Markaziy saylov komissiyasi matbuot markazida MSK raisi Zayniddin Nizomxo‘jayev ishtirokida bo‘lib o‘tgan brifingda parlament saylovining dastlabki natijalarini e’lon qilindi, deb xabar bermoqda “Dunyo” axborot agentligi.
Brifingda ma’lum qilinganidek, ovoz berishda 15 270 529 nafar saylovchi yoki umumiy saylovchilarning 74,72 foizi ishtirok etdi.
Proporsional tizim bo‘yicha “Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi” Oliy Majlis Qonunchilik palatasida 5 194 041 ovoz to‘plab, 26 deputatlik o‘rni; “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi – 2 812 493 ovoz va 14 deputatlik o‘rni; O‘zbekiston Ekologik partiyasi – 1 960 764 ovoz va 10 deputatlik o‘rni; O‘zbekiston Xalq demokratik partiyasi – 2 558 016 ovoz va 13 deputatlik o‘rni; “Adolat” sotsial-demokratik partiyasi – 2 420 857 ovoz va 12 deputatlik o‘rni egaladilar.
Majoritar tizimga ko‘ra, Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi deputatlik o‘rinlari quyidagicha taqsimlandi:
“Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi” partiyasi – 38 nafar deputat;
“Milliy tiklanish” demokratik partiyasi – 15 nafar;
O‘zbekiston Ekologik partiyasi – 6 nafar;
Xalq demokratik partiyasi – 7 nafar;
“Adolat” sotsial-demokratik partiyasi – 9 nafar deputat.
Natijada, Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasidan 64 nafar, “Milliy tiklanish” demokratik partiyasidan 29 nafar, “Adolat” sotsial-demokratik partiyasidan 21 nafar, Xalq demokratik partiyasidan 20 nafar va Ekologik partiyadan 16 nafar deputat saylandi.

Объявлены предварительные итоги выборов в Олий Мажлис
В ходе брифинга в пресс-центре Центральной избирательной комиссии с с участием председателя ЦИК Зайниддина Низомхужаева, оглашены предварительные итоги состоявшихся вчера парламентских выборов, сообщает ИА «Дунё».
Как было сообщено на брифинге, 15 миллионов 27 тысяч 529 избирателей, или 74,72% от общего числа избирателей, приняли участие в голосовании.
По пропорциональной системе в Законодательную палату Олий Мажлиса партия «Движение предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократическая партия Узбекистана» получила 5 миллионов 194 тысячи 41 голос, что дало 26 депутатских мест; Демократическая партия «Миллий тикланиш» – 2 миллиона 812 тысяч 493 голоса и 14 депутатских мест; Экологическая партия Узбекистана – 1 миллион 960 тысяч 764 голоса и 10 депутатских мест; Народно-демократическая партия Узбекистана – 2 миллиона 558 тысяч 16 голосов и 13 депутатских мест; Социал-демократическая партия «Адолат» – 2 миллиона 420 тысяч 857 голосов и 12 депутатских мест.
По мажоритарной системе места в Законодательной палате Олий Мажлиса распределились следующим образом:
партия «Движение предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократическая партия Узбекистана» - 38 депутатов;
Демократическая партия «Миллий тикланиш» – 15 депутатов;
Экологическая партия Узбекистана – 6 депутатов;
Народно-демократическая партия — 7 депутатов;
Социал-демократическая партия «Адолат» — 9 депутатов.
В итоге на 150 мест в Законодательной палате избраны 64 депутата от партии «Движение предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократическая партия Узбекистана», 29 – от Демократической партии «Миллий тикланиш», 21 – от Социал-демократической партии «Адолат», 20 – от Народно-демократической партии и 16 – от Экологической партии.