O‘zbekiston Prezidenti xorijiy hamkorlar bilan investitsiyaviy sheriklikning asosiy yo‘nalishlarini belgilab berdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 10-iyun kuni poytaxtimizdagi Xalqaro kongress markazida to‘rtinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumining yalpi majlisida ishtirok etdi.
Tadbirda Bolgariya Prezidenti Rumen Radev, Slovakiya Bosh vaziri Robert Fitso, Qozog‘iston Bosh vaziri Oljas Bektenov, Qirg‘iziston Hukumati raisi Adilbek Kasimaliyev, Tojikiston Bosh vaziri Qohir Rasulzoda, Ozarbayjon Bosh vaziri Ali Asadov, Rossiya Hukumati raisi o‘rinbosari Aleksandr Novak, Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi raisi o‘rinbosari Nokerguli Ataguliyev hamda Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidenti Odil Reno-Basso va Yangi taraqqiyot banki prezidenti Dilma Rusef ham qatnashdi.
Umuman, forumga 100 dan ziyod mamlakatdan 7,5 mingdan ortiq delegat, jumladan, 3 mingga yaqin xorijiy mehmon tashrif buyurdi. Bu yilgi tadbir yangi, kengaytirilgan shaklda o‘tkazilmoqda. Uning doirasida ilk bor O‘zbekiston kompaniyalarining loyihalari va qo‘shma tashabbuslari namoyish etilayotgan ixtisoslashgan ko‘rgazma tashkil etildi.
Davlatimiz rahbari forumdagi nutqini dunyodagi bugungi vaziyatning qisqacha tahlilidan boshladi. Bugungi kunda geosiyosiy jarayonlar shiddat bilan o‘zgarib, global xavfsizlik va barqaror taraqqiyotga tahdidlar kuchayib borayotgani ta’kidlandi.
Iqtisodiy inqirozning keskinlashuvi va moliyaviy resurslar taqchilligi natijasida jahon yalpi ichki mahsulotining o‘sish sur’atlari ketma-ket uchinchi yil pasaymoqda.
O‘zbekiston rahbari mintaqaviy mojarolar va muammolarni faqat diplomatik vositalar bilan, xalqaro huquq normalari va prinsiplari asosida, BMT rezolyutsiyalariga muvofiq hal etish muhimligini ta’kidladi.
- Men hozir ta’kidlab o‘tgan muammolar bo‘yicha barcha sherik davlatlarimizni ochiq va keng ko‘lamli xalqaro hamkorlikka chaqiramiz. Chunki forumning asosiy mavzusi bo‘lgan investitsiyalar – faqat iqtisodiy taraqqiyotning emas, balki tinchlik va barqarorlikning kafolatidir, - dedi davlatimiz rahbari.
O‘zbekiston yetakchisi nafaqat daromad keltiradigan, balki inson qadrini ulug‘lash, uning hayotiy manfaatlari va jamiyat taraqqiyotini ta’minlash uchun mustahkam poydevor bo‘lib xizmat qiladigan investitsiya muhitini yaratishga chaqirdi.
Mamlakatimiz iqtisodiy taraqqiyotni ta’minlash borasidagi yutuqlariga alohida to‘xtalib o‘tildi. So‘nggi 8 yilda mamlakat yalpi ichki mahsuloti ikki barobar ko‘paydi. Bu ko‘rsatkichni 2030-yilga borib 200 milliard dollarga yetkazish maqsad qilingan. 2024-yilda investitsiyalar hajmi 35 milliard dollarga, eksport esa 27 milliard dollarga yetgan.
So‘nggi 5 yil ichida O‘zbekiston Iqtisodiy erkinlik indeksida 48 pog‘onaga, Garvardning Iqtisodiyot murakkabligi indeksida 28 pog‘onaga ko‘tarildi.
O‘tgan oyda nufuzli “S&P” agentligi O‘zbekistonning suveren reytingi bo‘yicha prognozini "barqaror"dan "ijobiy"ga ko‘tardi.
