“Oltin qalam” XIX Milliy mukofoti uchun xalqaro tanlov e’lon qilindi
O‘zbekiston Jurnalistlar uyushmasi va bir qator tashkilotlar hamkorligida milliy va xalqaro jurnalistikaning eng yuksak yutuqlarini keng ommalashtirish, Yangi O‘zbekiston ruhiga mos yangicha tafakkur tarzini shakllantirish, milliy kontentni boyitish, yurtimizda inson qadrini ulug‘lash, odamlarning ongu tafakkurini yuksaltirish, jamiyatimizda ochiqlik va oshkoralik muhitini mustahkamlash, OAV xodimlari fuqarolik pozitsiyalarini namoyon etishlari uchun sharoit yaratish hamda jurnalistlarda tanqidiy-tahliliy fikrlashni va ijodiy faoliyatga yangicha yondashuvlarni rag‘batlantirish maqsadida “Oltin qalam” XIX Milliy mukofoti uchun xalqaro tanlovini e’lon qiladi.
Asosiy mukofotlar
1 ta Bosh milliy mukofot
Televideniye yo‘nalishi bo‘yicha:
Eng yaxshi jurnalistik material uchun milliy mukofot (1-, 2-, 3-o‘rinlar);
Radio yo‘nalishi bo‘yicha:
Eng yaxshi jurnalistik material uchun milliy mukofot (1-,2-,3-o‘rinlar);
Bosma nashrlar yo‘nalishi bo‘yicha:
Internet nashrlari yo‘nalishi bo‘yicha:
Eng yaxshi jurnalistik material uchun milliy mukofot (1-, 2-, 3-o‘rinlar).
Chet ellik jurnalistning O‘zbekiston haqidagi eng yaxshi materiali uchun – 1 ta birinchi o‘rin, 4 ta ikkinchi o‘rin (TV, radio, bosma va internet nashrlari yo‘nalishlari bo‘yicha).
Shuningdek, 12 ta rag‘batlantiruvchi nominatsiya joriy etiladi. Tanlovning rag‘batlantiruvchi nominatsiyalari bo‘yicha qo‘shimcha e’lon beriladi.
Tanlov g‘olib va sovrindorlariga:
Tanlov Bosh milliy mukofoti sohibiga maxsus diplom, "Oltin qalam" statuetkasi va yengil avtomobil tantanali ravishda topshiriladi.
Birinchi o‘rinni olgan g‘oliblar diplom, "Oltin qalam" statuetkasi va bazaviy hisoblashning 200 barobari miqdorida pul mukofoti bilan;
Ikkinchi o‘rinni olgan g‘oliblar diplom, "Oltin qalam" statuetkasi va bazaviy hisoblashning 175 barobari miqdorida pul mukofoti bilan;
Uchinchi o‘rinni olgan g‘oliblar diplom, "Oltin qalam" statuetkasi va bazaviy hisoblashning 150 barobari miqdorida pul mukofoti bilan;
Tanlovning rag‘batlantiruvchi nominatsiyalari g‘oliblari diplom, "Oltin qalam" statuetkasi va bazaviy hisoblashning 100 barobari miqdorida pul mukofoti bilan taqdirlanadi.
Tanlovda har bir ishtirokchining 2024 yil 30 apreldan 2025 yil 30 aprelgacha bosma va internet nashrlarida e’lon qilingan, radio va televideniyeda efirga uzatilgan 5 tadan 7 tagacha materiallari ko‘rib chiqiladi. Agar ijodiy jamoa – gazeta tahririyati tanlovda qatnashadigan bo‘lsa, gazetaning 5 tadan 7 tagacha sonini, tele yoki radiokanal jamoasi tanlovda ishtirok etadigan bo‘lsa, 5 tadan 7 tagacha eng yaxshi ko‘rsatuv yoki eng yaxshi eshittirishning elektron varianti (yoxud havolasi) ilova qilinadi.
"2024 yilda chop etilgan publitsistik janrdagi eng yaxshi kitob uchun" rag‘batlantiruvchi nominatsiyasi bo‘yicha tanlovda qatnashish istagida bo‘lganlar O‘zbekiston Jurnalistlar uyushmasiga kitobidan bir dona taqdim etadi.
Tanlovga taqdim etiladigan ijodiy ishlarga quyidagi hujjatlar ham ilova qilinadi:
— muallif va uning professional faoliyati to‘g‘risidagi qisqacha ma’lumot (ob’ektivka);
— muallifning pasport yoki ID-karta nusxasi, telefon raqami.
— jamoaviy ishtirok etuvchi OAVning ro‘yxatdan o‘tkazilganligini tasdiqlovchi guvohnoma nusxasi va tashkilot rahbarining pasport yoki ID-karta nusxasi.
Tanlovga ijodiy ishlar O‘zbekiston Jurnalistlar uyushmasi va uning hududiy bo‘limlari, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi ko‘magida mamlakatimizning xorijiy davlatlardagi vakolatxonalari orqali, shuningdek, mualliflardan to‘g‘ridan to‘g‘ri elektron shaklda tanlov matbuotda e’lon qilingan kundan boshlab joriy yilning 25 mayga qadar qabul qilinadi.
