O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida Xattotlik maktabi tashkil etildi
Seminar islom sanʼati, tarix va filologiya sohalaridagi yetakchi mutaxassislarni birlashtirib, xattotlik sanʼatining maʼnaviy va madaniy ahamiyatini keng muhokama qilish uchun muhim maydon bo‘ldi.
– Xattotlik maktabi Islom sivilizatsiyasi markazida ochish tashabbusi 2025 yil 29 yanvarida muhtaram Prezidentimiz tomonidan taklif etilgandi. Bir yil o‘tgach, ushbu tashabbusni barcha xalqaro tashkilotlar qo‘llab-quvvatlab, Temuriylar tamadduniga bag‘ishlangan konferensiya doirasida bu loyihaga start berildi. Xattotlik maktabining tashkil etilishi mamlakatimizda madaniy merosni asrash va targ‘ib etishga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlarning mantiqiy davomidir, – dedi Islom sivilizatsiyasi markazi direktori Firdavs Abduxalikov tadbir ishtirokchilariga yo‘llagan nutqida.
Qayd etilganidek, Temuriylar davrida xattotlik sanʼati yuksak taraqqiyot cho‘qqisiga ko‘tarilib, madaniy yuksalish ramziga aylangan. Olimlar taqdim etgan maʼlumotlarga ko‘ra, Amir Temur markazlashgan davlat barpo etgach, turli o‘lkalardan eng mohir xattotlarni poytaxtga jamlagan. Suls, nastaʼliq va kufiy xat turlari o‘zining cho‘qqisiga chiqdi. “Boysung‘ur Qurʼoni” nomi bilan mashhur bo‘lgan qo‘lyozma nusxalar bitildi.
Xalqaro ekspertlar ushbu tashabbusni yuqori baholadi. Jumladan, IRCICA bosh direktori Mahmud Erol Qilich islom xattotligining jahon madaniyatidagi o‘rni, uning yuksak estetik va maʼnaviy qiymati haqida fikr bildirdi. Turkiya Qo‘lyozma asarlar boshqarmasi raisi Jo‘shqin Yilmaz Suleymaniya kutubxonasida saqlanayotgan noyob qo‘lyozmalar haqida maʼlumot berib, ularning katta qismi Markaziy Osiyo tarixi bilan bog‘liq ekanini taʼkidladi. Buyuk Britaniyadagi “Al-Furqan Islamic Heritage Foundation” direktori Sali Shaxsuvari esa Temuriylar davrini haqiqiy maʼrifiy va madaniy uyg‘onish davri sifatida baholadi.
Taʼkidlanishicha, Xattotlik maktabi nafaqat taʼlim muassasasi, balki ilmiy-tadqiqot va madaniy markaz sifatida faoliyat yuritadi. Uning doirasida mutaxassislar tayyorlash, qo‘lyozmalarni saqlash va restavratsiya qilish, shuningdek, xalqaro hamkorlikni rivojlantirish rejalashtirilgan.

В Центре исламской цивилизации в Узбекистане создана Школа каллиграфии
Центр исламской цивилизации в Узбекистане объявил о создании Школы каллиграфии. Этот важный научно-просветительский проект был объявлен в рамках семинара на тему «Каллиграфическое наследие эпохи Темуридов — преемственность традиций», посвящённого 690-летию со дня рождения великого полководца Амира Темура.
Семинар объединил ведущих специалистов в области исламского искусства, истории и филологии, став значимой площадкой для всестороннего обсуждения духовного и культурного значения искусства каллиграфии.
— Инициатива открытия Школы каллиграфии при Центре исламской цивилизации была выдвинута уважаемым Президентом нашей страны Шавкатом Мирзиёевым 29 января 2025 года. Спустя год данная инициатива получила широкую поддержку международных организаций, и в рамках конференции, посвящённой цивилизации Темуридов, был дан официальный старт этому проекту. Создание Школы каллиграфии является логическим продолжением масштабных реформ, направленных на сохранение и популяризацию культурного наследия нашей страны, — отметил Фирдавс Абдухаликов в своём выступлении перед участниками мероприятия.
Как было отмечено, в эпоху Темуридов каллиграфия достигла высочайшего уровня развития и стала символом культурного подъёма. Согласно представленным учёными данным, после создания централизованного государства Амир Темур собрал в столице лучших каллиграфов из различных регионов. Такие виды письма, как сулс, настаълик и куфический стиль, достигли своего расцвета. Были созданы выдающиеся произведения, в том числе знаменитая рукопись Корана «Бойсунгур».
Международные эксперты высоко оценили данную инициативу. В частности, генеральный директор IRCICA Махмуд Эрол Кылыч отметил роль исламской каллиграфии в мировой культуре, её высокую эстетическую и духовную ценность. Председатель Управления рукописей Турции Жошкун Йылмаз представил информацию о редких рукописях, хранящихся в библиотеке Сулеймание, подчеркнув, что значительная их часть связана с историей Центральной Азии. Директор фонда Al-Furqan Islamic Heritage Foundation Сали Шахсувари (Великобритания) охарактеризовал эпоху Темуридов как подлинный период интеллектуального и культурного возрождения.
Отмечается, что Школа каллиграфии будет функционировать не только как образовательное учреждение, но и как научно-исследовательский и культурный центр. В её рамках предусмотрены подготовка специалистов, сохранение и реставрация рукописного наследия, а также развитие международного сотрудничества.