Испания қурилиш секторига Ўзбекистондан ишчилар жалб қилиниши мумкин
Ўзбекистон элчиси Фаррух Турсунов Испания Қурувчилар миллий уюшмаси президенти Педро Фернандес Ален билан музокара ўтказди.
Унда Ўзбекистон ва Испания ўртасида ташқи меҳнат миграцияси соҳасида ҳамкорлик алоқаларини йўлга қўйиш ва ушбу мамлакат қурилиш секторига фуқароларимизни ишга жалб қилиш имкониятлари муҳокама қилинди.
Хориж томонига сўнгги йилларда мамлакатимизда тартибли ва хавфсиз ташқи меҳнат миграцияси соҳасида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларнинг ҳақида сўзлаб берилди. Шунингдек, фуқароларни хорижий иш берувчилари талабларига кўра, турли соҳаларда ўқитиш ва малакасини ошириш бўйича яратилган шарт-шароитлар таъкидланди. Ўзбекистон ва Европанинг етакчи мамлакатлари ўртасида ушбу йўналишда аниқ натижаларга эришилгани урғуланди.
Ўз навбатида, Педро Фернандес Ален Ўзбекистонда ташқи меҳнат миграцияси соҳасида амалга оширилган ишларга юқори баҳо берди. Унинг айтишича, Ўзбекистон фуқаролари учун хорижий мамлакатларда хавфсиз ва тартибли меҳнат фаолиятини олиб бориш учун барча имкониятлар яратилганлиги ривожланаётган давлатларнинг ижобий кўрсатгичларидан бири ҳисобланади.
Қурувчилар миллий уюшмаси президенти Испанияда қурилиш соҳасида катта режалар борлигини, хусусан 200 мингта давлат кўчмас мулк объектларини барпо этиш ҳамда ушбу биноларни қуриш учун 700 минг нафар ишчиларни жалб қилиш кўзда тутилганини маълум қилди.

В Мадриде обсуждены перспективы привлечения узбекских рабочих в строительный сектор Испании
Посол Узбекистана Фаррух Турсунов провел переговоры с президентом Национального союза строителей Испании Педро Фернандесом Аленом.
В ходе переговоров были раскрыты содержание и суть широкомасштабных реформ в нашей стране, реализуемых в последние годы в сфере упорядоченной и безопасной внешней трудовой миграции. В частности, вопросы регулирования процессов внешней трудовой миграции, обеспечения защиты прав и интересов граждан, выезжающих за границу на временную работу.
Подчеркнуто, что созданы все условия для обучения и повышения квалификации граждан в различных сферах согласно требованиям их иностранных работодателей. В этом направлении достигнуты конкретные результаты с ведущими странами Европы и начаты процессы направления граждан на работу за рубеж.
Со своей стороны, Педро Фернандес Ален высоко оценил проделанную работу в сфере внешней трудовой миграции в Узбекистане. По его словам, создание всех возможностей для осуществления гражданами Узбекистана безопасной и упорядоченной трудовой деятельности в зарубежных странах является одним из положительных показателей развивающихся стран.
Выразив благодарность за представленную подробную информацию и презентацию, он сообщил, что сегодня в строительном секторе Испании большие планы, в частности планируется построить 200 тысяч объектов государственной недвижимости и привлечь 700 тысяч рабочих для строительства этих сооружений.