O‘zbekiston Kabo-Verde, Seyshel orollari va Burundi bilan diplomatik munosabatlar o‘rnatdi
O‘zbekiston Kabo-Verde, Seyshel orollari va Burundi bilan diplomatik munosabatlar o‘rnatdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” axborot agentligi.
Nyu-Yorkda O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov shimoli-g‘arbiy Afrikadagi Kabo-Verde mamlakati Tashqi ishlar, hamkorlik va mintaqaviy integratsiya vaziri doktor Ruy Alberto de Figeyredo Soaresh bilan ikki davlat o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatish to‘g‘risida qo‘shma kommyunikeni imzoladi.
Baxtiyor Saidovning so‘zlariga ko‘ra, yangi hamkorlik mamlakatlar xalqlari uchun yangi imkoniyatlar ochadi.
Vazir sharqiy Afrikada joylashgan Seyshel orollari tashqi ishlar va turizm vaziri Silvestr Radegond bilan ham uchrashuv o‘tkazdi va unda qo‘shma kommyunike imzolandi.
“Istiqbolli hamkorlikning muhim yo‘nalishlari, ayniqsa, xalq diplomatiyasi va sayyohlik almashinuvini rivojlantirishda ko‘plab imkoniyatlar mavjudligini ta’kidladik”, — dedi Baxtiyor Saidov.
Burundi Tashqi ishlar va taraqqiyot hamkorlik vaziri Albert Shingiro bilan uchrashuv doirasida diplomatik munosabatlar oʻrnatish toʻgʻrisidagi qoʻshma kommyunike ham imzolandi.
“Ushbu hujjat mamlakatlarimiz o'rtasidagi ikki tomonlama hamkorlik salohiyatini yuzaga chiqarishda poydevor bo'lib xizmat qiladi", Oʻzbekiston TIV rahbari deb ta’kidladi.
Shunday qilib, bu ikki mamlakatdan so‘ng O‘zbekiston bilan diplomatik aloqalar o‘rnatgan davlatlar soni 152 taga yetdi. Avvalroq Jibuti, Gambiya, Beliz va Lixtenshteyn davlatlari bilan qo‘shma kommyunikelar imzolangandi.

Uzbekistan established diplomatic relations with Cape Verde, Seychelles and Burundi
Uzbekistan has established diplomatic relations with Cape Verde, Seychelles and Burundi, reports “Dunyo” News Agency.
The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov signed a joint communiqué on the establishment of diplomatic relations with the Minister of Foreign Affairs, Cooperation and Regional Integration of Cape Verde (a country in northwest Africa) Rui Alberto de Figueiredo Soares.
"Undoubtedly, the new partnership opens up new opportunities for the peoples of both our countries," noted Bakhtiyor Saidov.
The minister also held a meeting with the Minister of Foreign Affairs and Tourism of the Seychelles (East Africa) Sylvestre Radegonde and signed a joint communiqué.
"There are a number of perspective areas of cooperation, especially in promoting public diplomacy and tourism exchanges in both directions," said Bakhtiyor Saidov.
During the meeting with the Minister of Foreign Affairs and Development Cooperation of Burundi Albert Shingiro, a joint communiqué on the establishment of diplomatic relations was also signed.
"This document will serve as a fundamental legal basis for unlocking the potential of bilateral cooperation between our two countries," the head of the Uzbek Foreign Ministry emphasized.
Thus, the number of countries that have established diplomatic relations with Uzbekistan has reached 152. Previously, documents on this were signed with Djibouti, Gambia, Belize and Liechtenstein.