Samarqand shahrida boʻlib oʻtgan YUNESKO Bosh konferensiyasi 15-dekabrni Butunjahon turkiy tillar kuni deb e'lon qildi
3-noyabr kuni Samarqand shahrida boʻlib oʻtgan YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasida tashkilotga a'zo davlatlar tomonidan Butunjahon turkiy tillar kunini e'lon qilish tashabbusi bir ovozdan ma'qullandi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA .
Ushbu tashabbus Oʻzbekiston, Turkiya, Ozarbayjon, Qozogʻiston, Qirgʻiziston tomonidan YUNESKOga a'zo 26 ta davlat hammuallifligida ilgari surilgan.
Butunjahon turkiy tillar kunini nishonlash sanasi sifatida 15-dekabr belgilandi. Tarixga nazar tashlasak aynan shu kuni 1893-yilda daniyalik olim Vilgelm Tomsen turkiy tillarning kelib chiqishidan dalolat beruvchi eng qadimiy hujjatlardan biri – Orxon yozuvlari alifbosini oʻqiganligini e'lon qilgan.
Bosh konferensiya qarorida ta'kidlanishicha, turkiy tillar YUNESKOga a'zo bir nechta davlatlar hududida, ya'ni taxminan 12 million kvadrat kilometr maydonda yashovchi 200 milliondan ortiq kishi uchun ona tili hisoblanadi.
Butunjahon turkiy tillar kunining e'lon qilinishi, til va madaniy xilma-xillikni, mintaqaviy va global hamkorlikni, turkiy xalqlarning ogʻzaki an'analari va oʻzini namoyon etish shakllarini saqlash hamda rivojlantirishga, shuningdek, YUNESKOning ushbu sohalardagi ustuvorliklarini amalga oshirishga koʻmaklashadi.
Ushbu tashabbus, shuningdek, turkiy tillar boʻyicha tadqiqotlarni faol rivojlantirish, axborot-ma'rifiy tadbirlar oʻtkazish va xalqaro hamkorlikni kuchaytirish, turkiy tilda soʻzlashuvchi davlatlarning madaniy va hujjatli merosini ommalashtirish uchun yangi turtki boʻlib xizmat qiladi.
Rejalashtirilishicha, Butunjahon turkiy tillar kunini nishonlash doirasida turkiy tillarning madaniy va ijtimoiy qadrini namoyish etuvchi va ularning insoniyat taraqqiyotiga qoʻshgan hissasi haqida xabardorlikni oshiruvchi turli madaniy taqdimotlar va tadbirlar oʻtkaziladi, jumladan, koʻrgazmalar, ma'ruzalar, adabiy kechalar, badiiy chiqishlar tashkil etiladi

Генеральная конференция ЮНЕСКО в Самарканде провозгласила 15 декабря Всемирным днем тюркских языков
На 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в городе странами-членами организации единогласно одобрена инициатива о провозглашении Всемирного дня тюркских языков.
Данная инициатива была выдвинута Узбекистаном, Турцией, Азербайджаном, Казахстаном, Кыргызстаном при соавторстве 26 стран-членов ЮНЕСКО.
В качестве даты празднования Всемирного дня тюркских языков определена 15 декабря, поскольку в этот день в 1893 году датский ученый Вильгельм Томсен объявил о расшифровке алфавита Орхонских надписей – одного из древнейших документов, свидетельствующий о происхождении тюркских языков.
В решении Генеральной конференции отмечается, что тюркские языки являются родными для более 200 миллионов человек на территории площадью около 12 миллионов квадратных километров в нескольких государствах–членах ЮНЕСКО.
Провозглашение Всемирного дня тюркских языков будет способствовать продвижению языкового и культурного разнообразия, регионального и глобального сотрудничества, сохранения и развития устных традиций и форм самовыражения тюркских народов, а также реализации приоритетов ЮНЕСКО в данных областях.
Данная инициатива также служит новым импульсом для активного развития исследований, информационно-просветительских мероприятий и международного сотрудничества по тюркским языкам, популяризации культурного и документального наследия тюркоязычных государств.
Планируется, что в рамках ежегодного празднования Всемирного дня тюркских языков будут проводиться различные культурные презентации и мероприятия, такие как выставки, лекции, литературные вечера, художественные представления, демонстрирующие культурную и социальную ценность тюркских языков, а также повысить осведомленность о тюркских языках и их вкладе в развитие человечества.