O'zbekiston Prezidenti vatandoshlarimizni Xalqlar do'stligi kuni munosabati bilan tabrikladi
Mamlakatimizda yagona va ahil oila bo'lib yashab kelayotgan 130 dan ziyod millat va elatlar vakillari bo'lgan siz, azizlarni, sizlarning timsolingizda ko'pmillatli butun xalqimizni 30 iyul – Xalqlar do'stligi kuni bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etib, barchangizga o'zimning yuksak hurmatim va ezgu tilaklarimni izhor etaman.
Hech shubhasiz, yurtimiz zaminida qadimgi davrlardan buyon davom etib kelayotgan etnik xilma-xillik noyob ijtimoiy hodisa bo'lib, bugun – Yangi O'zbekiston sharoitida yangicha ma’no-mazmun va an’analarga ega bo'lib borayotgani diqqatga sazovordir.
Barchamiz uchun aziz va mo'tabar bo'lgan Vatanimiz aynan shu asosda inson qadri va baxti ulug'lanadigan tom ma’nodagi tinchlik, do'stlik va mehr-oqibat diyoriga aylanib bormoqda, desam, o'ylaymanki, sizlar ham bu fikrga qo'shilasiz.
Muhtaram do'stlar!
Mamlakatimizdagi tinchlik va barqarorlikning muhim omili bo'lgan millatlararo munosabatlarni rivojlantirishni biz yurtimizda demokratik huquqiy davlat va erkin fuqarolik jamiyati barpo etishning ustuvor yo'nalishi sifatida belgilab oldik va bu borada ulkan ishlarni amalga oshirib kelmoqdamiz.
Avvalo, sohaga doir davlat siyosati tubdan takomillashtirilib, uning huquqiy va institutsional asoslari mustahkamlandi.
Eng muhimi, bu yo'nalishda davlat va nodavlat tashkilotlari o'rtasida samarali hamkorlik o'rnatilib, ularning imkoniyatlari birlashtirilib, tizimli va keng miqyosda ish olib borilmoqda.
Birgina misol – mamlakatimizda faoliyat ko'rsatayotgan 157 ta milliy-madaniy markaz, 42 ta do'stlik jamiyati va xorijdagi 100 dan ortiq vatandoshlar jamoat birlashmalari davlat tashkilotlari bilan hamkorlikda yurtimizda do'stlik va bag'rikenglik muhiti, milliy va umumbashariy qadriyatlar uyg'unligini mustahkamlash, chet ellar bilan madaniy-ma’rifiy aloqalar, xalq diplomatiyasini har tomonlama rivojlantirish bo'yicha ko'plab ijobiy natijalarga erishmoqda.
Biz o'zining halol mehnati, vatanparvarlik fazilatlari bilan respublikamizning ijtimoiy-iqtisodiy salohiyatini oshirishga beqiyos hissa qo'shib kelayotgan turli millatga mansub yurtdoshlarimiz bilan haqli ravishda faxrlanamiz. Ular davlat va jamoat tashkilotlarida turli mas’ul lavozimlarda chin dildan mehnat qilishmoqda, fidokorona xizmatlari uchun Vatanimizning yuksak mukofotlariga sazovor bo'lishmoqda. Ularning orasida deputat va senatorlar, taniqli ishlab chiqarish vakillari, tadbirkorlar, ta’lim, tibbiyot, ilm-fan, madaniyat, adabiyot, san’at va sport namoyandalari borligini barchamiz yaxshi bilamiz.
O'z taqdiri va kelajagini O'zbekiston bilan bog'lagan bunday olijanob yurtdoshlarimiz tarixiy vatanlari bilan mamlakatimiz o'rtasida do'stlik va hamkorlik aloqalarini mustahkamlashda ham alohida namuna ko'rsatishmoqda.
Milliy-madaniy markazlarning barchamiz uchun umumxalq bayramlariga, go'zal qadriyatlarga aylanib ketgan Navro'z va Mustaqillik tantanalari, boshqa ommaviy tadbirlarni o'tkazishda doimo faol ishtirok etib kelishayotgani ham tahsinga loyiqdir.