Bugun jahon iqtisodiyoti yangi o‘zgarishlar ostonasida turganini ta’kidlar ekan, O‘zbekiston Prezidenti to‘rtta muhim yo‘nalish bo‘yicha hamkorlik qilish muhimligini ko‘rsatib o‘tdi.
Birinchisi - "yashil" iqtisodiyot modeliga o‘tish.
- Biz iqtisodiyotni barqaror energiya resurslari bilan ta’minlash uchun aynan “yashil” energetikani rivojlantirishga qattiq bel bog‘laganmiz, - dedi mamlakatimiz yetakchisi.
Keyingi yillarda bu sohaga qariyb 6 milliard dollar to‘g‘ridan to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar jalb qilindi. Elektr energiyasi ishlab chiqarish hajmi 59 milliarddan 82 milliard kilovatt soatga oshdi. Kelgusi 5 yilda bu ko‘rsatkich 120 milliard kilovatt-soatdan oshib, "yashil" energiya ulushi 54 foizga yetadi.
Elektr tarmoqlarini yangilashga ham 4 milliard dollar jalb qilinadi. Joriy yilda Samarqand shahrida, kelgusi yilda yana 8 ta hududda elektr tarmoqlari xususiy sheriklikka beriladi.
Birinchi marta "yashil sertifikatlar" va uglerod birliklari savdosini yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan. O‘zbekiston global uglerod bozorlariga qo‘shiladi, "Yashil O‘zbekiston" iqlim investitsiyalari platformasi yaratiladi.
Ikkinchidan, raqamli texnologiyalar va sun’iy intellekt iqtisodiyotning yangi "drayveri"ga aylanmoqda.
- Mamlakatimizda shu yilning o‘zida IT eksporti 1 milliard dollarga yetadi. 2030-yilga borib, bu ko‘rsatkichni 5 karra oshirish uchun salohiyatimiz ham, imkoniyatimiz ham yetarli, - dedi davlatimiz rahbari.
O‘zbekistonning bu boradagi yutuqlari xalqaro miqyosda e’tirof etilmoqda. Xususan, Xalqaro sun’iy intellektga tayyorlik indeksida mamlakatimiz bir yilda 17 pog‘onaga ko‘tarildi.
Kelgusi yilda "Bulutli texnologiyalar" milliy platformasi ishga tushiriladi. Yaqin 5 yilda xususiy investorlar bilan birga 500 megavattdan ziyod quvvatli 20 ta data-markaz barpo etiladi.
Boy tariximiz, qadriyatlarimiz va yangi kreativ g‘oyalarni mujassam etadigan milliy sun’iy intellekt modelini ishlab chiqish rejalashtirilgan. Ushbu tizim samaradorligini ta’minlash maqsadida "Bir million sun’iy intellekt yetakchilari" loyihasi boshlandi.
Davlatimiz rahbari birgalikdagi sa’y-harakatlar bilan O‘zbekiston nufuzli IT va fintex xabiga aylanishiga ishonch bildirdi.
Uchinchidan, moliyaviy tizim va texnologiyalar tubdan o‘zgarmoqda.
- Biz yaqinda Xalqaro valyuta jamg‘armasi va Jahon banki bilan birga O‘zbekiston moliya sektorini ilk bor kompleks baholashdan o‘tkazdik. Ular bank, moliya, sug‘urta, kapital bozoridagi islohotlarimizni to‘liq qo‘llab-quvvatladi, - dedi davlatimiz rahbari.
Bu sohalarni keyingi bosqichga olib chiqish uchun Moliyaviy barqarorlik kengashi tuziladi, Markaziy bank huzurida kiberxavfsizlik va moliyaviy texnologiyalar platformalari ishga tushiriladi.
Sug‘urta tizimida islohotlar boshlandi, Milliy qayta sug‘urtalash kompaniyasi va Global qayta sug‘urtalash raqamli platformasi tashkil etildi.
Startaplar uchun muqobil moliyaviy vosita - venchurlar jadal rivojlanmoqda. Masalan, o‘tgan yili ikkita milliy startap kompaniyasining qiymati ilk bor 1 milliard dollardan oshdi.
