O‘zbekiston Prezidenti 5-6-fevral kunlari davlat tashrifi bilan Pokistonda bo‘ladi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Pokiston Bosh vaziri Shahboz Sharifning taklifiga binoan 5-6-fevral kunlari davlat tashrifi bilan ushbu mamlakatda bo‘ladi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati maʼlumotiga ko‘ra, dasturga muvofiq, Islomobodda Pokiston Prezidenti Asif Ali Zardoriy, Bosh vazir Shahboz Sharif, Mudofaa kuchlari Oliy Bosh qo‘mondoni – Qurolli Kuchlarning quruqlikdagi qo‘shinlar qo‘mondoni, feldmarshal Asim Munir bilan muzokaralar hamda Strategik hamkorlik kengashining birinchi yig‘ilishini o‘tkazish rejalashtirilgan.
O‘zbekiston bilan Pokiston o‘rtasidagi strategik sheriklik va ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlarini yanada chuqurlashtirish masalalari oliy darajadagi muloqotlar kun tartibining markazida bo‘ladi.
Siyosiy muloqotni kengaytirish, ikki mamlakat hukumatlari, parlamentlari, ishbilarmon doiralari hamda hududlari o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashning muhim jihatlari har tomonlama ko‘rib chiqiladi.
Tomonlar tovar ayirboshlashni oshirishga, sanoat, transport va infratuzilma, turizm sohalaridagi hamkorlik loyihalarini ilgari surishga hamda madaniy-gumanitar aloqalarni davom ettirishga alohida eʼtibor qaratadilar.
Xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashiladi.
Muzokaralar yakunida Qo‘shma deklaratsiya va ustuvor sohalar bo‘yicha kelishuvlarning salmoqli to‘plami imzolanishi kutilmoqda.
O‘zbekiston Prezidenti ikki mamlakat yetakchi ishbilarmon doiralari vakillarining qo‘shma biznes forumida ham ishtirok etadi.

The President of Uzbekistan will pay a state visit to Pakistan
At the invitation of the Prime Minister of Pakistan Shehbaz Sharif, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will pay a state visit to this country on February 5-6, reports Dunyo IA.
According to the press service of the Head of our state, in line with the program, talks will be held in Islamabad with the President of Pakistan Asif Ali Zardari, the Prime Minister Shehbaz Sharif, the Chief of Army Staff of the Armed Forces Field Marshal Asim Munir, as well as the first meeting of the Strategic Cooperation Council.
The upcoming high-level contacts will focus on further deepening Uzbek–Pakistani strategic partnership relations and multifaceted cooperation.
Key aspects of strengthening political dialogue, intergovernmental, inter-parliamentary, business, and interregional ties will be comprehensively reviewed.
The parties will pay particular attention to increasing bilateral trade turnover, advancing joint projects in industry, transport and infrastructure, and tourism, as well as continuing cultural and humanitarian cooperation.
An exchange of views will take place on current aspects of the international and regional agenda.
Following the talks, a Joint Declaration and a substantial package of agreements are expected to be signed.
The President of Uzbekistan will also take part in a joint business forum for representatives of the leading business circles of the two countries.