Ijodiy ishlarni O‘zbekiston Jurnalistlar uyushmasining 99-466-10-25 raqamiga ochilgan (O‘zbekiston Jurnalistlar uyushmasi) Telegram manzilga quyidagicha yuborish so‘raladi:
— matbuot yo‘nalishi bo‘yicha ijodiy ishlar gazeta yoki jurnalda e’lon qilingan materiallarning nusxasi (pdf shaklda);
— internet nashrlari bo‘yicha materiallarning havolasi ko‘rsatilgan holda;
— televideniye bo‘yicha videomateriallar (3 daqiqadan 30 daqiqagacha Telegram shaklda (annotatsiyasi, qisqacha mazmuni bayoni bilan);
— radio yo‘nalishi bo‘yicha audiomateriallar (3 daqiqadan 30 daqiqagacha, annotatsiyasi, qisqacha mazmuni bayoni bilan);
— rag‘batlantiruvchi nominatsiya – fotojurnalistika bo‘yicha ijodiy ishlar (JPEG, TIFF va PNG shaklda annotatsiyasi, qisqacha mazmuni bayoni bilan).
Bu yildan boshlab "Oltin qalam" Milliy mukofoti uchun xalqaro tanlov 27 iyun – Matbuot va ommaviy axborot vositalari xodimlari kuni bayramiga bag‘ishlab tashkil etiladi.
Tanlov g‘oliblari ushbu sana munosabati bilan o‘tkaziladigan bayram tadbirida tantanali ravishda taqdirlanadi.

Внимание, объявление!
Союз журналистов Узбекистана совместно с рядом организаций объявляет о проведении международного конкурса на соискание XIX Национальной премии «Олтин калам» в целях широкой популяризации передовых достижений национальной и международной журналистики, формирования соответствующего духу Нового Узбекистана нового образа мышления, обогащения национального контента, почитания человеческого достоинства, развития сознания и мышления людей, укрепления в обществе атмосферы гласности и открытости, создания работникам СМИ условий для проявления активной гражданской позиции, а также формирования у журналистов критико-аналитического мышления и нового подхода к творчеству.
Основные награды
1 Главная национальная премия
В направлении телевидения:
Национальная премия за лучший журналистский материал (1, 2, 3 места);
В направлении радио:
В направлении печатных изданий:
В направлении интернет-изданий:
Национальная премия за лучший журналистский материал (1, 2, 3 места).
За лучший материал об Узбекистане, написанный зарубежным журналистом – 1 первое место, 4 вторых места (в направлениях ТВ, радио, печатных и интернет-изданий).
Также будут введены 12 поощрительных номинаций. О поощрительных номинациях конкурса будет объявлено дополнительно.
Победители и призеры конкурса:
Лауреат Главной национальной премии конкурса будет награжден специальным дипломом, статуэткой «Олтин калам» и автомобилем.
Победители, занявшие первое место, получат диплом, статуэтку «Олтин калам» и денежную премию в размере 200-кратной базовой расчетной величины;
Победители, занявшие второе место, получат диплом, статуэтку «Олтин калам» и денежную премию в размере 175- кратной базовой расчетной величины;
Победители, занявшие третье место, получат диплом, статуэтку ««Олтин калам» и денежную премию в размере 150-кратной базовой расчетной величины;
Победители поощрительных номинаций конкурса награждаются дипломом, статуэткой «Олтин калам» и денежной премией в размере 100-кратной базовой расчетной величины.
На конкурсе будут рассматриваться от 5 до 7 материалов от каждого участника, опубликованных в печатных и интернет-изданиях, а также вышедших в эфир по радио и телевидению в период с 30 апреля 2024 года по 30 апреля 2025 года. В случае участия в конкурсе творческого коллектива — редакции газеты — прилагаются 5–7 номеров газеты, а в случае участия в конкурсе коллектива теле-, радиоканала — электронная версия (или ссылка) 5–7 лучших телепередач или лучших радиопередач.
Желающие принять участие в конкурсе в поощрительной номинации «За лучшую книгу в публицистическом жанре, изданную в 2024 году» представят одну из своих книг в Союз журналистов Узбекистана.
К творческим работам, представляемым на конкурс, должны быть приложены следующие документы:
- краткая информация об авторе и его профессиональной деятельности (объективка);
- копия паспорта или ID-карты автора, номер телефона.
- копия свидетельства о регистрации СМИ, участвующего в конкурсе в коллективном порядке или копия паспорта или ID-карты руководителя организации.
Творческие работы на конкурс принимаются через Союз журналистов Узбекистана и его региональные отделения, представительства нашей страны в зарубежных странах при поддержке Министерства иностранных дел Республики Узбекистан, а также непосредственно от авторов в электронном виде со дня объявления о конкурсе в печати до 25 мая.
Творческие работы следует направлять на Telegram-адрес Союза журналистов Узбекистана (СЖУ) 99-466-10-25 в следующем виде:
- копия материалов (творческие работы в направлении печати), опубликованных в газете или журнале (pdf );
- материалы по интернет-изданиям с указанием ссылки;
- видеоматериалы по телевидению (от 3 минут до 10 минут в формате Телеграм с аннотацией, кратким изложением содержания);
- аудиоматериалы в направлении радио (от 3 минут до 30 минут с аннотаций и изложением краткого содержания);
- поощрительная номинация – творческие работы по фотожурналистике (с аннотацией, изложением краткого содержания в формате JPEG, TIFF и PNG).
С этого года международный конкурс на соискание Национальной премии «Олтин калам» будет проводиться 27 июня — в День работников печати и средств массовой информации.
Победители конкурса будут торжественно награждены на праздничном мероприятии, которое состоится в этот день.