O'zbekiston Prezidenti BMT bosh kotibi bilan uchrashdi
BMTning dengizga chiqish imkoniyati bo'lmagan rivojlanayotgan mamlakatlar bo'yicha konferensiyasi doirasida O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning BMT bosh kotibi Antoniu Guterrish bilan uchrashuvi bo'lib o'tdi.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, global va mintaqaviy taraqqiyotning dolzarb masalalari, shu jumladan BMT Bosh Assambleyasining bo'lajak 80-yubiley sessiyasini o'tkazish masalalari ko'rib chiqildi.
Shu ma'noda, O'zbekiston yetakchisi bosh kotibning xalqaro tinchlik va barqarorlikni ta'minlash, BMT va uning asosiy institutlarini zamonaviy voqelikka moslashtirish maqsadida isloh qilish borasidagi tashabbuslarini qat'iy qo'llab-quvvatladi.
O'zbekiston bilan BMT o'rtasidagi ko'p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish, Antoniu Guterrishning o'tgan yil iyul oyidagi mamlakatimizga tashrifi davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishga alohida e'tibor qaratildi.
Bugungi kunda 160 ta qo'shma dastur va loyiha muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
So'nggi bir necha yilda O'zbekiston tashabbusi bilan BMT Bosh Assambleyasining 13 ta rezolyutsiyasi qabul qilindi.
Joriy yilda Tashkilotning asosiy tuzilmalari va institutlari, jumladan, BMT-Xabitat va YUNISEF rahbarlari O'zbekistonga tashrif buyurdi, Toshkentda "BMT-Ayollar" tuzilmasining vakolatxonasi ochildi.
Davlat xizmati masalalari bo'yicha forum birgalikda o'tkazildi. Samarqand shahrida YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasiga qizg'in tayyorgarlik ko'rilmoqda.
Mamlakatimiz Global barqaror rivojlanish maqsadlari indeksi bo'yicha eng ilg'or beshta davlat qatoriga kirdi. BRMga erishish nuqtai nazaridan BMT bilan hamkorlik bo'yicha yangi besh yillik dastur imzolanishi kutilmoqda.
Markaziy Osiyoda integratsiyani chuqurlashtirish, Afg'onistonni mintaqaviy hamkorlik jarayonlariga jalb etish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida tomonlar amaliy hamkorlikni yana-da rivojlantirish, qo'shma dastur va loyihalarni kengaytirishga tayyor ekanini ta'kidladilar.

Президент Узбекистана встретился с генеральным секретарем ООН
На полях Конференции ООН по развивающимся странам, не имеющим выхода к морю, состоялась встреча Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева с генеральным секретарем ООН Антониу Гутерришем.
По информации пресс-службы главы нашего государства, были рассмотрены актуальные вопросы глобального и регионального развития, в том числе проведения предстоящей 80-й юбилейной сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
В данном контексте лидер Узбекистана выразил решительную поддержку инициативам генерального секретаря по обеспечению международного мира и стабильности, реформированию ООН и ее основных институтов для их адаптации к современным реалиям.
Особое внимание уделено дальнейшему расширению многогранного сотрудничества между Узбекистаном и ООН, практической реализации договорённостей, достигнутых в ходе визита Антониу Гутерриша в нашу страну в июле прошлого года.
С удовлетворением отмечено, что в настоящее время успешно реализуются 160 совместных программ и проектов.
За последние несколько лет по инициативе Узбекистана принято 13 резолюций Генеральной Ассамблеи ООН.
В этом году Узбекистан посетили руководители ключевых структур и институтов организации, включая ООН-Хабитат и ЮНИСЕФ, в Ташкенте открылось представительство структуры «ООН-Женщины».
Совместно проведен Форум по вопросам государственной службы. Идёт активная подготовка к 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в городе Самарканде.
Наша страна вошла в пятерку наиболее прогрессивных стран по Глобальному индексу Целей устойчивого развития. Ожидается подписание новой пятилетней программы сотрудничества с ООН в контексте достижения ЦУР.
Были обсуждены вопросы углубления интеграции в Центральной Азии, вовлечения Афганистана в региональные процессы сотрудничества.
По итогам встречи подтверждена обоюдная готовность к дальнейшему наращиванию практического взаимодействия, расширению совместных программ и проектов.