Bu qaror noyabr oyida Samarqandda bo‘lib o‘tgan YUNESKO Bosh konferensiyasida qabul qilindi.
Sanani tanlash ramziy xarakterga ega va chuqur ma’noga ega: aynan 1893-yil 15-dekabrda daniyalik tilshunos Vilgelm Lyudvig Tomsen bizga ma’lum bo‘lgan eng qadimgi yozma manbalardan biri - O‘rxun yozuvlari muvaffaqiyatli o‘qilganini e’lon qildi. Uning kashfiyotlari bugungi kunda butun Yevroosiyo bo‘ylab o‘nlab jamoalarni birlashtirgan til an’anasi haqida bebaho tasavvur berdi.
YUNESKOning qayd etishicha, turkiy tillar oilasiga kiruvchi ozarbayjon, qozoq, qirg‘iz, turk, turkman va o‘zbek tillari qariyb 12 million kvadrat kilometr maydondagi 200 milliondan ortiq aholi uchun ona tili hisoblanadi. Turkiy tillardagi boy hujjatli meros, shuningdek, yorqin og‘zaki an’analar o‘ndan ortiq davlatlarni qamrab oladi.
Butunjahon turkiy tillar kunini ta’sis etish tashabbusi Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Turkiya va O‘zbekistondan chiqdi va 21 davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlandi. YUNESKOda ta’kidlanishicha, kun til hamkorligi, madaniy yaqinlik va sivilizatsiyalar o‘rtasidagi muloqotni mustahkamlashga qaratilgan.
2025-yildan boshlab Butunjahon turkiy tillar kunida turli madaniy va ilmiy tadbirlar, jumladan, til merosiga bag‘ishlangan ko‘rgazmalar, ma’ruzalar va ommaviy munozaralar, adabiy va she’riy kechalar o‘tkaziladi.

15 декабря мировое сообщество впервые отмечает Всемирный день тюркских языков
В организации подчеркивают, что учреждение такого дня является важным шагом на пути к признанию языкового разнообразия, которое обогащает общее человеческое наследие.
Выбор даты носит символический характер и имеет глубокий смысл: именно 15 декабря 1893 года датский лингвист Вильгельм Людвиг Томсен объявил об успешной расшифровке Орхонских надписей - одного из старейших известных письменных источников. Его открытия дали бесценное представление о языковой традиции, которая сегодня объединяет десятки общин по всей Евразии.
ЮНЕСКО отмечает, что языки тюркской языковой семьи, включая азербайджанский, казахский, киргизский, турецкий, туркменский и узбекский, являются родными для более чем 200 миллионов человек на территории около 12 миллионов квадратных километров. Богатое документальное наследие на тюркских языках, а также яркие устные традиции охватывают более десяти государств.
Инициатива об учреждении Всемирного дня тюркских языков исходила от Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Турции и Узбекистана и была поддержана 21 страной. В ЮНЕСКО подчеркивают, что день направлен на укрепление языкового сотрудничества, культурного сближения и диалога между цивилизациями.
Начиная с 2025 года, во Всемирный день тюркских языковых будут проходить различные культурные и академические мероприятия, в том числе выставки, посвященные языковому наследию, лекции и публичные дискуссии, литературные и поэтические вечера.
«Всемирный день тюркских языков - важный шаг на пути к признанию языкового разнообразия, обогащающего наше общее человеческое наследие», - отмечает портал «Новости ООН».