O‘zbekistonda IV Butunjahon kreativ iqtisodiyot konferensiyasi bo‘lib o‘tadi
2−4 oktyabr kunlari Toshkentda IV Butunjahon kreativ iqtisodiyot konferensiyasi bo‘lib o‘tadi. Uning mavzusi: «Inklyuziv kreativlik: o‘zgargan voqelik». Kreativ iqtisodiyot sohasidagi vazirlar uchrashuvi, kreativ iqtisodiyotga bag‘ishlangan ko‘rgazma va boshqa bir qator tadbirlar rejalashtirilgan.
Birinchi Butunjahon kreativ iqtisodiyot konferensiyasi (World Conference on Creative Economy, WCCE) 2018 yilda Indoneziyaning Bali shahrida bo‘lib o‘tgan. 2021 yilda u Dubayda (BAA), 2022 yilda yana Balida bo‘lib o‘tgan. Tadbir xalqaro hamkorlikni rivojlantirishga yordam berish, inklyuziv, barqaror iqtisodiyotni shakllantirishda ijodkorlikning rolini qayd etish va eʼtiborni resursga asoslangan iqtisodiyotdan bilimga asoslangan iqtisodiyotiga o‘tkazishga qaratilgan.
Bu yilgi konferensiya mavzusi: «Inklyuziv kreativlik: o‘zgargan voqelik». U texnologiyalarning jadal rivojlanishi, ayniqsa, sunʼiy intellektning joriy etilishi bilan bog‘liq ijtimoiy va iqtisodiy muammolarni o‘rganishga bag‘ishlanadi.
Konferensiya doirasida kreativ iqtisodiyot sohasidagi vazirlar uchrashuvi, dunyo va O‘zbekistonda kreativ iqtisodiyotga bag‘ishlangan ko‘rgazma, seminarlar, maslahat uchrashuvlari, amaliy mashg‘ulotlar, taqdimotlar va boshqa tadbirlar o‘tkaziladi.

Uzbekistan to host 4th Global Conference on Creative Economy
The IV World Conference on Creative Economy will be held in Tashkent on October 2-4. Its theme is “Inclusive Creativity: A Changed Reality.” A meeting of ministers in the field of creative economy, an exhibition on the creative economy, and a number of other events are planned.
The first World Conference on Creative Economy (WCCE) was held in 2018 in Bali, Indonesia. In 2021, it was held in Dubai (UAE), and in 2022, again in Bali. The event is designed to promote international cooperation, emphasize the role of creativity in the formation of an inclusive, sustainable economy, and shift the focus from a resource-based economy to a knowledge economy.
The theme of this year's conference is “Inclusive Creativity: A Changed Reality.” It will be devoted to the study of social and economic problems arising in connection with the rapid development of technology, especially the introduction of artificial intelligence.
The conference will include a ministerial meeting, an exhibition on the creative economy in the world and Uzbekistan, seminars, consultative meetings, practical classes, presentations and other events.