саудовской Аравии и Объединённых Арабских Эмиратов.
В центре обсуждения будут находиться вопросы промышленного развития, «зелёной» энергетики, развития Среднего коридора, цифрового управления, искусственного интеллекта, исламских финансов и продовольственной безопасности.
18 июня состоится четвёртое заседание Совета иностранных инвесторов, в ходе которого представители 75 крупных компаний представят свои предложения Президенту Узбекистана.
В рамках форума также пройдёт вторая выставка инвестиционного потенциала Узбекистана. Иностранным инвесторам будут представлены достижения страны в сферах геологии, энергетики, химической промышленности, машиностроения, лёгкой промышленности, сельского хозяйства, информационных технологий и искусственного интеллекта.
Отдельным направлением программы станет спортивная дипломатия. 16 июня в парке «Новый Узбекистан» состоится ночной марафон Silk Road Night Run, а 15 июня в Олимпийском городке пройдёт теннисный турнир TIIF Open с участием представителей международного бизнеса и инвестиционного сообщества.
Для освещения форума в Ташкент прибудут представители 123 средств массовой информации из 41 страны мира. Всего аккредитацию получили 209 иностранных журналистов, что вдвое превышает показатель прошлого года. Среди зарубежных медиа заявлены ведущие международные информационные агентства и телеканалы.
Как было подчёркнуто в ходе пресс-конференции, по итогам трёхдневной работы форума ожидается подписание новых инвестиционных соглашений на десятки миллиардов долларов.
Ташкентский международный инвестиционный форум остаётся одной из ключевых площадок для укрепления инвестиционного сотрудничества Узбекистана с зарубежными партнёрами, продвижения перспективных проектов и расширения международного экономического взаимодействия.