O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi, Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi, O‘zbekiston Fanlar akademiyasi, hamda Respublika Maʼnaviyat va maʼrifat markazi badiiy tarjima sohasida Muhammad Rizo Ogahiy nomidagi xalqaro mukofot tanlovini eʼlon qiladi.
Mamlakatimizda ilk bor o‘tkazilayotgan mazkur xalqaro adabiy tanlov milliy adabiyotimizni dunyoda keng targ‘ib qilayotgan, jahon adabiyotining eng sara asarlarini o‘zbek tiliga o‘girib, kitobxonlarga taqdim etayotgan fidoyi tarjimonlar mehnatini munosib rag‘batlantirish, yoshlar o‘rtasida kitobxonlikni ommalashtirish, xorijiy mamlakatlarda o‘zbekistonlik adiblar ijodiga qiziqishni yana-da oshirish kabi xayrli maqsadlarni nazarda tutadi.
Mazkur tanlovga eʼlon berilgan sanadan boshlab o‘tgan besh yil davomida kitob holida chop etilgan yoki bosma davriy va elektron adabiy nashrlarda eʼlon qilingan tarjima asarlar qabul qilinadi.
Xalqaro tanlov quyidagi yo‘nalishlar bo‘yicha o‘tkaziladi va unga belgilangan hajmdan kam bo‘lmagan asarlar qabul qilinadi:
- o‘zbek adabiyoti nasriy asarlaridan xorijiy tillarga qilingan eng yaxshi tarjima – kamida o‘n bosma taboq;
- o‘zbek adabiyoti sheʼriy asarlaridan xorijiy tillarga qilingan eng yaxshi tarjima – kamida besh bosma taboq;
- o‘zbek bolalar adabiyoti namunalaridan xorijiy tillarga qilingan eng yaxshi tarjima – kamida besh bosma taboq;
- xorijiy tillarda yaratilgan nasriy asarlardan o‘zbek tiliga qilingan eng yaxshi tarjima – kamida o‘n bosma taboq;
- xorijiy tillarda yaratilgan sheʼriy asarlardan o‘zbek tiliga qilingan eng yaxshi tarjima – kamida besh bosma taboq;
- xorijiy tillarda yaratilgan bolalar adabiyoti namunalaridan o‘zbek tiliga qilingan eng yaxshi tarjima – kamida besh bosma taboq.
Dramaturgiya jarniga oid tarjima asarlar ushbu bandda ko‘rsatilgan yo‘nalishlar asosida ko‘rib chiqiladi.
Xalqaro tanlovga asarlar 2025 yil 1 sentyabrga qadar O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi tomonidan qabul qilinadi.
G‘oliblarning har biri maxsus diplom, ko‘krak nishoni va bazaviy hisoblash miqdorining uch yuz baravari miqdorida bir martalik pul mukofoti bilan taqdirlanadi.

О присуждении Международной премии имени Мухаммада Ризо Огахи в области художественного перевода
Союз писателей Узбекистана, Агентство информации и массовых коммуникаций, Академия наук Узбекистана и Республиканский Центр «Маънавият ва маърифат» объявляют о присуждении Международной премии имени Мухаммада Ризо Огахи в области художественного перевода.
Этот международный литературный конкурс проводится в нашей стране впервые и является достойным стимулом для переводчиков, широко пропагандирующих узбекскую литературу в мире, а также для тех, кто переводит на узбекский язык лучшие произведения мировой литературы и представляет их читателям. Конкурс направлен также на популяризацию чтения среди молодежи и дальнейшее повышение интереса к творчеству узбекских писателей за рубежом.
На конкурс принимаются переводные произведения, опубликованные в виде книги или в печатных периодических изданиях, а также в электронных литературных изданиях в течение пяти лет до даты объявления.
Международный конкурс проводится по следующим номинациям:
– лучший перевод прозаических произведений узбекской литературы на иностранные языки (объемом не менее 10-ти печатных листов);
– лучший перевод поэтических произведений узбекской литературы на иностранные языки (объемом не менее 5-ти печатных листов);
– лучший перевод узбекской детской литературы на иностранные языки (объемом не менее 5-ти печатных листов);
– лучший перевод прозаических произведений иностранных писателей на узбекский язык (объемом не менее 10-ти печатных листов);
– лучший перевод поэтических произведений на иностранных языках на узбекский язык (не менее 5-ти печатных листов);
– лучший перевод на узбекский язык детской литературы, созданной на иностранных языках (не менее 5-ти печатных листов).
Переводы сценических произведений будут рассматриваться на основании правил, указанных в настоящем пункте.
Заявки на международный конкурс принимаются Союзом писателей Узбекистана до 1 сентября 2025 года.
Каждому победителю будет вручен специальный диплом, нагрудный знак и единовременный денежный приз в размере трехсоткратной суммы базовой расчетной величины.