O'zbekiston Prezidenti BMT bosh kotibi bilan uchrashdi
BMTning dengizga chiqish imkoniyati bo'lmagan rivojlanayotgan mamlakatlar bo'yicha konferensiyasi doirasida O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning BMT bosh kotibi Antoniu Guterrish bilan uchrashuvi bo'lib o'tdi.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, global va mintaqaviy taraqqiyotning dolzarb masalalari, shu jumladan BMT Bosh Assambleyasining bo'lajak 80-yubiley sessiyasini o'tkazish masalalari ko'rib chiqildi.
Shu ma'noda, O'zbekiston yetakchisi bosh kotibning xalqaro tinchlik va barqarorlikni ta'minlash, BMT va uning asosiy institutlarini zamonaviy voqelikka moslashtirish maqsadida isloh qilish borasidagi tashabbuslarini qat'iy qo'llab-quvvatladi.
O'zbekiston bilan BMT o'rtasidagi ko'p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish, Antoniu Guterrishning o'tgan yil iyul oyidagi mamlakatimizga tashrifi davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishga alohida e'tibor qaratildi.
Bugungi kunda 160 ta qo'shma dastur va loyiha muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
So'nggi bir necha yilda O'zbekiston tashabbusi bilan BMT Bosh Assambleyasining 13 ta rezolyutsiyasi qabul qilindi.
Joriy yilda Tashkilotning asosiy tuzilmalari va institutlari, jumladan, BMT-Xabitat va YUNISEF rahbarlari O'zbekistonga tashrif buyurdi, Toshkentda "BMT-Ayollar" tuzilmasining vakolatxonasi ochildi.
Davlat xizmati masalalari bo'yicha forum birgalikda o'tkazildi. Samarqand shahrida YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasiga qizg'in tayyorgarlik ko'rilmoqda.
Mamlakatimiz Global barqaror rivojlanish maqsadlari indeksi bo'yicha eng ilg'or beshta davlat qatoriga kirdi. BRMga erishish nuqtai nazaridan BMT bilan hamkorlik bo'yicha yangi besh yillik dastur imzolanishi kutilmoqda.
Markaziy Osiyoda integratsiyani chuqurlashtirish, Afg'onistonni mintaqaviy hamkorlik jarayonlariga jalb etish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida tomonlar amaliy hamkorlikni yana-da rivojlantirish, qo'shma dastur va loyihalarni kengaytirishga tayyor ekanini ta'kidladilar.

President of Uzbekistan Meets with UN Secretary-General
On the sidelines of the UN Conference on Landlocked Developing Countries, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with UN Secretary-General António Guterres.
According to the press service of the head of state, the parties discussed pressing issues of global and regional development, including preparations for the upcoming 80th anniversary session of the United Nations General Assembly.
In this context, the President of Uzbekistan expressed strong support for the Secretary-General’s initiatives aimed at ensuring international peace and stability, as well as reforming the UN and its key institutions to better adapt them to current global realities.
Particular attention was given to further expanding the multifaceted cooperation between Uzbekistan and the United Nations, and to the practical implementation of agreements reached during António Guterres’s visit to Uzbekistan in July of last year.
It was noted with satisfaction that 160 joint programs and projects are currently being successfully implemented.
Over the past few years, 13 resolutions initiated by Uzbekistan have been adopted by the UN General Assembly.
This year, Uzbekistan welcomed senior officials from key UN bodies and institutions, including UN-Habitat and UNICEF. Additionally, a representative office of UN Women was opened in Tashkent.
A joint forum on public administration was held, and active preparations are underway for the 43rd session of the UNESCO General Conference, which will take place in the city of Samarkand.
Uzbekistan has been ranked among the top five most progressive countries in the Global Sustainable Development Goals Index. A new five-year cooperation program with the UN is expected to be signed in the context of achieving the SDGs.
The parties also discussed issues related to strengthening regional integration in Central Asia and involving Afghanistan in regional cooperation processes.
At the conclusion of the meeting, both sides reaffirmed their commitment to further enhancing practical cooperation and expanding joint programs and projects.