Bunday kompaniyalarni ko‘paytirish maqsadida "Muqobil investitsiya jamg‘armalari to‘g‘risida"gi qonun loyihasi ishlab chiqildi. Kelgusi 5 yilda venchur va boshqa muqobil investitsiyalar hajmi 1 milliard dollarga yetkaziladi.
Yana bir yo‘nalish - "To‘rtinchi sanoat inqilobi" sharoitida texnologik minerallarga talab bir necha barobar ko‘paymoqda.
O‘zbekistonda volfram, molibden, magniy, litiy, grafit, vanadiy, titan va boshqa minerallarning katta zaxiralari aniqlangan. Yer osti boyliklarimizning umumiy salohiyati 3 trillion dollarga baholanmoqda.
- Mintaqamizning minerallardan yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish “xabi”ga aylanishi uchun barcha imkoniyatlar mavjud. Bu borada Toshkent va Samarqand viloyatlarida “Kelajak metallari texnoparki”ni bunyod etmoqdamiz, - dedi davlatimiz rahbari.
Shu bois geologiya-qidiruv ishlaridan tayyor mahsulot ishlab chiqarishgacha bo‘lgan to‘liq zanjirni yo‘lga qo‘ygan investorlarga 10 yil davomida renta solig‘ini qaytarib berish taklif qilindi.
O‘zbekiston Prezidenti o‘z nutqida "Yangi O‘zbekiston - investitsiyalar uchun katta imkoniyatlar mamlakati" tamoyilini amalda ro‘yobga chiqarishga alohida e’tibor qaratdi.
Birinchidan, O‘zbekiston kelgusi yilda Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lishni maqsad qilgan. Bu borada o‘nlab qonunlar, yuzlab standartlar xalqaro talablarga moslashtirildi. Bu jarayon joriy yilda to‘liq yakunlanadi.
Ikkinchidan, xorijiy investorlar uchun yanada qulay shart-sharoitlar yaratish maqsadida mahalliy kompaniyalar bilan bir xil sharoitlarni kafolatlaydigan "milliy rejim", davlat idoralari bilan o‘zaro hamkorlikda "yagona darcha" tamoyili joriy etiladi, investitsiya faoliyatini kafolatli himoya qilish tizimi yaratiladi.
Bunday chora-tadbirlar orqali 2030-yilga borib O‘zbekistonning kredit reytingini “investitsion” darajaga ko‘tarish rejalashtirilgan.
Uchinchidan, davlat kompaniyalarini xususiylashtirishda ularni mamlakat farovonligi o‘sishiga xizmat qiladigan yirik aktivlarga aylantirish yo‘li tanlandi.
18 ta yirik kompaniya va banklardagi qariyb 2 milliard dollarlik davlat ulushlarini birlashtirgan Milliy investitsiya jamg‘armasi tashkil etildi. Jamg‘armani boshqarishga nufuzli “Franklin Templeton” xalqaro kompaniyasi jalb qilingan. Kelgusi yilda fond aksiyalari paketini xalqaro IPOga chiqarish rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, professional konsultantlar jalb qilinib, ikki yil ichida 29 ta yirik davlat kompaniyasi xususiylashtiriladi.
To‘rtinchidan, xususiy kapitalni jalb etgan holda transport va logistikani rivojlantirishga katta e’tibor qaratilmoqda. Masalan, Samarqand, Namangan, Buxoro va Urganch xalqaro aeroportlari davlat-xususiy sheriklik asosida salohiyatli investorlarga boshqaruvga berilgan.
Urganch aeroportini boshqarishga jahonning yetakchi "Inchxon" kompaniyasi jalb etildi. Kelgusi yilda Nukus, Termiz, Farg‘ona, Navoiy aeroportlari bo‘yicha tenderlar o‘tkaziladi.
Bundan tashqari, poytaxtimiz aholisi 5 milliondan oshishini inobatga olib, 2 million aholiga mo‘ljallangan Yangi Toshkent shahri barpo etiladi. Bu yerda aeroport, temir yo‘l va avtomobil transportini bog‘laydigan, yiliga 20 million yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatadigan multimodal xab quriladi.
