Toshkent shahrida O'zbekiston xalqaro kon-metallurgiya forumi bo'lib o'tadi
28-30-oktabr kunlari Toshkent shahridagi "O'zekspomarkaz" MKKda O'zbekiston xalqaro kon-metallurgiya forumi (UIMF – 2025) bo'lib o'tadi.
Bu "Tog'-kon ishi, metallurgiya va metallsozlik – MiningMetals Uzbekistan – 2025" 19-Xalqaro ko'rgazmasi dasturini to'ldiruvchi soha uchun muhim biznes voqea bo'ladi.
Tadbir tashkilotchilari - Iteca Exhibitions xalqaro ko'rgazma kompaniyasi va uning hamkorlari – ICA Eurasia Group va Congresses of Central Asia - CCA.
Bugungi kunda kon-metallurgiya sohasi O'zbekiston iqtisodiyotida muhim o'rin tutadi va shu bilan birga, global o'zgarishlar: past uglerodli rivojlanishga o'tish, innovatsion texnologiyalarni joriy etish, muhim metallarning ahamiyati ortib borayotgani, ishlab chiqarishni raqamlashtirish va avtomatlashtirish markazida turibdi. Bu masalalarning barchasi UIMF-2025 kun tartibini shakllantiradi.
Bugungi kunga qadar 18 mamlakatdan 150 dan ortiq kompaniya va brendlar, 55 ta spiker va 500 dan ortiq delegatlar tadbirlarda ishtirok etishlarini tasdiqladilar. Forum dasturi 11 ta dolzarb sessiyani o'z ichiga oladi.
Forumning mavzusi "Kelajakning tog'-kon sanoati: resurslar va strategiyalar"dir. Asosiy mavzular sarmoya, "yashil" texnologiyalar, raqamlashtirish, muhim metallar, resurslar samaradorligi, ilg'or metallurgiya yechimlari va kelajak sanoati uchun kadrlar tayyorlashni o'z ichiga oladi. Forum yangi muammolar va imkoniyatlarni muhokama qilish, barqaror rivojlanish bo'yicha yechimlarni aniqlash, O'zbekistonning global kon-metallurgiya majmuasi sahnasidagi o'rnini mustahkamlash uchun platforma bo'lib xizmat qiladi.
Forumda hukumat vakillari, sohani tartibga soluvchi organlar, yirik ishlab chiqaruvchilar, investorlar, moliya institutlari va xalqaro ekspertlar ishtirok etadi.
Munozaralar turli formatlarda bo'lib o'tadi: yalpi majlis, ekspert sessiyalari, amaliy seminarlar va interaktiv bahslar.
Forum an'anaga ko'ra, O'zbekiston Tog'-kon sanoati va geologiya vazirligi hamda O'zbekiston metallurgiya uyushmasi rasmiy ko'magida o'tkaziladi va global transformatsiyalar sharoitida kon-metallurgiya sohasini uzoq muddatli rivojlantirish bo'yicha yangi hamkorlik va strategiyalarni shakllantirishda muhim qadam bo'ladi.
"UIMF – 2025" ishtirokchilari https://uimf.uz/uz/request-form havola orqali ro'yxatdan o'tishlari mumkin.

An international exhibition “Mining, Metallurgy and Metalworking – MiningMetals Uzbekistan 2025” will be held in Tashkent
On 28–30 October 2025, the 19th International Exhibition “Mining, Metallurgy and Metalworking – MiningMetals Uzbekistan 2025” will be held at the Uzexpocentre National Exhibition Complex in Tashkent.
According to the organizers, the International Mining and Metallurgical Forum of Uzbekistan — UIMF 2025 — will also take place within the framework of the exhibition.
The events are organized by the international exhibition company Iteca Exhibitions and its partners — ICA Eurasia Group and Congresses of Central Asia (CCA).
“MiningMetals Uzbekistan” is one of the leading exhibition events for the mining, metallurgical and engineering industries in the Central Asian region, with steadily growing interest. For 19 years, MiningMetals Uzbekistan has brought together hundreds of companies and thousands of specialists in the mining and metallurgical sector. The exhibition remains an effective business platform for showcasing innovations, finding partners and investors, exchanging experience, and addressing current challenges faced by Uzbekistan’s mining and metallurgical complex.
To date, more than 150 companies and brands, 55 speakers, and over 500 delegates from 18 countries have already confirmed their participation. Preparations are in full swing for the 7th International Mining and Metallurgical Forum of Uzbekistan — UIMF 2025, which will bring together leading experts, professionals, and business community representatives. The forum’s program includes 11 key thematic sessions.
Traditionally, domestic participants include the flagship enterprises of the mining and metallurgical industry, which this year will be represented at a unified national pavilion: the Ministry of Mining Industry and Geology of Uzbekistan, Navoi Mining and Metallurgical Company, Almalyk Mining and Metallurgical Company, Uzbek Plant for Technological Metals, Navoiuran, Uzmetkombinat, and Namangan Metallurgical Plant.
The annual participation of the German National Pavilion is noteworthy, bringing together 16 leading German companies presenting high-quality equipment for the mining and metallurgical complex, as well as the latest metalworking technologies.
A large-scale exposition of Chinese manufacturers will showcase machinery, equipment and technologies for mining operations, ore processing plants, solutions for mine safety, digitalization, automation, special-purpose machinery, and much more.
Participation in the exhibition and business events will not only allow companies to present their products, but also to establish contacts, exchange experience, strengthen their image, and stay informed about the latest developments in the market and the industry.