Toshkentda "Fuqarolik jamiyati haftaligi" boshlandi
Yoshlar ijod saroyida fuqarolik jamiyati institutlari sohasida amalga oshirilgan ishlarni tahlil qilish, shuningdek, sohani yanada rivojlantirish bo‘yicha takliflar tayyorlash uchun muloqot maydoni bo‘lgan "Fuqarolik jamiyati haftaligi" boshlandi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA.
Eslatib o‘tamiz, Prezidentimizning 2024 yil 26 avgustdagi "Fuqarolik jamiyati institutlarini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi 124-son farmoni bilan har yili dekabr oyining birinchi haftasida Fuqarolik jamiyati haftaligi o‘tkazilishi belgilangan edi. Tadbirlarda Parlament, davlat organlari, fuqarolik jamiyati institutlari vakillari va xorijiy ekspertlar ishtirok etmoqda. Dastlab uchrashuvlar respublikaning barcha hududlarida 1500 dan ortiq fuqarolik jamiyati instituti vakillarini jalb qilgan holda tashkil etildi. Tanlab olingan taklif va tashabbuslar asosida dastur poytaxtimizda boshlandi.
So‘nggi yillarda mamlakatimizda fuqarolik jamiyati institutlari rivojlanishining yangi bosqichi boshlandi. 2023 yilda qabul qilingan yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga ilk bor fuqarolik jamiyati institutlariga bag‘ishlangan alohida bob kiritildi. Fuqarolik jamiyatining asosini jamoat birlashmalari, boshqa nodavlat notijorat tashkilotlari, fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari va ommaviy axborot vositalari tashkil etishi mustahkamlab qo‘yildi.
Joriy yilda sohaga oid yigirmaga yaqin normativ-huquqiy hujjat qabul qilindi. 2025 yil 21 avgustda qabul qilingan "O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida"gi qonun bilan fuqarolik jamiyati institutlari faoliyatini tartibga soluvchi o‘nta qonunga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritildi. "O‘zbekiston - 2030" strategiyasi, 2021-2025-yillarda fuqarolik jamiyatini rivojlantirish konsepsiyasi hamda 2024-yil 26-avgustdagi farmon Yangi O‘zbekistonda erkin va kuchli fuqarolik jamiyatini shakllantirishga qaratilgan jadal islohotlarni amalga oshirishga xizmat qilmoqda.
Fuqarolik jamiyati institutlarining tashabbus va loyihalarini qo‘llab-quvvatlashning shaffoflik va sog‘lom raqobat tamoyillariga asoslangan yangi tizimi shakllantirildi. Oliy Majlis huzuridagi Fuqarolik jamiyati institutlarini qo‘llab-quvvatlash jamoat fondi qayta tashkil etildi. Senatning sakkiz nafar a’zosi va Qonunchilik palatasining sakkiz nafar deputatidan iborat Jamoat fondi mablag‘larini boshqarish bo‘yicha Parlament komissiyasi ish boshladi.
Joriy yildan boshlab Parlament komissiyasi a’zolari mahalliy Kengashlar deputatlari bilan birgalikda aholi bilan uchrashuvlar o‘tkazib, ijtimoiy soha va mahallalardagi muammolarni o‘rganib, ularni manzilli hal etish uchun davlat granti va ijtimoiy buyurtma tanlovlarini e’lon qilmoqda. Joriy yilning o‘zida fuqarolik jamiyati institutlarini qo‘llab-quvvatlashga 1 trillion 200 milliard so‘m yo‘naltirildi.
Fuqarolik jamiyati institutlari strategik hujjatlar va davlat dasturlarini monitoring qilish va amalga oshirishda ishtirok etadi, shuningdek, hududlardagi ijtimoiy muammolarni hal etishga qaratilgan loyihalarni amalga oshiradi. Ish samaradorligini oshirish ko‘p jihatdan kadrlar salohiyatiga bog‘liq. 2021-2025 yillarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasida 750 nafar nodavlat notijorat tashkilotlari xodimlari malaka oshirdi.
"Oltin qalam" milliy mukofoti uchun xalqaro tanlovda fuqarolik jamiyati institutlari faoliyatini yoritishga bag‘ishlangan nominatsiya joriy etildi. Ushbu institutlarning mamlakat taraqqiyotidagi rolini kuchaytirish, ularning davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari bilan hamkorligini kengaytirishga qaratilgan tizim shakllantirildi.
Haftalik doirasida nodavlat notijorat tashkilotlarining milliy forumi, imkoniyati cheklangan shaxslar tomonidan tayyorlangan mahsulotlar yarmarkasi, Oliy Majlis palatalari va Adliya vazirligi rahbariyati bilan uchrashuv va muloqotlar, xalqaro konferensiya, aksiyalar, shuningdek, "Fuqarolik jamiyatini rivojlantirishga qo‘shgan hissasi uchun" ko‘krak nishoni, "Fuqarolik tashabbusi" milliy mukofoti va "Fuqarolik jamiyatini rivojlantirishga hissa qo‘shgan eng yaxshi davlat organi" mukofoti bilan taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tadi.
