25-iyuldan O‘zbekistonda "Do‘stlik festivali" bo‘lib o‘tadi
Millatlararo munosabatlar va xorijdagi vatandoshlar masalalari qo‘mitasi tomonidan qator idora va jamoat tashkilotlari hamkorligida tashkil etilayotgan mazkur festival doirasida 25-31 iyul kunlari mamlakatimizning barcha hududlari hamda Toshkent shahrida turli madaniy-ma’rifiy, ilmiy-amaliy va bayram tadbirlari o‘tkaziladi.
Festivalning birinchi kuni - 25-iyul kuni Mustaqillik monumentiga gul qo‘yish marosimi, "Do‘stlik festivali"ga bag‘ishlangan matbuot anjumani, "O‘zbekiston - yagona Vatan" shiori ostida milliy madaniy markazlar ko‘rgazmasi hamda O‘zbekiston va Qirg‘iziston san’at ustalarining konserti bo‘lib o‘tadi.
Festivalning ikkinchi kunida Qirg‘iziston madaniyati kunlari doirasida gala-konsert va qirg‘izistonlik san’at ustalarining chiqishlari bo‘lib o‘tadi.
Bayramning uchinchi va to‘rtinchi kunlari Toshkent Fotosuratchilar uyida "Do‘stlik nigohi" fotoko‘rgazmasi, Navro‘z bog‘ida O‘zbekiston va xorijiy davlatlar hunarmandlari ishtirokida "Ona yurt yuragidan..." xalqaro xalq amaliy san’ati ko‘rgazma-yarmarkasi, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasida "She’riy birodarlik" ijodiy uchrashuvi bo‘lib o‘tadi.
30 iyul kuni "InterContinental Tashkent" mehmonxonasida "Umummilliy birdamlikni mustahkamlash - Yangi O‘zbekiston taraqqiyotining muhim poydevori" mavzusida xalqaro konferensiya, "Xalqlar do‘stligi" ko‘krak nishoni bilan taqdirlash marosimi, shuningdek, "Yakkasaroy" restoranida milliy-madaniy markazlar va do‘stlik jamiyatlari o‘rtasidagi onlayn tanlovlar g‘oliblarini tantanali kutib olish va taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tadi.

С 25 июля в Узбекистане пройдет «Фестиваль дружбы»
В рамках данного фестиваля, организуемого Комитетом по межнациональным отношениям и вопросам соотечественников за рубежом совместно с рядом ведомств и общественных организаций, с 25 по 31 июля во всех регионах страны, а также в городе Ташкенте состоятся различные культурно-просветительские, научно-практические и праздничные мероприятия.
В первый день фестиваля - 25 июля - состоятся церемония возложения цветов к Монументу Независимости, пресс-конференция по случаю «Фестиваля дружбы», выставки национальных культурных центров под лозунгом «Узбекистан – единая Родина» и концерт мастеров искусства Узбекистана и Кыргызстана.
Гала-концерт и выступления мастеров искусств из Кыргызстана в рамках Дней киргизской культуры состоится во второй день фестиваля.
На третий и четвёртый день праздника пройдут фотовыставка «Взгляд дружбы» в Доме фотографов Ташкента, международная выставка-ярмарка народных ремёсел «Из сердца родной земли...» в парке Навруз с участием мастеров из Узбекистана и зарубежных стран, и творческая встреча «Поэтическое братство» в Союзе писателей Узбекистана.
30 июля состоится международная конференция на тему «Укрепление общенационального единства ‑ важная основа развития Нового Узбекистана», церемония награждения нагрудным знаком «Дружба народов» в отеле «InterContinental Tashkent», а также торжественный приём и награждение победителей онлайн-конкурсов среди национально-культурных центров и обществ дружбы в ресторане «Яккасарой».