Beshinchidan, Markaziy Osiyoda mutlaqo yangi hamkorlik muhiti shakllandi. So‘nggi 8 yilda qo‘shni davlatlar bilan tovar ayirboshlash hajmi 3,5 barobardan ziyodga o‘sib, qariyb 13 milliard dollarni tashkil etdi.
Yirik investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda. "Xitoy - Qirg‘iziston - O‘zbekiston" temir yo‘li qurilishi boshlandi, yirik energetika va infratuzilma loyihalarini tayyorlash ishlari olib borilmoqda.
Shu munosabat bilan O‘zbekiston yetakchisi Markaziy Osiyoda "Investitsiya va savdo uchun yaxlit hudud" konsepsiyasini ilgari surishni taklif etdi.
- Shu o‘rinda xalqaro tashkilotlarga murojaat qilmoqchiman: mintaqaviy loyihalarni qo‘llab-quvvatlash uchun yangi moliyaviy mexanizmlarni yo‘lga qo‘yish vaqti keldi. Birgalikda harakat qilsak, Markaziy Osiyoni tinchlik va taraqqiyot makoniga aylantiramiz, - dedi Prezident.
So‘zining yakunida O‘zbekiston rahbari ishtirokchilar e’tiborini mamlakatimiz uchun investitsiyalar shunchaki moliyaviy resurs emas, balki texnologiyalar, bilimlar, malakali kadrlar, shuningdek, xalqaro ishlab chiqarish zanjirlariga integratsiyalashuv ekaniga qaratdi.
- O‘zbekiston mana shunday ezgu g‘oyalar bilan keladigan xorijiy investorlarga barcha sharoitlarni yaratib beradi, ularni har tomonlama qo‘llab-quvvatlaydi va buni kafolatlaydi, - dedi mamlakatimiz yetakchisi.
Yalpi majlisda so‘zga chiqqanlar Yangi O‘zbekistondagi islohotlar natijalarini yuqori baholab, mamlakatimiz bilan ustuvor tarmoqlarda investitsiyaviy hamkorlikni yanada kengaytirish bo‘yicha o‘z taklif va tashabbuslarini bildirdi.

Президент Узбекистана обозначил ключевые направления инвестиционного сотрудничества с зарубежными партнерами
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 июня принял участие в пленарном заседании четвертого Ташкентского международного инвестиционного форума, прошедшем в столичном Международном конгресс-центре.
В мероприятии также участвовали Президент Болгарии Румен Радев, Премьер-министр Словакии Роберт Фицо, Премьер-министр Казахстана Олжас Бектенов, Председатель Правительства Кыргызстана Адылбек Касымалиев, Премьер-министр Таджикистана Кохир Расулзода, Премьер-министр Азербайджана Али Асадов, заместитель Председателя Правительства России Александр Новак, заместитель Председателя Кабинета Министров Туркменистана Нокергулы Атагулыев, а также главы Европейского банка реконструкции и развития Одиль Рено-Бассо и Нового банка развития Дилма Русеф.
В целом на форум прибыли более 7,5 тысяч делегатов, в том числе свыше 3 тысяч зарубежных гостей из 100 государств. При этом нынешнее мероприятие проходит в новом, расширенном формате. Впервые в его рамках организована специализированная выставка, на которой узбекские компании участвуют со своими проектами и совместными инициативами.
Свое выступление на форуме Президент Узбекистана начал с краткого анализа текущей ситуации мире. Отмечено, что сегодня стремительно меняются геополитические процессы, усиливаются угрозы глобальной безопасности и устойчивому развитию.
Третий год подряд снижаются темпы роста мирового ВВП в результате осложнения экономического кризиса и дефицита финансовых ресурсов.
Глава Узбекистана подчеркнул важность решения региональных конфликтов и проблем исключительно дипломатическими средствами, на основе норм и принципов международного права, соответствующих резолюциям ООН.
– Мы призываем к открытому и широкомасштабному международному сотрудничеству по названным проблемам всех наших государств-партнеров. Инвестиции, являющиеся основной темой форума, – это гарант не только экономического развития, но и мира и стабильности», – заявил глава нашего государства.
