Mehnat va bandlik munosabatlari vazirligi COVID-19 ning iqtisodiyotga ta’sirini yumshatish uchun paxta boykotiga chek qo‘yishga chaqirdi
O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligining baholashicha, Koronavirus pandemiyasi bilan bog‘liq vaziyatda joriy qilingan karantin sabab mamlakatning 1,5 million aholisi ishsiz hisoblanadi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Shu munosabat bilan bandlik va mehnat munosabatlari vaziri Nozim Husanov “Cotton Campaign” koalitsiyasi rahbariyatiga 2006 yilda joriy qilingan mamlakatda ishlab chiqarilgan paxta mahsulotlaridan foydalanish uchun boykotni olib tashlashni so‘rab murojaat qildi.
Eslatib o‘tamiz, dunyoda 300 dan ortiq xalqaro brend va turli biznes doira vakillari mamlakatimiz paxtasini sotib olmaslik bo‘yicha majburiyatga imzo chekishgan. Bu esa O‘zbekistonda tekstil sanoati rivojlanishi va mahsulotlar eksportiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Murojaatda shunday deyiladi:
“Koronavirus pandemiyasi dunyo iqtisodiyotiga sezilarli darajada zarar yetkazdi. Xalqaro mehnat tashkilotining dastlabki hisob-kitoblariga ko‘ra, dunyo bo‘ylab 25 million kishi o‘z ishini yo‘qotishi mumkin va ishchilarning daromadlari kamida 3,4 trillion dollarga kamayadi. AQSh va O‘zbekiston ham bundan mustasno emas.
Cotton Campaign” koalitsiyasi mamlakatimiz hukumati va fuqarolik jamiyati taklifiga binoan joriy yilning yanvar oyi oxirida O‘zbekistonda bo‘ldi. Xalqaro mehnat tashkilotining so‘nggi ma’ruzasi “2019 yil, paxta hosilini yig‘ish davrida tizimli majburiy mehnat holatlari qayd etilmagan” va “O‘zbekistonda paxta yig‘im-terimi davrida bolalar mehnati qo‘llanilmayapti”, deya tasdiqlaydi. Biz ushbu yutuqlardan faxrlanamiz va natijalarimizni yaxshilashga qat’iy qaror qildik. Albatta, biz O‘zbekistonda mehnatkashlarning huquqlarini himoya qilish borasida hali katta ishlar amalga oshirish kerakligini to‘liq anglaymiz va koalitsiya tomonidan yaqinda aytib o‘tilgan muhim tavsiyalarni biz uchun ustuvor ahamiyatga ega deb hisoblaymiz.
Joriy yilning 6 mart kuni tarixiy hujjat – O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Paxtachilik sohasida bozor tamoyillarini keng joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi. Unga ko‘ra O‘zbekiston 2020 yildan boshlab paxta ishlab chiqarishni, narxni va majburiy sotishni davlat tomonidan tartibga solishdan voz kechadi.
Yaqinda qabul qilingan ushbu hujjat shundan dalolat beradiki, O‘zbekiston hukumati xo‘jalik yurituvchi sub’ektlar va fuqarolik jamiyati vakillari bilan hamkorlikda O‘zbekiston paxtachilik tarmog‘ida islohotlarning yangi bosqichini boshlashga tayyor.
Vazir murojaatida keltirilishicha, yangi islohotlar davriga o‘tishda aholiga zarur o‘zgarishlarni amalga oshirish uchun koalitsiya tomonidan imzolangan Uzbek Cotton Pledge majburiyati doirasida o‘zbek paxtasiga qo‘yilgan boykotni olib tashlash zarurati bor. Shuningdek, boykotni olib tashlash borasidagi murojaatga bugungi kundagi majburiy mehnatning barcha shakllarini bartaraf etish bo‘yicha erishilgan aniq strategiya bilan birga yana bir boshqa sabab ham bor.
“Bugungi kunda O‘zbekiston mehnat bozori misli ko‘rilmagan bosimga duch kelmoqda: respublikamizning bir yarim milliondan ortiq fuqarosi ishsiz. Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keskin (choralar) izolyatsiya tufayli 150 ming fuqaro majburan ishsiz qoldi, chet eldan qaytgan 140 mingdan ortiq fuqarolarimiz doimiy daromadlaridan mahrum bo‘lishdi, 200 mingdan ortiq oila qashshoqlik yoqasida. Davlat korxonalari, xususiy sektor va butun mehnat bozori yangi sharoitlarga imkon qadar ko‘proq moslashishga harakat qilmoqda. Ammo milliy iqtisodiyotimiz juda zarur bo‘lgan yangi ish o‘rinlarini yaratish uchun katta kuch sarflashi kerak”.
