Samarqandda “Markaziy Osiyo — Yevropa Ittifoqi Parlamentlararo” birinchi sammiti bo‘lib o‘tadi
O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Berlinda Yevropa Ittifoqi maxsus vakili Eduard Stiprays bilan uchrashdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA.
“Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili Eduard Stiprays janoblari bilan uchrashishdan mamnunmiz, – deb yozdi O‘zbekiston TIV rahbari o‘zining telegram-kanalida. – Samarqand va Bryussel sammitlari O‘zbekiston — Yevropa Ittifoqi strategik sherikligida yangi bosqichni boshlab berganini qayd etdik.
Shuningdek, Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan “Markaziy Osiyo — Yevropa Ittifoqi Parlamentlararo” birinchi sammitiga tayyorgarlik masalalarini ko‘rib chiqdik hamda Toshkent shahrida Yevropa investitsiya bankining Mintaqaviy vakolatxonasi ochilishi investitsiyaviy hamkorlikni mustahkamlash yo‘lidagi muhim bosqich ekanini mamnuniyat bilan taʼkidladik”.

В Самарканде состоится первый Межпарламентский саммит Центральная Азия – ЕС
Министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов в Берлине встретился со спецпредставителем ЕС Эдуардом Стипрайсом, сообщает ИА «Дунё».
«Рады встретиться с Е.П. Эдуардом Стипрайсом, специальным представителем ЕС по Центральной Азии, – написал в своем Telegram канале глава МИД Узбекистана. – Отметили, что саммиты в Самарканде и Брюсселе ознаменовали новый этап в стратегическом партнерстве Узбекистана и ЕС.
Также рассмотрели подготовку к первому Межпарламентскому саммиту Центральная Азия – ЕС в Самарканде и приветствовали открытие регионального представительства ЕИБ в Ташкенте как важную веху в укреплении инвестиционного сотрудничества».