O‘zbekiston Prezidenti 5-6-fevral kunlari davlat tashrifi bilan Pokistonda bo‘ladi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Pokiston Bosh vaziri Shahboz Sharifning taklifiga binoan 5-6-fevral kunlari davlat tashrifi bilan ushbu mamlakatda bo‘ladi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati maʼlumotiga ko‘ra, dasturga muvofiq, Islomobodda Pokiston Prezidenti Asif Ali Zardoriy, Bosh vazir Shahboz Sharif, Mudofaa kuchlari Oliy Bosh qo‘mondoni – Qurolli Kuchlarning quruqlikdagi qo‘shinlar qo‘mondoni, feldmarshal Asim Munir bilan muzokaralar hamda Strategik hamkorlik kengashining birinchi yig‘ilishini o‘tkazish rejalashtirilgan.
O‘zbekiston bilan Pokiston o‘rtasidagi strategik sheriklik va ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlarini yanada chuqurlashtirish masalalari oliy darajadagi muloqotlar kun tartibining markazida bo‘ladi.
Siyosiy muloqotni kengaytirish, ikki mamlakat hukumatlari, parlamentlari, ishbilarmon doiralari hamda hududlari o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashning muhim jihatlari har tomonlama ko‘rib chiqiladi.
Tomonlar tovar ayirboshlashni oshirishga, sanoat, transport va infratuzilma, turizm sohalaridagi hamkorlik loyihalarini ilgari surishga hamda madaniy-gumanitar aloqalarni davom ettirishga alohida eʼtibor qaratadilar.
Xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashiladi.
Muzokaralar yakunida Qo‘shma deklaratsiya va ustuvor sohalar bo‘yicha kelishuvlarning salmoqli to‘plami imzolanishi kutilmoqda.
O‘zbekiston Prezidenti ikki mamlakat yetakchi ishbilarmon doiralari vakillarining qo‘shma biznes forumida ham ishtirok etadi.

Президент Узбекистана посетит с государственным визитом Пакистан
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев по приглашению Премьер-министра Исламской Республики Пакистан Шахбаза Шарифа 5–6 февраля посетит эту страну с государственным визитом, сообщает ИА «Дунё».
По информации пресс-службы главы нашего государства, в соответствии с программой в городе Исламабаде состоятся переговоры с Президентом Пакистана Асифом Али Зардари, Премьер-министром Шахбазом Шарифом, Главнокомандующим силами обороны – командующим сухопутными войсками Вооружённых Сил фельдмаршалом Асимом Муниром, а также первое заседание Совета стратегического сотрудничества.
В фокусе предстоящих контактов на высшем уровне – вопросы дальнейшего углубления узбекско-пакистанских отношений стратегического партнерства и многопланового сотрудничества.
Будут всесторонне рассмотрены ключевые аспекты укрепления политического диалога, межправительственных, межпарламентских, деловых и межрегиональных связей.
Особое внимание стороны уделят наращиванию товарооборота, продвижению проектов кооперации в области промышленности, транспорта и инфраструктуры, туризма, продолжению культурно-гуманитарного сотрудничества.
Состоится обмен мнениями по актуальной международной и региональной повестке.
По итогам переговоров ожидается подписание Совместной декларации и солидного пакета соглашений в приоритетных направлениях.
Президент Узбекистана также примет участие в совместном бизнес-форуме представителей ведущих деловых кругов двух стран.