Qonun bilan ayrim qonunlarga o‘zini parlamentdagi muxolifat deb e’lon qilgan siyosiy partiya fraksiyasiga bir qancha qo‘shimcha huquqlar berishni nazarda tutuvchi o‘zgartirishlar kiritildi. Ularning soni 3 tadan 6 tagacha oshiriladi. Xususan:
• qonun loyihasi ikkinchi o‘qishda ko‘rib chiqilguniga qadar ham o‘sha masalaga doir qonun loyihasi yoki uning tarkibiy qismining muqobil tahririni kiritish huquqi;
• Qonunchilik palatasining 1 nafar qo‘mita raisi va 2 nafar qo‘mita raisi o‘rinbosari lavozimlarini kafolatli egallash huquqi;
• har chorakda “hukumat soati” va parlament so‘rovi doirasida kamida bitta masala kiritish huquqi beriladi.
Hujjat “O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Qonunchilik palatasi to‘g‘risida”gi hamda “Davlat boshqaruvini yangilash va yanada demokratlashtirish hamda mamlakatni modernizatsiya qilishda siyosiy partiyalarning rolini kuchaytirish to‘g‘risida”gi Konstitutsiyaviy qonunlarga, shuningdek, “O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining Reglamenti to‘g‘risida”gi, “Parlament nazorati to‘g‘risida”gi hamda “Siyosiy partiyalar to‘g‘risida”gi qonunlarga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritadi.
Bungacha parlament muxolifatiga qonun loyihasini birinchi o‘qishda ko‘rib chiqishdan oldin shu masala bo‘yicha muqobil tahrirdagi qonun loyihasini, shuningdek, Qonunchilik palatasi qarori loyihasini kiritish huquqi taqdim etilgan edi.
Bundan tashqari, muxolifat muhokama qilinayotgan masalalar yuzasidan Qonunchilik palatasining majlis bayonnomasiga o‘zining alohida fikrini kiritishi mumkin, shuningdek, Senat tomonidan rad etilgan qonun bo‘yicha yarashuv komissiyasida o‘z vakillarining kafolatli ishtirok etishi huquqiga ega.
Noyabr oyida prezident yangi davrda O‘zbekiston parlamenti haqiqiy xalq uyiga aylanishi, uning quyi palatasi esa g‘oyalar generatori, sog‘lom raqobat va bahslar maydoni bo‘lishi kerakligini ta’kidlagan edi. U parlamentda muxolifatning faolligini oshirish zarurligini ta’kidlab, uning huquqlarini kengaytirishni taklif etgan edi.
May oyida O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi fraksiyasi va “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi fraksiyasi birlashib, “Taraqqiyot blogi”ni tuzganidan so‘ng O‘zbekiston Xalq demokratik partiyasi o‘zini parlamentdagi muxolifat fraksiyasi deb e’lon qilgan edi.
Parlament muxolifati sifatida XDP hukumat va parlament ko‘pchiligi taklif qilayotgan tashabbuslarni tanqidiy tarzda ko‘rib chiqib, ular bo‘yicha o‘z pozitsiyasini bildirishni rejalashtirmoqda. Shuningdek, partiya yetakchisi Ulug‘bek Inoyatov agar ko‘pchilik tomonidan taqdim etilgan qonun loyihalari elektorat manfaatlariga javob bermasa, partiyaning ularga muqobil qonun loyihalarini ishlab chiqish va kiritish imkoniyati ham mavjudligini ma’lum qilgandi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 30 июля подписал закон, расширяющий права парламентской оппозиции. Документ был принят Законодательной палатой 13 мая и одобрен Сенатом 25 июня.
Поправки предусматривают предоставление дополнительных прав фракциям политических партий, объявивших себя парламентской оппозицией. Их число увеличится с 3 до 6. В частности:
• до рассмотрения законопроекта во втором чтении предоставляется право вносить альтернативную редакцию проекта закона или его отдельных положений;
• право занимать одну должность председателя комитета и две должности заместителей председателей комитетов в Законодательной палате;
• право выносить не менее одного вопроса ежеквартально в рамках «правительственного часа» и парламентского запроса.
Документ вносит соответствующие поправки в конституционные законы «О Законодательной палате Олий Мажлиса» и «Об усилении роли политических партий в обновлении и дальнейшей демократизации государственного управления и модернизации страны», в законы «О политических партиях», «О Регламенте Законодательной палаты Олий Мажлиса».
До этого парламентской оппозиции было предоставлено право на внесение альтернативной редакции проекта закона до рассмотрения в первом чтении законопроекта по тому же вопросу, а также проекта постановления Законодательной палаты.
Кроме того, она может занести в протокол пленарного заседания Законодательной палаты своего особого мнения по обсуждаемым вопросам, а также имеет право на гарантированное участие её представителей в согласительной комиссии по отклонённому Сенатом закону.
В ноябре президент заявил, что в новую эпоху парламент Узбекистана должен стать настоящим народным домом, а его нижняя палата — генератором идей, ареной здоровой конкуренции и дебатов. Он отметил необходимость активизации оппозиции в парламенте и предложил расширить её права.
В мае Народно-демократическая партия Узбекистана объявила себя парламентской оппозицией после того, как УзЛиДеп (Движение предпринимателей и деловых людей — Либерально-демократическая партия) и Демократическая партия «Миллий тикланиш» объединились в «Прогрессивный блок».
Как парламентская оппозиция НДПУ планирует критически рассматривать предложения и инициативы правительства и парламентского большинства, высказывая по ним свою позицию. Также лидер партии Улугбек Иноятов сообщал, что у партии также есть возможность разрабатывать и вносить альтернативные законопроекты, если представленные большинством проекты не отвечают интересам электората.