Лидер Узбекистана призвал создать инвестиционную среду, которая не только позволит получать прибыль, но и будет служить прочным фундаментом, возвышающим ценность человека, обеспечивающим его жизненные интересы и развитие общества.
Он отдельно остановился на достижениях Узбекистана в обеспечении экономического развития. За последние 8 лет ВВП страны увеличился вдвое. Поставлена цель довести этот показатель до 200 миллиардов долларов к 2030 году. В 2024 году объём инвестиций достиг 35 миллиардов долларов, а экспорт – 27 миллиардов долларов.
За последние 5 лет в Индексе экономической свободы Узбекистан поднялся на 48 позиций, в Гарвардском Индексе экономической сложности – на 28.
В прошлом месяце авторитетное агентство S&P повысило прогноз Узбекистана по суверенному рейтингу со «стабильного» до «позитивного».
Подчеркивая, что сегодня мировая экономика стоит на пороге новой эры перемен, Президент Узбекистана указал на важность сотрудничества по четырем ключевым направлениям.
Первое – переход к модели «зеленой» экономики.
– В целях обеспечения экономики стабильными энергоресурсами мы твердо настроены развивать именно “зеленую” энергетику, – отметил лидер страны.
За последние годы в эту сферу привлечено почти 6 миллиардов долларов прямых иностранных инвестиций. Объем производства электроэнергии увеличился с 59 миллиардов до 82 миллиардов киловатт-часов. В следующие 5 лет этот показатель превысит 120 миллиардов киловатт-часов, доля «зеленой» энергии составит 54 процента.
Будут также привлечены 4 миллиарда долларов в обновление электросетей. В частное партнерство в этом году будут переданы электрические сети в Самарканде, а в следующем году – еще в 8 регионах.
Впервые планируется запустить продажу «зеленых сертификатов» и углеродных единиц. Узбекистан присоединится к глобальным углеродным рынкам, будет создана платформа для климатических инвестиций «Зеленый Узбекистан».
Второе – новыми «драйверами» экономики становятся цифровые технологии и искусственный интеллект.
– Только в этом году экспорт IT-услуг в нашей стране достигнет 1 миллиарда долларов. Мы имеем достаточный потенциал, чтобы к 2030 году увеличить этот показатель в 5 раз, – отметил лидер нашей страны.
Достижения Узбекистана в этой сфере получают признание на международном уровне. В частности, в Международном индексе готовности к искусственному интеллекту за один год страна поднялась на 17 позиций.
В следующем году будет запущена национальная платформа «Облачные технологии». В ближайшие 5 лет совместно с частными инвесторами будут построены 20 дата-центров мощностью более 500 мегаватт.
Планируется разработать национальную модель искусственного интеллекта, который воплотит в себе нашу богатую историю, ценности и новые креативные идеи. Для обеспечения эффективности этой системы запущен проект «Один миллион пользователей искусственного интеллекта».
Глава государства выразил уверенность, что совместными усилиями Узбекистан станет влиятельным IT и финтех-хабом.
Третье – кардинально меняются финансовая система и технологии.
– Недавно вместе с МВФ и Всемирным банком мы впервые провели комплексную оценку финансового сектора Узбекистана. Они полностью поддержали наши реформы в банковской сфере, финансах, страховании, на рынке капитала, – отметил глава государства.
Для вывода этих сфер на следующий этап развития будет создан Совет по финансовой устойчивости, а также запущены платформы кибербезопасности и финансовых технологий при Центральном банке.
Начаты реформы в системе страхования, созданы Национальная перестраховочная компания и Глобальная цифровая платформа перестрахования.
Ускоренно развивается альтернативный финансовый инструмент для стартапов – венчуры. Так, в прошлом году стоимость двух национальных стартап-компаний впервые превысила 1 миллиард долларов.
Для увеличения числа таких компаний разработан проект закона «Об альтернативных инвестиционных фондах». В следующие 5 лет объем венчуров и других альтернативных инвестиций будут доведены до 1 миллиарда долларов.
Другое направление – многократное увеличение спроса на технологические минералы в условиях «Четвертой промышленной революции».
