O‘zbekiston Paralimpiya terma jamoasi tarixdagi eng yaxshi natijasini qayd etdi
28-avgustdan 8-sentabrga qadar butun dunyoning diqqat markazida bo'lgan "Parij-2024" XVII yozgi Paralimpiya o'yinlari nihoyasiga yetdi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA.
Milliy Paralimpiya qo'mitasining telegram kanali ma'lumotiga ko'ra, dunyoning 168 ta mamlakatidan tashrif buyurgan eng kuchli para atletlar ishtirok etgan ushbu o'yinlarda O'zbekiston delegatsiyasi o'z tarixidagi eng yaxshi natijani qayd etishga erishdi. Matonatli sportchilarimiz murosasiz bellashuvlarda 10 ta oltin, 9 ta kumush va 7 ta bronza, jami 26 ta medal qo'lga kiritib, Yangi O'zbekistonning haqiqiy qahramonlariga aylanishdi.
Ushbu natija bilan delegatsiyamiz Paralimpiya o'yinlarini 168 ta mamlakat orasida 13-o'rinda yakunladi. Shuningdek, Osiyoda uchinchi, MDH, Markaziy Osiyo mintaqasi, Islom birdamligi va Turkiy davlatlar tashkilotiga a'zo mamlakatlar orasida birinchi o'rinni egalladi.

Сборная паралиймпийцев Узбекистана зафиксировала свой лучший результат в истории
На XVII летних Паралимпийских играх, которые проходили в Париже с 28 августа по 8 сентября, команда Узбекистана завоевавала 10 золотых, 9 серебряных и 7 бронзовых медалей, передает ИА «Дунё».
Этот результат стал лучшим в истории узбекских паралимпийцев. Они стали третьими после Китая и Японии в Азии и первыми среди стран Центральноазиатского региона, а также, стран-участников Исламской солидарности и Организации тюркских государств.
Напомним, что на Олимпийских играх «Париж-2024» узбекская сборная достигла такого же результата, заняв 13-е место в медальном зачете и став 4-й в Азии после Китая, Японии и Южной Кореи и 1-й среди стран Центральной Азии, СНГ, государств-членов Организации исламского сотрудничества и Организации турецких государств.