O‘zbekiston Prezidenti va Iordaniya Podshohi ikki tomonlama hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqishga kelishib oldilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Iordaniya Hoshimiylar Podshohligi Podshohi Abdulla II ibn al-Husaynning muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
Siyosiy muloqot va madaniy-gumanitar almashinuvni yanada rivojlantirish, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv avvalida Iordaniya Podshohi davlatimiz rahbariga tashrif bilan kelishga taklif qilgani hamda Iordaniya delegatsiyasiga ko‘rsatilayotgan iliq va samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirdi.
Diplomatik munosabatlar tarixidagi ilk oliy darajadagi tashrif ikki tomonlama hamkorlikda yangi bosqichni boshlab berishi va uni keng qamrovli sheriklik darajasiga ko‘tarishga xizmat qilishi ta’kidlandi.
O‘zbekiston va Iordaniya o‘rtasidagi an’anaviy do‘stlik va ko‘p qirrali amaliy hamkorlik munosabatlari mustahkamlanib borayotgani, ikki mamlakatda amalga oshirilayotgan islohotlar strategiyalari o‘xshashligi qayd etildi.
Yetakchilar Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Islom hamkorlik tashkiloti va boshqa xalqaro tuzilmalar doirasida samarali hamkorlik olib borilayotganini mamnuniyat bilan qayd etib, tashabbuslarni o‘zaro qo‘llab-quvvatlashni faol davom ettirish zarurligini ta’kidladilar.
Ikki mamlakat tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi konstruktiv muloqotni va idoralar o‘rtasidagi yaqin aloqalarni davom ettirish zarurligi qayd etildi.
Ikki tomonlama savdo ko‘rsatkichlarini karrasiga oshirish, qo‘shma investitsiya loyihalari va savdo shartnomalarini amalga oshirishga tayyorlik tasdiqlandi.
Kimyo va to‘qimachilik sanoati, "aqlli" qishloq xo‘jaligi, geologiya, sog‘liqni saqlash va farmatsevtika, turizm va boshqa tarmoqlarda kooperatsiyani kengaytirishga kelishib olindi.
Hukumatlararo komissiya va Ishbilarmonlar kengashini ishga tushirib, joriy yil yakunigacha ularning ilk yig‘ilishlarini o‘tkazish taklifi bildirildi. Ikki mamlakatning yetakchi kompaniya va ishlab chiqaruvchilari ishtirokida O‘zbekiston–Iordaniya biznes forumining o‘tkazilishi ishbilarmon doiralar o‘rtasida uzoq muddatli sheriklik aloqalarini o‘rnatishga xizmat qiladi.
Madaniy, ta’lim va turizm sohalaridagi almashinuvlarni, shu jumladan qo‘shma madaniyat haftaliklari, konsertlar, ekspozitsiya va ko‘rgazmalar o‘tkazish orqali yanada faollashtirishga tayyorlik bildirildi.
O‘zbekiston va Iordaniya xalqlari o‘rtasidagi do‘stlik aloqalari uzoq tarixga ega bo‘lib, bugungi kunda yangi bosqichga ko‘tarilmoqda. Shu nuqtayi nazardan, umumiy ma’naviy merosni birgalikda o‘rganish sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish, ikki mamlakat islomshunoslik markazlari va institutlari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar bag‘rikeng va ma’rifatli islom g‘oyalarini birgalikda ilgari surish zarurligi haqida yakdil fikrga keldilar. Davlatimiz rahbari Podshoh Abdulla II tomonidan bundan 10 yil oldin boshlangan "Aqaba jarayoni" tashabbusini yuqori baholab, ushbu muhim tashabbusning navbatdagi yig‘ilishlaridan birini Samarqand shahrida o‘tkazishni taklif etdi.
Ikki mamlakat poytaxtlari o‘rtasida muntazam aviaqatnovlarning yo‘lga qo‘yilishi va vizasiz rejim joriy qilinishi ishbilarmonlik aloqalari va o‘zaro sayyohlar oqimining ko‘payishiga xizmat qilishi ta’kidlandi.

President of Uzbekistan and King of Jordan agree to elevate bilateral relations to a new level
Negotiations were held between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and King Abdullah II ibn Al Hussein of the Hashemite Kingdom of Jordan.
Issues of further developing political dialogue and cultural-humanitarian exchanges, as well as expanding trade, economic and investment cooperation, were discussed.
At the beginning of the meeting, the King of Jordan expressed his sincere gratitude to the head of our state for the invitation, as well as for the warm and cordial reception extended to the Jordanian delegation.
It was emphasized that the first-ever high-level visit in the history of diplomatic relations will open a new stage in bilateral cooperation and help elevate it to the level of a comprehensive partnership.
The strengthening ties of traditional friendship, multifaceted practical cooperation between Uzbekistan and Jordan, and the similarity of reform strategies being implemented in both countries were highlighted.
The leaders noted with satisfaction the effective cooperation and emphasized the need to actively continue mutual support for initiatives within the framework of the United Nations, the Organization of Islamic Cooperation and other international structures.
The importance of maintaining constructive dialogue between the foreign ministries of the two countries, as well as close interagency contacts, was highlighted.
The readiness to significantly increase bilateral trade volumes and ensure the practical implementation of joint investment projects and trade agreements was reaffirmed.
An agreement was reached to expand cooperation in such areas as chemical and textile industries, smart agriculture, geology, healthcare and pharmaceuticals, tourism and other sectors.
It was proposed to launch an Intergovernmental commission and a Business council, and hold their first meetings by the end of this year. The organization of an Uzbek-Jordanian business forum, with the participation of leading companies and producers from both countries, will also contribute to the establishment of long-term partnership ties between business circles.
Readiness was expressed to further intensify cultural, educational and tourism exchanges, including through the organization of joint culture weeks, concerts, expositions and exhibitions.
The friendly ties between the people of Uzbekistan and Jordan have a long history and today are receiving new momentum for development. In this context, issues of cooperation in the field of joint study of shared spiritual heritage, as well as strengthening collaboration between research centers and institutes of Islamic studies of the two countries, were discussed.
The sides reached a common view on the need to jointly promote the ideas of tolerant and enlightened Islam. The Head of our state highly appreciated King Abdullah II’s initiative, the “Aqaba Process,” launched 10 years ago, and proposed holding one of the upcoming sessions of this important initiative in the city of Samarkand.
It was highlighted that the launch of regular flights between the capitals of the two cities and introducing a visa-free regime will stimulate growth of business contacts and increasing mutual tourism inflow.
An exchange of views also took place on the topical issues of global and regional agenda.
In conclusion of the talks, the King Abdullah II ibn Al Hussein invited the Head of our state to visit Jordan.