2025-yilda O‘zbekiston xorijdan rekord darajadagi 11,7 million sayyohni qabul qildi
2025-yilda O‘zbekistonga 11,7 million chet el fuqarosi turistik maqsadlarda tashrif buyurgan, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Milliy statistika qo‘mitasining dastlabki maʼlumotlariga ko‘ra, bu ko‘rsatkich rekord darajaga yetdi va mamlakatga xalqaro qiziqishning barqaror o‘sishini yaqqol aks ettirdi.
2024-yilga nisbatan sayyohlar oqimi 3,7 million kishiga ko‘payib, 46,8 foizni tashkil etdi. Sezilarli o‘sish turizm infratuzilmasini rivojlantirish, viza rejimini liberallashtirish, xalqaro aviaqatnovlarni kengaytirish va O‘zbekistonning sayyohlik salohiyatini xorijda faol targ‘ib qilish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar bilan taʼminlandi.
2025-yilda O‘zbekistonga tashrif buyurgan sayyohlar soni bo‘yicha Top-10 mamlakat:
Qirg‘iziston - 3,3 million kishi,
Tojikiston - 2,7 million,
Qozog‘iston - 2,7 million,
Rossiya - 984,4 ming,
Afg‘oniston - 476,7 ming;
Turkmaniston - 370 ming,
Xitoy - 278,9 ming;
Turkiya - 174,9 ming,
Hindiston - 80,8 ming;
Koreya Respublikasi - 46,3 ming.
Markaziy Osiyo, MDH, Osiyo va Yaqin Sharq mamlakatlaridan sayyohlar oqimining o‘sishi O‘zbekistonning mintaqadagi asosiy sayyohlik markazlaridan biri sifatidagi roli ortib borayotganidan dalolat beradi.
Erishilgan ko‘rsatkichlar O‘zbekiston boy tarixiy-madaniy meros, zamonaviy infratuzilma va anʼanaviy mehmondo‘stlikni barqaror rivojlanish va xalqaro hamkorlikning kuchli drayveriga aylantirib, jahon sayyohlik xaritasida o‘z o‘rnini ishonchli mustahkamlayotganini tasdiqlaydi.

В 2025 году Узбекистан принял из-за рубежа рекордные 11,7 миллиона туристов
По предварительным данным в 2025 году Узбекистан с туристическими целями посетили 11,7 миллиона иностранных граждан, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации Национального комитета по статистике, этот показатель стал рекордным и наглядно отразил устойчивый рост международного интереса к стране.
По сравнению с 2024 годом поток туристов увеличился на 3,7 миллиона человек, что составляет 46,8 процента. Существенный рост обеспечен комплексными мерами по развитию туристической инфраструктуры, либерализации визового режима, расширению международного авиасообщения и активному продвижению туристического потенциала Узбекистана за рубежом.
Топ-10 стран по числу туристов, посетивших Узбекистан в 2025 году:
Кыргызстан — 3,3 миллиона человек,
Таджикистан — 2,7 миллиона,
Казахстан — 2,7 миллиона,
Россия — 984,4 тысячи,
Афганистан — 476,7 тысячи,
Туркменистан — 370 тысяч,
Китай — 278,9 тысячи,
Турция — 174,9 тысячи,
Индия — 80,8 тысячи,
Республика Корея — 46,3 тысячи.
Рост туристических потоков из стран Центральной Азии, СНГ, а также Азии и Ближнего Востока свидетельствует о возрастающей роли Узбекистана как одного из ключевых туристических центров региона.
Достигнутые показатели подтверждают, что Узбекистан уверенно укрепляет свои позиции на мировой туристической карте, превращая богатое историко-культурное наследие, современную инфраструктуру и традиционное гостеприимство в мощный драйвер устойчивого развития и международного сотрудничества.