Samarqand dunyodagi ikkita yirik to‘qimachilik assotsiatsiyasining birinchi qo‘shma konferensiyasini o‘tkazadi
Самарқандда бундай миқёсдаги тадбир ўтказилаётгани Ўзбекистоннинг глобал тўқимачилик таъминоти занжиридаги тобора ортиб бораётган ролини тасдиқлайди
Шу йилнинг 8-10 сентябрь кунлари Самарқанд дунёдаги иккита йирик тўқимачилик ассоциациясининг биринчи қўшма конференцияси — “ITMF Annual Conference & IAF World Fashion Convention”ни ўтказади.
“Ўзтўқимачиликсаноат” уюшмаси билан ҳамкорликда ташкил этилган “Инновация, ҳамкорлик ва тартибга солиш — тўқимачилик саноати ва текстиль соҳасини ҳаракатлантирувчи кучлар” деб номланган тадбирда 500 дан ортиқ соҳа мутахассислари, йирик халқаро тўқимачилик компаниялари, брендлар, молия институтлари ва чакана савдо вакиллари иштирок этади.
ITMF кенгашининг 7 сентябрь куни бўлиб ўтадиган йиғилиши конференцияга старт беради. 8-10 сентябрь кунлари расмий бизнес дастури доирасида конференция иштирокчилари саноатнинг энг долзарб масалалари ва муаммоларини муҳокама қиладилар: сунъий интеллектнинг таъсири, ишлаб чиқаришни рақамлаштириш, халқаро тартибга солиш, барқарор ривожланиш ва таъминот занжирларини оптималлаштириш масалалари.
Конференция маърузачилари сифатида Америка кийим-кечак ва пойабзал саноати ассоциацияси (AAFA) президенти Стивен Ламар, Европа кийим-кечак ва тўқимачилик конфедерацияси (EURATEX) бош директори Дирк Вантигем, “Inditex” гуруҳининг барқарорлик бўйича директори Феликс Поза Пена ва Cotton Analytics (АҚШ), Indorama Corporation (Сингапур) ва бошқа компаниялар вакиллари иштирок этадилар.
Тадбир ғолибларнинг эълон қилиниши ҳамда ITMF Awards ва ITMF Start-up Award мукофотларини тақдирлаш билан якунланади, улар 2024 йилда саноатнинг энг ажойиб ютуқлари ва инновацияларини нишонлаш учун мўлжалланган.
“Самарқандда бундай миқёсдаги тадбир ўтказилаётгани Ўзбекистоннинг глобал тўқимачилик таъминоти занжиридаги тобора ортиб бораётган ролини тасдиқлайди. Ўзбек пахтасини кўп йиллик бойкот қилишдан сўнг, том маънода икки йил ичида биз халқаро ҳамкорларимиз доирасини сезиларли даражада кенгайтириб, олдинга катта қадам ташладик. 2023 йилда мамлакат тўқимачилик саноати 75 дан ортиқ мамлакатларга тахминан 3,5 миллиард долларлик маҳсулот экспорт қилди, 2026 йилга келиб эса биз экспорт ҳажмини 6,5 миллиард долларга оширишни режалаштирмоқдамиз ва кучли халқаро шериклар билан алоқаларни мустаҳкамлаш ушбу мақсадга эришишда муҳим роль ўйнайди”, – дейди “Ўзтўқимачиликсаноат” уюшмаси раиси вазифасини бажарувчи Мирмухсин Султонов.
Конференцияга рўйхатдан ўтиш онлайн тарзда очиқ. Иштирок этиш учун рўйхатдан ўтинг, тадбир ҳақида қўшимча маълумотни веб-сайтда олишингиз мумкин https://www.itmf-iaf-conference-2024-samarkand.org/.

Самарканд впервые примет крупнейшее событие в мире текстильной промышленности и модной индустрии
8-10 сентября Самарканд примет первую в истории совместную конференцию двух крупнейших текстильных ассоциаций мира — ITMF Annual Conference & IAF World Fashion Convention.
Мероприятие под названием «Инновации, сотрудничество и регулирование — движущие силы текстильной промышленности и производства одежды», организованное в сотрудничестве с Ассоциацией Узтекстильпром, соберет более 500 профессионалов индустрии, представителей крупнейших международных текстильных компаний, брендов, финансовых институтов и розничной торговли.
Старт конференции 7 сентября даст заседание правления ITMF. В рамках официальной деловой программы 8-10 сентября участники конференции обсудят наиболее актуальные вопросы и проблемы индустрии: влияние искусственного интеллекта, цифровизацию производств, вопросы международного регулирования, устойчивого развития и оптимизации цепочек поставок.
В качестве спикеров конференции выступят президент Американской ассоциации швейной и обувной промышленности (AAFA) Стивен Ламар, генеральный директор Европейской конфедерации одежды и текстиля (EURATEX) Дирк Вантигем, директор по устойчивому развитию группы Inditex Феликс Поза Пена, а также представители Cotton Analytics (США), Indorama Corporation (Сингапур) и других компаний.
Кульминацией события станет объявление победителей и церемония награждения премий ITMF Awards и ITMF Start-up Award, призванных отметить наиболее выдающиеся достижения и инновации в отрасли в 2024 году.
«Проведение события такого масштаба в Самарканде подчеркивает растущую роль Узбекистана в глобальной цепочке поставок текстиля. После многолетнего бойкота узбекского хлопка, буквально за два года, мы уже сделали огромный шаг вперед, значительно расширив круг наших международных партнеров. В 2023 году текстильная промышленность страны экспортировала продукции на сумму около 3,5 миллиарда долларов в более чем 75 стран. А к 2026 году мы планируем увеличить объем экспорта до 6,5 миллиарда долларов, и укрепление связей с сильными международными партнерами играет важную роль в достижении этой цели», – отмечает Мирмухсин Султанов, временно исполняющий обязанности председателя Ассоциации Узтекстильпром.
Регистрация на конференцию открыта онлайн. Зарегистрироваться для участия и получить дополнительную информацию о событии можно на сайте https://www.itmf-iaf-conference-2024-samarkand.org/.