O‘zbekiston tarixida ilk marta BMT Statistika Komissiyasiga bir ovozdan saylandi
Nyu-York shahrida bo‘lib o‘tgan BMT Statistika Komissiyasining 2026-2029 yillarga aʼzo davlatlarini saylash jarayonida tarixida ilk marta O‘zbekiston ushbu organ aʼzosi etib bir ovozdan saylandi.
Taʼkidlash joizki, Statistika Komissiyasi 1947 yilda BMTning Iqtisodiy va Ijtimoiy Kengashi (IIK) tomonidan funksional organ sifatida tashkil etilgan. U xalqaro statistika sohasining rivojlanishini belgilovchi asosiy hukumatlararo tashkilot bo‘lib, universal statistika standartlari va metodologik prinsiplarga oid ishlarni muvofiqlashtiradi. Komissiya 24 ta davlatdan iborat bo‘lib, ular 4 yilda bir marta geografik taqsimotni hisobga olib saylanadi.
O‘zbekistonning ushbu organ aʼzosi etib saylanishi mamlakatda Prezident rahbarligida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarning xalqaro miqyosda tan olinganligini va mamlakatning global jarayonlardagi o‘sib borayotgan rolini ko‘rsatadi.
Statistika Komissiyasiga to‘liq aʼzo bo‘lish O‘zbekiston uchun global statistik siyosatni shakllantirishda ishtirok etish, milliy tajriba va islohotlar yutuqlarini namoyish etish, ilg‘or xorijiy tajribalarni o‘rganish hamda xalqaro hamkorlikni mustahkamlash uchun keng imkoniyatlarni ochib beradi.

Узбекистан единогласно избран в Статистическую комиссию ООН
В ходе состоявшихся в Нью-Йорке выборов членов Статистической комиссии ООН на 2026-2029 годы Узбекистан впервые в своей истории единогласно избран в указанный орган.
Следует отметить, что Статистическая комиссия основана в 1947 году в качестве функционального органа Экономического и Социального Совета ООН (ЭКОСОС). Она представляет собой главное межправительственное учреждение, определяющее стратегические направления развития международной статистики. Координирует разработку и внедрение универсальных статистических стандартов и методологических принципов. Состоит из 24 государства-члена, избираемых на 4 года с учетом географического распределения.
Избрание Узбекистана в этот орган является наглядным свидетельством международного признания глубоких преобразований, осуществляемых под руководством Президента Шавката Мирзиёева и возрастающей роли страны в глобальных процессах.
Полноценное членство в Статистической комиссии открывает широкие возможности для участия Узбекистана в формировании глобальной статистической политики, презентации национального опыта и успехов реформ, изучения передовой зарубежной практики, а также углубления международного сотрудничества.