Samarqand shahrida boʻlib oʻtgan YUNESKO Bosh konferensiyasi 15-dekabrni Butunjahon turkiy tillar kuni deb e'lon qildi
3-noyabr kuni Samarqand shahrida boʻlib oʻtgan YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasida tashkilotga a'zo davlatlar tomonidan Butunjahon turkiy tillar kunini e'lon qilish tashabbusi bir ovozdan ma'qullandi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA .
Ushbu tashabbus Oʻzbekiston, Turkiya, Ozarbayjon, Qozogʻiston, Qirgʻiziston tomonidan YUNESKOga a'zo 26 ta davlat hammuallifligida ilgari surilgan.
Butunjahon turkiy tillar kunini nishonlash sanasi sifatida 15-dekabr belgilandi. Tarixga nazar tashlasak aynan shu kuni 1893-yilda daniyalik olim Vilgelm Tomsen turkiy tillarning kelib chiqishidan dalolat beruvchi eng qadimiy hujjatlardan biri – Orxon yozuvlari alifbosini oʻqiganligini e'lon qilgan.
Bosh konferensiya qarorida ta'kidlanishicha, turkiy tillar YUNESKOga a'zo bir nechta davlatlar hududida, ya'ni taxminan 12 million kvadrat kilometr maydonda yashovchi 200 milliondan ortiq kishi uchun ona tili hisoblanadi.
Butunjahon turkiy tillar kunining e'lon qilinishi, til va madaniy xilma-xillikni, mintaqaviy va global hamkorlikni, turkiy xalqlarning ogʻzaki an'analari va oʻzini namoyon etish shakllarini saqlash hamda rivojlantirishga, shuningdek, YUNESKOning ushbu sohalardagi ustuvorliklarini amalga oshirishga koʻmaklashadi.
Ushbu tashabbus, shuningdek, turkiy tillar boʻyicha tadqiqotlarni faol rivojlantirish, axborot-ma'rifiy tadbirlar oʻtkazish va xalqaro hamkorlikni kuchaytirish, turkiy tilda soʻzlashuvchi davlatlarning madaniy va hujjatli merosini ommalashtirish uchun yangi turtki boʻlib xizmat qiladi.
Rejalashtirilishicha, Butunjahon turkiy tillar kunini nishonlash doirasida turkiy tillarning madaniy va ijtimoiy qadrini namoyish etuvchi va ularning insoniyat taraqqiyotiga qoʻshgan hissasi haqida xabardorlikni oshiruvchi turli madaniy taqdimotlar va tadbirlar oʻtkaziladi, jumladan, koʻrgazmalar, ma'ruzalar, adabiy kechalar, badiiy chiqishlar tashkil etiladi

The UNESCO General Conference in Samarkand has proclaimed December 15 as the World Turkic Languages Day
At the 43rd session of the UNESCO General Conference in Samarkand, member states of the organization unanimously approved the initiative to proclaim December 15 as World Turkic Languages Day.
This initiative was proposed by Uzbekistan, Turkey, Azerbaijan, Kazakhstan, and Kyrgyzstan, with the co-authorship of 26 UNESCO member states.
December 15 was chosen as the date for celebrating World Turkic Languages Day because, on this day in 1893, Danish scholar Vilhelm Thomsen announced the decipherment of the Orkhon inscriptions, one of the oldest documents attesting to the origins of Turkic languages.
The General Conference resolution notes that Turkic languages are native to more than 200 million people across a territory of about 12 million square kilometers in several UNESCO member states.
The proclamation of World Turkic Languages Day will promote linguistic and cultural diversity, regional and global cooperation, the preservation and development of oral traditions and forms of expression of Turkic peoples, as well as the implementation of UNESCO priorities in these areas.
This initiative also serves as a new impetus for active research, educational and informational activities, and international cooperation on Turkic languages, promoting the cultural and documentary heritage of Turkic-speaking countries.
It is planned that, as part of the annual celebration of World Turkic Languages Day, various cultural presentations and events will be held, such as exhibitions, lectures, literary evenings, and artistic performances, showcasing the cultural and social value of Turkic languages and raising awareness of their contribution to the development of humanity.