Barchamiz birgalikda nishonlayotgan bugungi bayram – Xalqlar do'stligi kuni ham xalqimizning tinchlik, do'stlik va ezgulik g'oyalari mujassam bo'lgan boy madaniyati, urf-odat va an’analarini yaqqol namoyish etish uchun yana bir katta imkoniyat ekanini ta’kidlash lozim.
So'nggi yillarda qat’iy siyosiy irodamiz bilan mintaqamizdagi qardosh davlatlar bilan do'stona aloqalarimiz yangi bosqichga ko'tarilib, dunyo siyosatida "Markaziy Osiyo ruhi" degan ibora va voqelik paydo bo'lgani barchamizning umumiy yutug'imiz, desak, to'g'ri bo'ladi. Bu haqda gapirganda, shu yil mart oyida O'zbekiston – Qirg'iziston – Tojikiston chegaralari o'zaro tutashgan nuqtada "Do'stlik" stelasi o'rnatilgani o'rtamizdagi yaxshi qo'shnichilik va strategik sheriklik munosabatlari mustahkamlanib borayotganidan yana bir yorqin dalolatdir.
Hurmatli yurtdoshlar!
Dunyoning turli mintaqalarida milliy va diniy asosda turli nizolar davom etayotgan hozirgi o'ta tahlikali sharoitda yagona O'zbekiston g'oyasi asosida eng katta boyligimiz – yurtimizdagi osoyishtalik va barqarorlik, o'zaro hurmat va totuvlik muhitini yanada mustahkamlash, yoshlarni milliy va umuminsoniy qadriyatlar, bilim-ma’rifat, kasb-hunarlar egasi etib tarbiyalash, inklyuzivlik tamoyillarini chuqurlashtirish borasidagi ishlarimizni kelgusida ham izchil davom ettiramiz.
O'zbekiston fuqarosi ekanidan faxrlanadigan barcha millat va konfessiyalar vakillari hamda xorijdagi vatandoshlarimizning huquq va manfaatlarini Konstitutsiya va qonunlarimiz talablari asosida hamma joyda qat’iy himoya qilish uchun bor kuch va imkoniyatlarimizni safarbar etamiz.
Siz, azizlar Vatanimizning iqtisodiy va ijtimoiy qudratini oshirish, xalqaro miqyosdagi obro'-e’tiborini yuksaltirish yo'lida bundan buyon ham fidokorona mehnat qilib, butun kuch-g'ayratingiz, bilim va tajribangiz, iste’dod va mahoratingizni, kasbiy va insoniy salohiyatingizni to'la namoyon etasizlar, deb ishonaman.
Barchangizni bugungi shukuhli bayram bilan yana bir bor qizg'in tabriklayman.
Sizlarga mustahkam sog'lik, mamlakatimiz ravnaqi yo'lidagi olijanob faoliyatingizda yangi zafarlar, oilaviy baxt, xonadonlaringizga fayzu baraka tilayman.
Barchamiz uchun yagona Vatan bo'lgan jonajon O'zbekistonimiz doimo omon bo'lsin, hamisha gullab-yashnasin!

Президент Узбекистана поздравил соотечественников с Днем дружбы народов
Искренне, от всего сердца поздравляю вас, представителей более 130 наций и народностей, проживающих в нашей стране единой и дружной семьей, и вашем лице весь наш многонациональный народ с 30 июля – Днем дружбы народов, выражаю всем вам свое глубокое уважение и самые добрые пожелания.
Несомненно, заслуживает внимания, что сохраняющееся на нашей земле с древних времен этническое разнообразие, являясь уникальным социальным явлением, сегодня, в условиях Нового Узбекистана, обретает новый смысл и содержание, преемственность и традиции.
