2026-yil “Poytaxtda jadal rivojlanish va aholi daromadlari o‘sishi yili” deb eʼlon qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 16-aprel kuni Toshkent shahri iqtisodiyotida yuqori o‘sish surʼatlarini taʼminlash, mavjud zaxiralarni to‘liq ishga solish hamda tadbirkorlik faoliyati uchun yana-da qulay sharoitlar yaratish yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati maʼlumotiga ko‘ra, yig‘ilishda bugungi kunda jahondagi siyosiy va harbiy ziddiyatlar, tashqi bozorlardagi o‘zgarishlar eksport zanjirlari va mahsulot yetkazib berish muddatlariga salbiy taʼsir ko‘rsatishi mumkinligi taʼkidlandi. Bunday sharoitda qo‘shimcha zaxiralarni aniqlab, ularni tezkor ishga solish ustuvor vazifa ekani ko‘rsatib o‘tildi.
Poytaxt milliy iqtisodiyotda alohida o‘rin tutishi qayd etildi. Bugungi kunda Toshkent shahri yalpi ichki mahsulotning 21 foizini taʼminlamoqda. Joriy yil “Poytaxtda jadal rivojlanish va aholi daromadlari o‘sishi yili” deb eʼlon qilinib, shahar iqtisodiyotini 12 foizga oshirish, 3,6 milliard dollarlik eksportni taʼminlash, 9 milliard dollar investitsiya jalb qilish va 616 ming aholi bandligini taʼminlash kabi katta marralar belgilangan.
Shu munosabat bilan shahar hokimligi, uning 12 nafar o‘rinbosari va 12 ta tuman hokimi proaktiv ish tashkil qilib, sanoat, eksport, investitsiya va turizm sohalaridagi ehtimoliy pasayishlarning oldini olishi zarurligi taʼkidlandi. Prezidentimiz buning uchun poytaxtda mehnat resurslari ham, moliyaviy imkoniyatlar ham yetarli ekanini taʼkidladi.
Yig‘ilishda joriy yil yangicha yondashuv asosida shaharning 12 ta tumani aniq bir sanoat yoki xizmat ko‘rsatish tarmog‘iga ixtisoslashtirilishi qayd etildi.
Jumladan, Bektemir tumani kimyo sanoati va ulgurji savdoga, Mirzo Ulug‘bek tumani kabel sanoati, ilm-fan, taʼlim va axborot texnologiyalariga, Mirobod tumani oziq-ovqat sanoati, turizm va umumiy ovqatlanishga, Uchtepa zargarlik, maishiy xizmat va chakana savdoga, Chilonzor farmatsevtika, savdo, xizmat ko‘rsatish va sportga, Shayxontohur mebelsozlik va gastroturizmga, Yunusobod qog‘oz sanoati va turizmga, Yashnobod elektrotexnika hamda transport-logistikaga, Yakkasaroy yengil sanoat va moliyaviy xizmatlarga, Yangihayot avtomobilsozlik va logistikaga, Olmazor qurilish materiallari sanoati va taʼlimga, Sergeli esa metallurgiya, logistika va avtoservis sohalariga yo‘naltiriladi.
Toshkent shahrida nostandart takliflar ishlab chiqish maqsadida oxirgi ikki hafta davomida 23 mingdan ziyod tadbirkorlar bilan uchrashuvlar o‘tkazilgani, 1 ming 300 dan ortiq muammo aniqlangani, shuningdek, tadbirkorlar tomonidan 162 ta yangi taklif va tashabbus bildirilgani maʼlum qilindi. Bu taklif va muammolarning birortasi ham eʼtibordan chetda qolmasligi kerakligi taʼkidlandi.
Shuningdek, poytaxtda maxsus investitsiya va ishbilarmonlik muhitini joriy qilish orqali yangi tajriba yaratilishi belgilandi. Jumladan, biznes uchun ruxsatnoma va litsenziyalar berish vakolatini tegishli vazirlik va idoralardan ularning hududiy bo‘linmalariga tushirish, eksportchi korxonalarni qo‘llab-quvvatlashning yangi yondashuvlarini joriy etish, tadbirkorlarning logistika bilan bog‘liq muammolarini tezkor hal qilish tizimini yo‘lga qo‘yish, aylanma mablag‘ bilan taʼminlash va biznesni kengaytirish uchun qulay shartlarda yangi moliyalashtirish mexanizmlarini ishlab chiqish nazarda tutilgani qayd etildi.
Tadbirkorlar ko‘targan muammo va takliflarni tezkor hal qilish uchun alohida Muvofiqlashtiruvchi kengash tuzish taklif qilindi. Uning zimmasiga tumanlarni drayver sohalar asosida rivojlantirish, iqtisodiy va ijtimoiy konyunkturani doimiy monitoring qilish, o‘sish nuqtalari va foydalanilmayotgan zaxiralarni aniqlash, tizimli to‘siqlarni bartaraf etish, g‘oya va tashabbuslarni shakllantirish, ularni moliyalashtirish va ijrosini nazorat qilish vazifalari yuklanadi.
