“San’at va dunyo” Toshkent xalqaro zamonaviy san’at biennalesi
Toshkent xalqaro zamonaviy sanʼat biennalesi 2001-yildan buyon har ikki yilda bir marta faol davlat koʻmagida oʻtkazib kelinmoqda. Bu tasviriy san’at sohasida madaniy almashinuv, turli mamlakatlarning zamonaviy ijodiy salohiyati bilan tanishish, zamonaviy san’atning dolzarb muammolarini muhokama qilish uchun ochiq maydondir.
2024-yilda o‘tkaziladigan X Xalqaro Toshkent zamonaviy san’at biennalesi mavzusi “San’at va dunyo” deb belgilangan.
Konseptual jihatdan, turli mamlakatlar rassomlarining asarlarida san'at va zamonaviy voqelik o'rtasidagi munosabatlarni kuzatish qiziq. Bu mavzu sizni o'ylantiradi: baribir zamonaviy dunyo nima? Uning yaxlitligi mavjudmi? Bugungi kunda u qutbli pozitsiyalar, to'qnashuvlar, uni saqlash, ekologiya, axloq, madaniyat, o'ziga xoslik bilan bog'liq turli xil muammolar bilan ifodalanadi. Bugungi kunda uning landshafti globallashuv, geosiyosat, texnogen tsivilizatsiya va sun'iy intellekt jarayonlari ta'sirida bo'lgan qarshi harakatlar bilan belgilanadi. Zamonaviy san'atning zamonaviy dunyoda aks etishi qanday ifodalangan?
Shu bilan birga, X Toshkent xalqaro zamonaviy san’at biennalesi keng jamoatchilikka zamonaviy san’atning turli yo‘nalishlari, yangi yo‘nalishlari, yangi nomlarini namoyish etish, shuningdek, xalqaro madaniy aloqalarni kengaytirish, madaniyatlar, an’analar, yutuqlar o‘rtasidagi ijodiy muloqotni mustahkamlashga qaratilgan. tasviriy san'at sohasidagi turli mamlakatlar. U ijodiy ongni erkinlashtirish, ijodiy izlanish sohasida plyuralizmni namoyon etish, turli mamlakatlardagi postmodern vaziyatning o‘ziga xos xususiyatlarini, zamonaviy san’atning intertekstuallik holatini, globallashuv davrida mahalliy an’analarning saqlanib qolishi/yo‘qolib borayotganini ko‘rsatishga qaratilgan.
Biennale kontseptsiyasi ko'p madaniyatli turmush tarzini zamonaviy san'at prizmasi orqali namoyish etishga bag'ishlangan. Biennaleda taqdim etilgan asarlar insonparvarlik qadriyatlarini qo‘llab-quvvatlovchi turli badiiy ifodalarni aks ettiradi. Biennale mavzusi ekologiya, madaniyat, bag'rikenglik, zamonaviy sharqshunoslik, o'ziga xoslik, sun'iy intellekt, texnogen sivilizatsiya va insonning ichki dunyosi kabi tushunchalar haqida fikr yuritish imkonini beradi.

Tashkent International Biennale of Contemporary Art “Art and World”
The Tashkent International Biennale of Contemporary Art has been held every two years since 2001 with government support. It serves as an open platform for cultural exchange in the visual arts, showcasing the modern creative potential of different countries and discussing current issues in contemporary art.
The theme of the X Tashkent International Biennale of Contemporary Art in 2024 is "Art and World". Conceptually, it explores the relationship between art and modern reality through the works of artists from various countries. This theme prompts reflection on the nature of the modern world: Does it possess integrity? Today, the world is characterized by polar stances, clashes, and numerous challenges related to preservation, ecology, morality, culture, and identity, spanning personal to state levels. Its landscape is shaped by opposition influenced by globalization, geopolitics, technogenic civilization, and artificial intelligence. How does contemporary art reflect on the modern world?
Simultaneously, the X Tashkent International Biennale aims to showcase various trends and new directions in contemporary art to the general public. It seeks to enhance international cultural relations, strengthen the creative dialogue between cultures, and highlight the achievements of different countries in visual art. The Biennale focuses on liberating creative consciousness, demonstrating pluralism in creative exploration, and illustrating the specifics of the postmodern condition in different countries. It addresses the state of intertextuality in modern art and the preservation or disappearance of local traditions in the era of globalization.
The concept of the Biennale is dedicated to displaying a multicultural lifestyle through the prism of contemporary art. The works presented will reflect diverse artistic expressions that uphold humanistic values. The theme provides an opportunity to explore concepts such as ecology, culture, tolerance, modern orientalism, identity, artificial intelligence, technogenic civilization, and the inner world of individuals.