Bundan tashqari, nodavlat notijorat tashkilotlarining muhim tashabbuslarini moliyalashtirish bo‘yicha "Maqsadli loyihalar" aksiyasi o‘tkazilmoqda, shuningdek, ijtimoiy ahamiyatga ega loyihalarni amalga oshirishni kengaytirish masalalari yuzasidan fikr almashilmoqda.
Ishtirokchilarning fikricha, 5-dekabrga qadar davom etadigan haftalik davlat organlarining fuqarolik jamiyati institutlari bilan o‘zaro hamkorligining samarali mexanizmlarini shakllantirish, nodavlat notijorat tashkilotlarining ehtiyojlarini tahlil qilish, davlat va jamiyatni yanada rivojlantirishga qaratilgan istiqbolli tashabbuslarni muhokama qilish maydoni sifatida muhim ahamiyat kasb etadi.

В Ташкенте стартовала «Неделя гражданского общества»
Во Дворце творчества молодежи стартовала «Неделя гражданского общества», диалоговая площадка для анализа реализованных работ в сфере институтов гражданского общества, а также для подготовки предложений по дальнейшему развитию данной области, сообщает ИА «Дунё».
Следует отметить, что указ Президента №124 от 26 августа 2024 года «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственной поддержки институтов гражданского общества» закрепил ежегодное проведение Недели гражданского общества в первую неделю декабря. В мероприятиях участвуют представители Парламента, государственных органов, институтов гражданского общества и зарубежные эксперты. Изначально встречи были организованы во всех регионах республики с привлечением более 1500 представителей института гражданского общества. На основе отобранных предложений и инициатив программа стартовала в столице.
В последние годы для институтов гражданского общества в стране начался новый этап развития. В новой редакции Конституции Республики Узбекистан, принятой в 2023 году, впервые включена отдельная глава, посвященная институтам гражданского общества. Закреплено, что основу гражданского общества составляют общественные объединения, другие негосударственные некоммерческие организации, органы самоуправления граждан и средства массовой информации.
В текущем году принято около двадцати нормативно-правовых документов, относящихся к данной сфере. Закон «О внесении изменений и дополнений в отдельные законодательные акты Республики Узбекистан» от 21 августа 2025 года внес изменения и дополнения в десять законов, регулирующих деятельность институтов гражданского общества. Стратегия «Узбекистан–2030», Концепция развития гражданского общества на 2021–2025 годы и указ от 26 августа 2024 года служат реализации динамичных реформ, направленных на формирование в Новом Узбекистане свободного и сильного гражданского общества.
Сформирована новая система поддержки инициатив и проектов институтов гражданского общества, основанная на принципах прозрачности и здоровой конкуренции. Общественный фонд по поддержке институтов гражданского общества при Олий Мажлисе был реорганизован. Начала работу Парламентская комиссия по управлению средствами Общественного фонда, состоящая из восьми членов Сената и восьми депутатов Законодательной палаты.
С текущего года члены Парламентской комиссии совместно с депутатами местных Кенгашей проводят встречи с населением, изучают проблемы в социальной сфере и махаллях, после чего объявляют конкурсы государственных грантов и социального заказа для их адресного решения. Только в текущем году на поддержку институтов гражданского общества направлено 1 трлн 200 млрд сумов.
Институты гражданского общества участвуют в мониторинге и реализации стратегических документов и государственных программ, а также внедряют проекты, направленные на решение социальных проблем в регионах. Повышение эффективности работы во многом зависит от кадрового потенциала. В 2021–2025 годах в Академии государственной политики и управления при Президенте Республики Узбекистан прошли повышение квалификации 750 сотрудников негосударственных некоммерческих организаций.
В международном конкурсе на национальную премию «Олтин қалам» введена номинация, посвященная освещению деятельности институтов гражданского общества. Сформирована система, направленная на укрепление роли этих институтов в развитии страны, а также на расширение их сотрудничества с органами государственной власти и управления.
В рамках Недели пройдут национальный форум негосударственных некоммерческих организаций, ярмарка продукции, подготовленной лицами с ограниченными возможностями, встречи и диалоги с руководством палат Олий Мажлиса и Министерства юстиции, международная конференция, акции, а также церемония награждения нагрудным знаком «За вклад в развитие гражданского общества», национальной премией «Гражданская инициатива» и наградой «Лучший государственный орган, внесший вклад в развитие гражданского общества».
Кроме того, проводится акция «Целевые проекты» для финансирования важных инициатив негосударственных некоммерческих организаций, а также обмен мнениями по вопросам расширения реализации социально значимых проектов.
По мнению участников, Неделя, которая продлится до 5 декабря, выполняет важную роль как площадка для формирования эффективных механизмов взаимодействия государственных органов с институтами гражданского общества, анализа потребностей негосударственных некоммерческих организаций и обсуждения перспективных инициатив, направленных на дальнейшее развитие государства и общества.