Думаю, вы также согласитесь, что во многом благодаря этому в нашей стране царят мир, дружба, добро и согласие, возвеличиваются честь, достоинство и счастье человека.
Развитие межнациональных отношений как важного фактора мира и стабильности мы определили в качестве приоритетного направления при построении демократического правового государства и свободного гражданского общества и осуществляем огромную практическую работу в этой сфере.
Прежде всего кардинально усовершенствована государственная политика в данной области, укреплены ее правовые и институциональные основы.
Самое важное, в этом направлении установлено эффективное сотрудничество между государственными и негосударственными организациями, консолидированы их возможности, ведется широкомасштабная системная работа.
Приведу один пример. Действующие у нас 157 национальных культурных центров, 42 общества дружбы и более 100 общественных объединений соотечественников за рубежом совместно с государственными организациями республики достигают значительных позитивных результатов в укреплении в Узбекистане атмосферы дружбы и толерантности, гармонии национальных и общечеловеческих ценностей, всестороннем развитии культурно-просветительских связей с зарубежными странами и народной дипломатии.
Мы по праву гордимся нашими соотечественниками – представителями разных наций и народностей, которые своим честным трудом, патриотическими качествами вносят бесценный вклад в повышение социально-экономического потенциала республики. Они добросовестно трудятся на разных ответственных должностях в государственных и общественных организациях, удостаиваются высоких наград Родины за свою самоотверженную службу. Все мы хорошо знаем, что среди них есть депутаты и сенаторы, известные представители производства, предприниматели, деятели сфер образования, медицины, науки, культуры, литературы, искусства и спорта.
Такие наши соотечественники, связавшие свою судьбу и будущее с Узбекистаном, способствуют также укреплению дружбы и сотрудничества между их историческими родинами и нашей страной.
Национальные культурные центры постоянно принимают активное участие в проведении торжеств, посвященных Наврузу и Дню независимости, которые стали для всех нас по-настоящему всенародными, очень дорогими праздниками, а также в других массовых мероприятиях.
Следует подчеркнуть, что отмечаемый всеми нами сегодня праздник – День дружбы народов является еще одной большой возможностью для яркой демонстрации богатой культуры, традиций и обычаев нашего народа, воплотивших в себе идеалы мира, дружбы и добра.
Действительно, нашим общим достижением является то, что в последние годы благодаря нашей твердой политической воле на новый уровень подняты дружественные связи с братскими государствами региона, в мировой политике появились такие понятие и реальность, как «Центральноазиатский дух». Когда речь идет об этом, нужно отметить, что установление в марте этого года стелы «Дружба» на точке пересечения границ Узбекистана, Кыргызстана и Таджикистана стало еще одним подтверждением укрепляющихся между нами отношений добрососедства и стратегического партнерства.
В нынешних чрезвычайно сложных условиях, когда в разных регионах мира продолжаются конфликты на национальной и религиозной почве, мы на основе принципа единого Узбекистана и впредь последовательно продолжим работу по дальнейшему укреплению нашего самого большого богатства – спокойствия и стабильности в стране, атмосферы взаимного уважения и согласия, воспитанию молодежи в духе национальных и общечеловеческих ценностей, обладающей глубокими знаниями и современными профессиями, а также углублению направлений инклюзивности.
Мы мобилизуем все возможности для усиления защиты прав и интересов представителей всех наций и конфессий, гордящихся тем, что являются гражданами Республики Узбекистан, а также наших соотечественников за рубежом на основе требований Конституции и законов.
Убежден, что вы, дорогие мои, и в дальнейшем будете самоотверженно трудиться, приложите все силы, еще более полно задействуете свои знания и опыт, талант и мастерство, профессиональный и человеческий потенциал в целях повышения экономической мощи нашей Родины, роста ее авторитета и статуса на международной арене.
Еще раз искренне поздравляю всех вас с сегодняшним замечательным праздником.
Желаю вам крепкого здоровья, новых успехов в вашей благородной деятельности во имя развития страны, семейного счастья, достатка и благополучия вашим домам.