2025-yilda O‘zbekiston xorijdan rekord darajadagi 11,7 million sayyohni qabul qildi
2025-yilda O‘zbekistonga 11,7 million chet el fuqarosi turistik maqsadlarda tashrif buyurgan, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Milliy statistika qo‘mitasining dastlabki maʼlumotlariga ko‘ra, bu ko‘rsatkich rekord darajaga yetdi va mamlakatga xalqaro qiziqishning barqaror o‘sishini yaqqol aks ettirdi.
2024-yilga nisbatan sayyohlar oqimi 3,7 million kishiga ko‘payib, 46,8 foizni tashkil etdi. Sezilarli o‘sish turizm infratuzilmasini rivojlantirish, viza rejimini liberallashtirish, xalqaro aviaqatnovlarni kengaytirish va O‘zbekistonning sayyohlik salohiyatini xorijda faol targ‘ib qilish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar bilan taʼminlandi.
2025-yilda O‘zbekistonga tashrif buyurgan sayyohlar soni bo‘yicha Top-10 mamlakat:
Qirg‘iziston - 3,3 million kishi,
Tojikiston - 2,7 million,
Qozog‘iston - 2,7 million,
Rossiya - 984,4 ming,
Afg‘oniston - 476,7 ming;
Turkmaniston - 370 ming,
Xitoy - 278,9 ming;
Turkiya - 174,9 ming,
Hindiston - 80,8 ming;
Koreya Respublikasi - 46,3 ming.
Markaziy Osiyo, MDH, Osiyo va Yaqin Sharq mamlakatlaridan sayyohlar oqimining o‘sishi O‘zbekistonning mintaqadagi asosiy sayyohlik markazlaridan biri sifatidagi roli ortib borayotganidan dalolat beradi.
Erishilgan ko‘rsatkichlar O‘zbekiston boy tarixiy-madaniy meros, zamonaviy infratuzilma va anʼanaviy mehmondo‘stlikni barqaror rivojlanish va xalqaro hamkorlikning kuchli drayveriga aylantirib, jahon sayyohlik xaritasida o‘z o‘rnini ishonchli mustahkamlayotganini tasdiqlaydi.

Uzbekistan Receives 11.7 Million Foreign Tourists in 2025
According to the IA “Dunyo” correspondent, preliminary data show that 11.7 million foreign citizens visited Uzbekistan for tourism purposes in 2025.
According to the National Statistics Committee, this figure set a record and clearly reflects the steady growth of international interest in the country.
Compared to 2024, the tourist flow increased by 3.7 million people, or 46.8 percent. This significant growth was ensured through comprehensive measures, including the development of tourism infrastructure, liberalization of the visa regime, expansion of international air connections, and active promotion of Uzbekistan’s tourism potential abroad.
Top 10 countries by number of tourists visiting Uzbekistan in 2025:
Kyrgyzstan – 3.3 million
Tajikistan – 2.7 million
Kazakhstan – 2.7 million
Russia – 984.4 thousand
Afghanistan – 476.7 thousand
Turkmenistan – 370 thousand
China – 278.9 thousand
Turkey – 174.9 thousand
India – 80.8 thousand
South Korea – 46.3 thousand
The growth of tourist flows from Central Asia, the CIS, as well as Asia and the Middle East demonstrates Uzbekistan’s increasing role as one of the key tourist centers in the region.
These results confirm that Uzbekistan is steadily strengthening its position on the global tourism map, transforming its rich historical and cultural heritage, modern infrastructure, and traditional hospitality into a powerful driver of sustainable development and international cooperation.