O‘zbekiston Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi (ISSV) maʼlumotiga ko‘ra, mazkur yubiley forumi 2025-yil iyun oyida o‘tkazilgan IV TIIF natijalarining mantiqiy davomi bo‘ladi. O‘tgan forumda 97 davlatdan 8 000 dan ortiq ishtirokchi, jumladan 3 000 ga yaqin xorijiy mehmon qatnashdi. Dastur doirasida 150 dan ziyod xalqaro spiker ishtirokida 36 ta panel sessiya tashkil etildi. Yakunida umumiy qiymati 30,5 milliard AQSH dollaridan ortiq bo‘lgan investitsiya bitimlari va savdo shartnomalari imzolandi.
Forum global moliya institutlari tomonidan bildirilayotgan yuqori darajadagi ishonchni yana bir bor tasdiqladi.
Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (EBRD) prezidenti Odil Reno-Basso shunday taʼkidladi:“Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining TIIF kabi platformalarda ishtiroki Markaziy Osiyoning uzoq muddatli salohiyatiga bo‘lgan ishonchimizni va o‘zbek hamkorlar bilan birgalikda barqaror rivojlanish loyihalarini qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanimizni anglatadi”.
“Linde” kompaniyasi rahbari Shteffen Rixter esa investitsiya muhitidagi ijobiy o‘zgarishlarni qayd etdi:“Biz O‘zbekistonda to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar uchun sharoitlarni yaxshilash borasida sezilarli qadamlarni ko‘ryapmiz. Bu strategik tarmoqlarda uzoq muddatli hamkorlikni mustahkamlash uchun mustahkam zamin yaratadi”.
Xalqaro investorlar eʼtibori, avvalo, sanoat rivoji va energetika sohasiga qaratildi.
Forum doirasida so‘zga chiqqan “Knauf” boshqaruv raisi Nikolaus Knauf shunday dedi:“Biz O‘zbekistonni Markaziy Osiyodagi muhim ishlab chiqarish maydoni sifatida ko‘ramiz. Islohotlarning izchilligi va investorlar uchun ochiqlik uzoq muddatli sanoat faoliyati uchun ishonchli asos yaratmoqda”.
O‘z navbatida, “Mangold Consulting” kompaniyasi raisi Klaus Mangold ham mamlakatning sanoat salohiyatini alohida taʼkidladi:“Markaziy Osiyoda ishlab chiqarishni rivojlantirishga bu qadar qatʼiy intilayotgan boshqa davlat yo‘q”.
“Al Jazeera Media Network” bosh direktori Mostefa Suag esa quyidagicha fikr bildirdi: “Biz O‘zbekistonda jiddiy transformatsion jarayonlarni kuzatyapmiz. Forum mamlakatning global muloqotga ochiqligini va xalqaro hamjamiyat bilan faol hamkorlikka tayyorligini namoyish etadi”.
Plenar sessiyalar bilan bir qatorda, forum doirasida 100 dan ortiq mahalliy ishlab chiqaruvchilar ishtirokida yirik sanoat ko‘rgazmasi, shuningdek, yuzlab B2B va B2G uchrashuvlar tashkil etildi. TIIF muzokaralar real loyihalarga, strategik niyatlar esa aniq investitsiya bitimlariga aylanadigan samarali platforma sifatida o‘zini to‘liq namoyon etdi.
TIIF-2026 erishilgan natijalarni mustahkamlash va investitsiya muloqotini yangi bosqichga olib chiqishni maqsad qilgan. Ishtirokchilar geografiyasini kengaytirish, tarmoq yo‘nalishlarini chuqurlashtirish hamda amaliy natijadorlikni yana-da kuchaytirish yubiley dasturining asosiy yo‘nalishlari bo‘ladi.
Bugungi kunda Toshkent xalqaro investitsiya forumi oddiy yillik tadbir emas. U xalqaro kapital ishonchining ko‘rsatkichi, O‘zbekistonning global qiymat zanjirlariga integratsiyalashuv vositasi hamda Markaziy Osiyo bilan jahon bozorlari o‘rtasida uzoq muddatli sheriklikni shakllantiruvchi strategik maydondir.