Nozim Husanovning ta’kidlashicha, shu bois paxta boykotini olib tashlash haqidagi qaror hal qiluvchi rol o‘ynashi mumkin. O‘zbekiston to‘qimachilik sanoati aholi bandligini ta’minlashda yetakchi tarmoqlardan biridir. Faqat ishlab chiqarishda qariyb 7 ming korxonada 200 mingdan ortiq aholi ish bilan band bo‘lganligi bois bir million aholi barqaror daromadga ega. Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, o‘zbek paxtasidan boykot olib tashlansa, to‘qimachilik mahsulotlarining umumiy eksport hajmi ikki barobarga ortishi mumkin. Bu esa xalqimiz uchun zarur ish o‘rinlarini yaratadi.
Ochiq xat “Boykotni to‘xtatish haqidagi iltimosni o‘zbek xalqiga nisbatan hamjihatlik harakati sifatida ko‘rib chiqib, uning olib tashlanishi ayni sinovli davrda fuqarolarimizning turmush darajasini yaxshilashga xizmat qilishi” haqidagi fikrlar bilan yakunlanadi.

Uzbekistan Labor Minister Calls for End to Cotton Boycott to Ease COVID-19 Economic Pressure
The novel coronavirus pandemichas caused significant damage to the world economy.According to preliminary estimates from the International Labor Organization (ILO), up to 25 million individuals will lose their jobs globally as a direct result of COVID-19—Uzbekistan is no exception.
TheGovernment of Uzbekistan is taking action to support the economy, including by establishing a 10 trillion sum ($1.05 billion) COVID-19 support fund, but many Uzbeks will remain vulnerable to the downturn. The Ministry for Employment and Labor Relations of Uzbekistan estimates that 1.5 million Uzbeks are currently unemployed. Moreover, 200,000 individuals are expected to fall below the poverty line as the country undergoes its lockdown.
In light of these urgent challenges, Mr.Nozim Khusanov, the Minister of Employment and Labor Relations of Uzbekistan, has issued an open letter to the senior leadership of the Cotton Campaign, a coalition of human rights, labor, and business organizations, asking its members to lift a global boycott on Uzbek cotton first established in 2006 due to historic reliance on forced and child labor in the Uzbekistan’scotton harvest. Over 300 global brands and retailers have signed a pledge not to source Uzbek cotton, hampering export growth and the development of the country’s textile industry.
Senior representatives of the Cotton Campaign visited Uzbekistan in late January as part of ongoing dialogue with Uzbek governmental and civil society stakeholders. As detailed by the ILO as part of its monitoring of the 2019 cotton harvest, “systematic forced labour did not occur during the 2019 cotton harvest” and “systematic or systemic child labour is no longer used during the cotton harvest in Uzbekistan.” On March 6 2020, President Shavkat Mirziyoyev signed a historic decree to end state directives over the production, pricing, and sale of cotton—ending a quota system in place for nearly a century.
While the lifting of the boycott is warranted given the demonstrable progress in protecting human rights and social welfare in Uzbekistan, Minister Khusanov has issued this “urgent” call given the “extraordinary pressure” facing the labor market in Uzbekistan. Lifting of the cotton boycott is one of the few measures that could quickly generate much-needed jobs and support the economic wellbeing of Uzbeks during the COVID-19 crisis. Textile production alone employs 200,000 workers in Uzbekistan; their wages support the livelihoods of 1 million people.
While calling for an end to the boycott, Minister Khusanov’s has invited the Cotton Campaign to “continue to work collaboratively” with the Uzbek government in order to enter a “new chapter of reform.” The minister seeks to draw on the expertise of Cotton Campaign member organizations “to consolidate the progress made in eliminating forced labor, to support ongoing monitoring efforts, and to assist in the introduction of sustainability and social responsibility commitments across the value chain.”
The open letter concludes by asking the leaders of the Cotton Campaign to “consider an end to the boycott as an act of solidarity towards the Uzbek people” enabling them to “secure their livelihoods in these difficult times and to look to the future with greater optimism.”