O'zbekiston Prezidenti 5-6-iyul kunlari amaliy tashrif bilan Ozarbayjonda bo'ladi
O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyevning taklifiga binoan 5-6-iyul kunlari amaliy tashrif bilan ushbu mamlakatda bo'ladi, deb "Dunyo" axborot agentligi xabar qilmoqda.
Sammit davomida ko'p tomonlama hamkorlikni, eng avvalo, savdo-iqtisodiyot, transport-kommunikatsiya va investitsiya-moliya sohalarida, shuningdek, "yashil" iqtisodiyot, qayta tiklanadigan energetika, iqlim o'zgarishiga qarshi kurashish va inson kapitalini rivojlantirish yo'nalishlarida yanada kengaytirish masalalari muhokama qilinadi.
Delegatsiyalar rahbarlari xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalarni ham ko'rib chiqadilar.
Tadbir yakunida qator qo'shma hujjatlar qabul qilinishi ko'zda tutilgan.
Eslatib o'tamiz, Prezident Shavkat Mirziyoyev 2023-yilning 22-23-avgust kunlari davlat tashrifi bilan Ozarbayjonda bo'lgan edi. Shuningdek, tashrif davomida Shusha shahriga bordi. Ushbu qadimiy shaharni haqli ravishda Qorabog' gavhari, Kavkaz san'ati va ozarbayjon musiqasining beshigi deb atashadi.

5-6 июля Президент Узбекистана посетит Азербайджан с рабочим визитом
По приглашению Президента Ильхама Алиева Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 5-6 июля посетит Азербайджан с рабочим визитом, сообщает ИА «Дунё».
По информации пресс-службы главы нашего государства, Президент Узбекистана примет участие в неформальном саммите Организации тюркских государств в городе Шуше на тему «Построение устойчивого будущего посредством транспортной взаимосвязанности и борьбы с изменением климата».
В ходе саммита будут обсуждены вопросы дальнейшего расширения многостороннего сотрудничества, прежде всего в торгово-экономической, транспортно-коммуникационной и инвестиционно-финансовой сферах, а также в области «зеленой» экономики, возобновляемой энергетики, борьбы с изменением климата и развития человеческого капитала.
Главы делегаций также рассмотрят актуальные вопросы международной и региональной повестки дня.
По итогам мероприятия предусматривается принятие ряда совместных документов.
Напомним, что 22-23 августа 2023 года Президент Шавкат Мирзиёев посетил Азербайджан с государственным визитом, в ходе которого побывал также в городе Шушу. Этот древний город по праву называют главной жемчужиной Карабаха, храмом искусства Кавказа и колыбелью азербайджанской музыки.