Umuman, barcha imkoniyatlarni safarbar qilib, qo‘shimcha 88 trillion so‘mlik mahsulot ishlab chiqarish, 4,9 milliard dollarlik eksportni taʼminlash va 5 milliard dollar investitsiya jalb qilish, byudjetga 2,9 trillion so‘m tushum taʼminlash, 65,5 mingta yuqori daromadli va doimiy ish o‘rinlari tashkil etish bo‘yicha aniqlangan yangi zaxiralarni ishga solish vazifasi qo‘yildi.
Shuningdek, joriy yilda Toshkent shahriga qo‘shimcha 500 million dollar jalb qilish maqsadida poytaxt yevrobondlarini chiqarish taklif qilindi.
Poytaxt tadbirkorlarini Toshkent, Navoiy, Qashqadaryo, Andijon, Buxoro va Farg‘ona viloyatlaridagi yirik sanoat korxonalari bilan bog‘lab, mahalliylashtirish va kooperatsiyani kengaytirish bo‘yicha dastur tasdiqlash topshirildi.

2026 год объявлен «Годом ускоренного развития столицы и роста доходов населения»
Президент Шавкат Мирзиёев 16 апреля провел совещание по обеспечению высоких темпов роста экономики, полному задействованию имеющихся резервов и дальнейшему расширению благоприятных условий для предпринимательской деятельности в городе Ташкенте, сообщает ИА «Дунё».
По информации пресс-службы главы нашего государства, на совещании отмечено, что текущая обстановка в мире и изменения на зарубежных рынках могут негативно повлиять на экспортные цепочки и сроки поставки продукции. Указано, что приоритетной задачей в таких обстоятельствах становится выявление и оперативное задействование дополнительных резервов.
Подчеркнуто, что столица занимает особое место в национальной экономике. В настоящее время на долю города Ташкента приходится 21 процент валового внутреннего продукта. Текущий год объявлен «Годом ускоренного развития столицы и роста доходов населения», поставлены масштабные цели по обеспечению роста экономики города на 12 процентов, достижению экспорта в объеме 3,6 миллиарда долларов, привлечению 9 миллиардов долларов инвестиций и обеспечению занятости 616 тысяч человек.
В этой связи отмечено, что хокиму города, его 12 заместителям и хокимам 12 районов необходимо организовать проактивную работу по компенсации возможного снижения темпов в сферах промышленности, экспорта, инвестиций и туризма. Президент нашей страны подчеркнул, что для этого в столице достаточно как трудовых ресурсов, так и финансовых возможностей.
На совещании отмечено, что в текущем году на основе нового подхода 12 районов города будут специализированы на конкретных отраслях промышленности или услугах.
В частности, Бектемирский район будет ориентирован на химическую промышленность и оптовую торговлю, Мирзо-Улугбекский – на кабельную промышленность, науку, образование и IT, Мирабадский – на пищевую промышленность, туризм и общественное питание, Учтепинский – на ювелирную продукцию, бытовые услуги и розничную торговлю, Чиланзарский – на фармацевтику, торговлю, сферу услуг и спорт, Шайхантахурский – на мебельное производство и гастрономический туризм, Юнусабадский – на бумажную промышленность и туризм, Яшнабадский – на электротехнику и транспортно-логистическую сферу, Яккасарайский – на легкую промышленность и финансовые услуги, Янгихаётский – на автомобилестроение и логистику, Алмазарский – на производство строительных материалов и образование, а Сергелийский – на металлургию, логистику и автосервис.
Отмечено, что в Ташкенте за последние две недели в целях выработки нестандартных предложений проведены встречи более чем с 23 тысячами предпринимателей, выявлено свыше 1,3 тысячи проблем, а также получено 162 новых предложения и инициативы. Подчёркнуто, что ни одно из поднятых вопросов и высказанных предложений не должно остаться без внимания.
В столице планируется создать новый опыт за счет внедрения особой инвестиционной и деловой среды. В частности, предусмотрено делегирование полномочий по выдаче разрешений и лицензий для бизнеса от соответствующих министерств и ведомств их территориальным подразделениям, внедрение новых подходов к поддержке предприятий-экспортеров, создание системы оперативного решения логистических проблем предпринимателей, а также разработка новых механизмов финансирования на льготных условиях для обеспечения оборотными средствами и расширения бизнеса.
Предложено создать отдельный Координационный совет для оперативного решения проблем и предложений предпринимателей. На него будут возложены задачи по развитию районов на основе драйверных отраслей, постоянному мониторингу экономической и социальной конъюнктуры, выявлению точек роста и неиспользуемых резервов, устранению системных барьеров, формированию, финансированию и реализации идей и инициатив.
В целом поставлена задача мобилизовать все возможности и обеспечить дополнительно производство продукции на 88 триллионов сумов, экспорт на 4,9 миллиарда долларов, привлечение 5 миллиардов долларов инвестиций, бюджетные поступления в размере 2,9 триллиона сумов, а также создание 65,5 тысячи высокодоходных и постоянных рабочих мест.
Также предложено выпустить евробонды столицы для привлечения в Ташкент дополнительно 500 миллионов долларов в текущем году.
Дано поручение утвердить программу по расширению локализации и кооперации, связав предпринимателей столицы с крупными промышленными предприятиями Ташкентской, Навоийской, Кашкадарьинской, Андижанской, Бухарской и Ферганской областей.
Отмечена необходимость проведения в будущем комплексного анализа экономики города Ташкента и разработки стратегии ее развития с привлечением крупных международных консалтинговых компаний.