2026-yil iyun oyida o‘tkaziladigan yubiley forumi ushbu ijobiy dinamikaning mantiqiy cho‘qqisiga aylanadi va O‘zbekistonning mintaqadagi eng faol hamda istiqbolli investitsiya markazlaridan biri sifatidagi mavqeini yana bir bor tasdiqlaydi.

5-й юбилейный Ташкентский международный инвестиционный форум
С 16 по 19 июня 2026 года в Ташкенте пройдет пятый юбилейный Tashkent International Investment Forum (TIIF-2026) - ключевая инвестиционная площадка Центральной Азии, объединяющая мировых инвесторов, представителей правительств, международных финансовых институтов и глобального бизнеса, сообщает ИА «Дунё».
По данным Министерства инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана (МИПТ), юбилейный форум станет логичным продолжением масштабного IV TIIF, прошедшего в июне 2025 года. Тогда в столицу Узбекистана прибыли более 8 тысяч участников, включая около 3 тысяч зарубежных гостей из 97 стран мира. В рамках деловой программы состоялось 36 панельных сессий с участием свыше 150 международных спикеров. Итогом форума стало подписание инвестиционных соглашений и торговых контрактов на сумму более 30,5 миллиарда долларов США.
Форум подтвердил высокий уровень доверия со стороны глобальных финансовых институтов.
Президент Европейский банк реконструкции и развития Одиль Рено-Бассо подчеркнула: «Участие Европейского банка реконструкции и развития в таких площадках, как TIIF, отражает нашу уверенность в долгосрочном потенциале Центральной Азии и готовность поддерживать проекты устойчивого развития вместе с узбекскими партнёрами».
Оценку деловой среды дал и Business President компании Linde Штеффен Рихтер: «Мы видим значительные шаги по улучшению условий для прямых иностранных инвестиций в Узбекистане. Это создаёт прочную основу для укрепления долгосрочного делового сотрудничества в стратегически важных секторах».
Особое внимание международных инвесторов было сосредоточено на индустриальном развитии и энергетике.
Председатель правления Knauf Николаус Кнауф, выступая на полях форума, отметил: «Мы рассматриваем Узбекистан как ключевую производственную площадку в Центральной Азии. Последовательность реформ и открытость к инвесторам создают прочную основу для долгосрочного промышленного присутствия».
В свою очередь председатель Mangold Consulting Клаус Манголд подчеркнул промышленную динамику Узбекистана: «Нет другой страны в Центральной Азии с таким стремлением к развитию производства».
Масштабы Форума были оценены и ведущими международными медиакомпаниями. Генеральный директор Al Jazeera Media Network Мостефа Соуаг, участвовавший в форуме, отметил: «Мы наблюдаем серьёзные трансформационные процессы в Узбекистане. Форум демонстрирует открытость страны к глобальному диалогу и готовность к активному взаимодействию с международным сообществом».
Помимо пленарных заседаний, форум включал масштабную промышленную выставку с участием более 100 национальных производителей, а также сотни встреч в форматах B2B и B2G. TIIF окончательно утвердился как площадка, где переговоры переходят в конкретные проекты, а стратегические намерения - в инвестиционные соглашения.
TIIF-2026 призван закрепить достигнутые результаты и вывести инвестиционный диалог на новый уровень. Расширение географии участников, углубление отраслевых треков и усиление практической направленности форума станут ключевыми элементами юбилейной программы.
Сегодня Ташкентский международный инвестиционный форум - это не просто ежегодное деловое событие. Это индикатор доверия международного капитала, инструмент интеграции Узбекистана в глобальные цепочки создания стоимости и стратегическая площадка формирования долгосрочного партнёрства между Центральной Азией и мировыми рынками.
Юбилейный форум в июне 2026 года станет апогеем этой динамики, подтверждая статус Узбекистана как одного из наиболее активных и перспективных инвестиционных центров региона.