Испаниялик саёҳатчи 12 000 км дан ортиқ масофани босиб ўтиб, Самарқандга етиб келди
Испаниялик Валентин Салвадор Веспино мопедида Испаниядан Самарқандгача 12 462 километрлик ажойиб саёҳатни амалга оширди.
Испаниянинг кичик Вал-де-Алмонасит шаҳридан (Валенсия автоном ҳамжамияти) бўлган 67 ёшли испаниялик узоқ йиллик орзусини рўёбга чиқаришга аҳд қилди - машҳур венециялик сайёҳ Марко Поло изидан афсонавий Ипак йўлини босиб ўтишга бел боғлади.
Валентин апрель ойининг охирида "Марко Поло" деб номлаган мопедида саёҳатни бошлади. 7 ҳафта ичида у Франция, Италия, Болқон минтақаси, Греция, Туркия, Қозоғистон, Қирғизистон ва Тожикистон каби 13 та мамлакатни кезиб чиқди.
Йўналишнинг сўнгги манзили Ўзбекистон, аниқроғи Самарқанд бўлди. Бу ерда сайёҳ бир неча кун давомида бой маданий ва тарихий мерос билан яқиндан танишди.
Валентин 37 йил мобайнида Кастелён вилоятининг чекка қишлоқларига китоб етказиб берувчи кўчма кутубхона - библиобусда ишлаган. У ҳикоялар, китоблар ва саёҳатларга бўлган муҳаббатини умри давомида асраб-авайлаб, бу улкан лойиҳада мужассам этди.
Таъкидлаш жоизки, саёҳат давомида Валентин ижтимоий тармоқларда кундалик юритиб, фотосуратлар, видеолар ва шахсий таассуротлари билан ўртоқлашди. Унинг ҳикояси интернет фойдаланувчиларида катта қизиқиш уйғотди ва Испания оммавий ахборот воситаларида ижобий акс-садо берди.
"Бу ҳақиқий саргузашт, унчалик одатий эмас," дея таъкидлади сайёҳ.
Валентиннинг ҳикояси бой маданий-тарихий мерос, ривожланган инфратузилма ва дунёга очиқликни ўзида мужассам этган ноёб йўналиш сифатида юртимизга сайёҳлик қизиқиши тобора ортиб бораётганининг ёрқин далилидир. Самарқанд, Бухоро, Хива ва мамлакатимизнинг бошқа шаҳарлари Буюк Ипак йўли тарихига назар солиш ва замонавий Ўзбекистон маданияти билан танишишга интилаётган хорижий меҳмонларни ўзига жалб этишда давом этмоқда.

Испанский путешественник на мопеде добрался до Самарканда, преодолев более 12 000 км
Удивительное путешествие совершил испанский пенсионер Валентин Сальвадор, проехав на мопеде Vespino 12 462 километра из Испании до Самарканда.
67-летний испанец из маленького испанского Валь-де-Альмонасит (автономное сообщество Валенсия) решил исполнить давнюю мечту — пройти легендарный Шёлковый путь по следам знаменитого венецианского путешественника Марко Поло.
Валентин начал своё путешествие в конце апреля на своем мопеде, который он назвал «Марко Поло». В течение 7 недель он проделал путь через 13 стран, включая Францию, Италию, Балканский регион, Грецию, Турцию, Казахстан, Кыргызстан и Таджикистан.
Финальной точкой маршрута стал Узбекистан, а именно — Самарканд, где путешественник провёл несколько дней, знакомясь с богатейшим культурным и историческим наследием.
В течение 37 лет Валентин работал в библиобусе — передвижной библиотеке, доставлявшей книги в отдалённые деревни провинции Кастельон. Любовь к историям, книгам и путешествиям он пронёс через всю жизнь — и воплотил в этом грандиозном проекте.
Отметим, что на протяжении всего путешествия Валентин вёл дневник в социальных сетях, делясь фотографиями, видео и личными наблюдениями. Его история вызвала большой интерес у интернет-пользователей и получила положительный отклик в испанских СМИ.
«Это настоящее приключение, не совсем обычное», отметил путешественник.
История испанского пенсионера — яркое свидетельство возрастающего туристического интереса к нашей стране как к уникальному направлению, сочетающему богатейшее культурно-историческое наследие, развитую инфраструктуру и открытость миру. Самарканд, Бухара, Хива и другие города страны продолжают привлекать внимание иностранных гостей, стремящихся прикоснуться к истории Великого шёлкового пути и познакомиться с культурой современного Узбекистана.