Toshkentda “TextileExpo Uzbekistan” to‘qimachilik va tikuvchilik sanoati ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tadi
2026-yil 13–15-may kunlari Toshkentdagi “O‘zekspomarkaz” milliy ko‘rgazma majmuasida 26-Xalqaro to‘qimachilik va tikuvchilik sanoati ko‘rgazmasi – “TextileExpo Uzbekistan 2026” o‘z ekspozitsiyalarini namoyish qilishni boshlaydi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
TextileExpo Uzbekistan – Markaziy Osiyodagi to‘qimachilik va tikuvchilik sanoatining eng yirik B2B platformasi bo‘lib, ishlab chiqaruvchilar, yetkazib beruvchilar va professional xaridorlarni birlashtiradi.
Bu yerda xaridorlar ishonchli hamkorlar, dolzarb tendensiyalar va hamkorlikning qulay shartlarini, soha vakillari esa ishlab chiqarishni rivojlantirish va optimallashtirish uchun kompleks yechimlarni topadi. Tashrif buyuruvchilar takliflarni taqqoslashi, mahsulot sifatini baholashi va ishlab chiqaruvchilar bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralar olib borishi mumkin.
Tashkilotchilar maʼlumotlariga ko‘ra, 7 mamlakatdan 150 dan ortiq ishonchli yetkazib beruvchilar – “Zelal Tekstil”, “Terry Jar”, “SAMO”, “Osborn Textile”, “Elegant Garment”, “Virtus Tricot”, “Sulton Tex”, “Urganch Bahmal”, “Mergantex”, “Daka Tex”, “Aksarteks”, “Mogoteks”, “YKK” va boshqa kompaniyalar ishtirok etadi. Xitoy kompaniyalari ham faol qatnashadi.
Ekspozitsiya anʼanaviy ravishda ishlab chiqarish siklining barcha bosqichlarini – xomashyodan tortib tayyor mahsulot va aksessuarlargacha qamrab oladi. Tashrif buyuruvchilar eʼtiboriga ip-kalava, mato, trikotaj, furnitura va aksessuarlar, tayyor kiyim-kechak, texnik va maishiy to‘qimachilik, paypoq mahsulotlari, to‘qimachilik sanoati uchun kimyoviy moddalar va bo‘yoqlar taqdim etiladi.
Tashkilotchilarning maʼlumotlariga ko‘ra, “TextileExpo Uzbekistan” ko‘rgazmasining o‘ziga xos qismi bo‘lgan anʼanaviy Bayer dasturi – aniq biznes natijalariga erishishga qaratilgan platforma: maqsadli B2B uchrashuvlarini o‘tkazish, uzoq muddatli hamkorlik aloqalarini o‘rnatish va shartnomalar tuzish rejalashtirilgan. Mahalliy kompaniyalar uchun bu xalqaro bozorlarga chiqish va eksportni kengaytirishning samarali kanali hisoblanadi. Xaridorlar uchun ko‘rgazmada vaqtdan unumli foydalanish va asosiy yetkazib beruvchilarga ustuvor kirish imkonini beruvchi eksklyuziv ishtirok shartlari mavjud.
Xaridorlar uchun onlayn ro‘yxatdan o‘tish quyidagi havola orqali amalga oshiriladi: https://textileexpo.uz/ru/buyer_registration
Ko‘rgazmaga shaxsiy nishon olish uchun https://bit.ly/TE_ru_reg saytida ro‘yxatdan o‘tish lozim.
Ko‘rgazma tashkilotchisi: “Iteca Exhibitions” xalqaro ko‘rgazma kompaniyasi va uning hamkori “ICA Eurasia Group”.

В Ташкенте будет работать выставка текстильной и швейной индустрии «TextileExpo Uzbekistan»
С 13 по 15 мая 2026 года в ташкентском НВК «Узэкспоцентр» развернет свою экспозицию 26-я Международная выставка текстильной и швейной индустрии – «TextileExpo Uzbekistan 2026», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
TextileExpo Uzbekistan – крупнейшая B2B-площадка текстильной и швейной индустрии Центральной Азии, объединяющая производителей, поставщиков и профессиональных закупщиков. Здесь байеры находят надёжных партнёров, актуальные тренды и выгодные условия сотрудничества, а представители отрасли — комплексные решения для развития и оптимизации производства. Посетители могут сравнить предложения, оценить качество продукции и провести прямые переговоры с производителями.
150+ проверенных поставщиков из 7 стран (Zelal Tekstil, Terry Jar, SAMO, Osborn Textile, Elegant Garment, Virtus Tricot, Sulton Tex, Urganch Bahmal, Mergantex, Daka Tex, Aksarteks, Моготекс, YKK и многие другие). С широким участием выступят компании из Китая.
Экспозиция традиционно охватит все этапы производственного цикла — от сырья до готовой продукции и аксессуаров. Вниманию посетителей будут представлены: пряжа, ткани, трикотаж, фурнитура и аксессуары, готовая одежда, технический и домашний текстиль, чулочно-носочная продукция, а также химикаты и красители для текстильной промышленности.
По информации организаторов, планируется традиционная Байерская программа – уникальная часть выставки TextileExpo Uzbekistan – платформа, ориентированная на достижение конкретных бизнес-результатов: проведение целевых B2B-встреч, выстраивание долгосрочных партнёрств и заключение контрактов. Для отечественных компаний это эффективный канал выхода на международные рынки и масштабирования экспортных поставок. Для байеров предусмотрены эксклюзивные условия участия, позволяющие максимально продуктивно использовать время на выставке и получать приоритетный доступ к ключевым поставщикам.
Онлайн-регистрация для байеров доступна по ссылке: https://textileexpo.uz/ru/buyer_registration
Для получения персонального бейджа на выставку необходимо пройти регистрацию на сайте https://bit.ly/TE_ru_reg
Организатор выставки: Международная выставочная компания Iteca Exhibitions и ее партнер ICA Eurasia Group