В Узбекистане выявлены крупные запасы вольфрама, молибдена, магния, лития, графита, ванадия, титана и других минералов. Потенциал наших недр оценивается в целом в 3 триллиона долларов.
– У нас есть все возможности, чтобы превратить регион в хаб по производству продукции с высокой добавленной стоимостью из минералов. В Ташкентской и Самаркандской областях мы создаем технопарки “Металлы будущего”, – заявил лидер страны.
В этой связи Глава государства предложил ввести возврат рентного налога в течение 10 лет инвесторам, наладившим полный цикл – от геологоразведочных работ до выпуска готовой продукции.
В своем выступлении Президент Узбекистана обратил особое внимание на практическое воплощение принципа «Новый Узбекистан – страна больших возможностей для инвестиций».
Во-первых, Узбекистан поставил перед собой цель в следующем году стать членом Всемирной торговой организации. В данном направлении к международным требованиям адаптированы десятки законов и сотни стандартов. Этот процесс полностью завершится в этом году.
Во-вторых, в целях создания еще более благоприятных условий для иностранных инвесторов будет введен «национальный режим», гарантирующий условия, одинаковые с местными компаниями, внедрён принцип «единого окна» при взаимодействии с государственными органами, создана система гарантированной защиты инвестиционной деятельности.
За счет таких мер к 2030 году планируется поднять кредитный рейтинг Узбекистана до инвестиционного уровня.
В-третьих, при приватизации государственных компаний выбран путь превращения их в крупные активы, которые будут служить росту благосостоянию страны.
Создан Национальный инвестиционный фонд, объединивший государственные доли в 18 крупных компаниях и банках на сумму около 2 миллиардов долларов. К управлению фондом привлечена авторитетная международная компания Franklin Templeton. В следующем году планируется выставить пакет акций фонда на международное IPO.
Кроме того, будут привлечены профессиональные консультанты, и в течение двух лет – приватизированы 29 крупных государственных компаний.
В-четвертых, огромное внимание уделяется развитию транспорта и логистики с привлечением частного капитала. Например, международные аэропорты Самарканда, Намангана, Бухары и Ургенча переданы в управление потенциальным инвесторам на основе государственно-частного партнерства.
К управлению Ургенчским аэропортом привлечена ведущая мировая компания «Инчхон». В следующем году будут проведены тендеры по аэропортам Нукуса, Термеза, Ферганы, Навои.
Кроме того, с учетом превышения численности населения столицы отметки в 5 миллионов человек, будет возведен город «Новый Ташкент», рассчитанный на 2 миллиона жителей. Здесь будет построен мультимодальный хаб с возможностью обслуживания до 20 миллионов пассажиров в год, объединяющий аэропорт, железнодорожный и автомобильный транспорт.
В-пятых, сформировалась совершенно новая атмосфера сотрудничества в Центральной Азии. За последние 8 лет товарооборот с соседними странами вырос более чем в 3,5 раза и составил почти 13 миллиардов долларов.
Реализуются крупные инвестиционные проекты. Начато строительство железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан, ведется работа по подготовке крупных энергетических и инфраструктурных проектов.
В этой связи Лидер Узбекистана предложил продвижение концепции «Единого пространства для инвестиций и торговли» в Центральной Азии.
– Здесь хочу обратиться к международным организациям: настало время создать новые финансовые механизмы для поддержки региональных проектов. Объединив усилия, мы превратим Центральную Азию в пространство мира и устойчивого развития, – заявил Президент.
В завершение своего выступления глава Узбекистана акцентировал внимание участников на том, что для нашей страны инвестиции означают не просто финансовый ресурс, а технологии, знания, квалифицированные кадры, а также интеграцию в международные производственные цепочки.
– Узбекистан создает все необходимые условия для иностранных инвесторов, приезжающих к нам с такими благородными идеями, и мы всесторонне поддерживаем и полностью гарантируем их деятельность, – подчеркнул лидер нашей страны.
Выступившие на пленарном заседании спикеры дали высокую оценку результатам реформ в Новом Узбекистане, озвучили свои предложения и инициативы по дальнейшему наращиванию инвестиционного сотрудничества с нашей страной в приоритетных отраслях.