"BMT Turizm" bosh qarorgohida O‘zbekistonning 2027-yilni Barqaror va yashovchan turizm yili deb e’lon qilish tashabbusi taqdimoti bo‘lib o‘tdi
Tadbirda BMT Turizm (Butunjahon turizm tashkiloti) bosh kotibi Zurab Pololikashvili, Ispaniya TIV xalqaro tashkilotlar bosh direktorining o'rinbosari Xuan Eskudero, davlat kotibining turizm bo'yicha o'rinbosari Izabel Kastro Fernandes, shuningdek, Madridda akkreditatsiyadan o'tgan diplomatik korpus rahbarlari ishtirok etdi.
Yig'ilganlarga O'zbekistonning turizm salohiyati, sayyohlik sohasida olib borilayotgan islohotlar haqida ma'lumot berildi.
Bosh kotib Zurab Pololikashvili tadbirining ochilish qismidagi nutqida O'zbekiston hukumatiga ushbu rezolyutsiyani ilgari surishdagi faol ishtiroki va hissasi uchun chuqur minnatdorlik bildirdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning sa'y-harakatlari bilan tarixda ilk bor jahon miqyosida turizm sanoati yili nishonlanishi alohida ta'kidlandi. O'zbekiston turizm sohasining barqaror rivojlanishiga yo'naltirilgan tashabbuslarni faol ilgari surgan holda, sayyohlik sohasida yuksak yetakchilikni namoyish etmoqda. O'zbekistonning rezolyutsiya targ'ibotiga qo'shayotgan hissasi jahon turizm hamjamiyati uchun muhim ahamiyatga ega, chunki mazkur hujjat o'zgaruvchan dunyoda turizmning barqarorligi va yashovchanligini ta'minlash zarurligini ta'kidlaydi.
O'zbekiston o'z sa'y-harakatlari bilan nafaqat ushbu muhim tashabbusni ilgari suribgina qolmay, balki madaniy meros va turizmni boshqarishga zamonaviy yondashuvlar qanday uyg'unlashishi mumkinligini ko'rsatib, boshqa mamlakatlarga o'rnak bo'layotgani qayd etildi.
O'zbekistonning Ispaniyadagi elchisi Farrux Tursunov o'z chiqishida, 2019-2024 yillar davomida mamlakat turizm sohasini rivojlantirish bo'yicha reytingda 16 pog'onaga ko'tarilib, 119 davlat orasida 78-o'rinni egallaganini ma'lum qildi. Jahon iqtisodiy forumining Sayohat va turizmni rivojlantirish indeksiga ko'ra, 2024 yilda O'zbekiston turizm jadal rivojlanayotgan davlatlar orasida birinchi o'rinni egalladi.
Ta'kidlanganidek, turizm ko'plab mamlakatlar iqtisodiyotining muhim elementiga aylanib borayotgan bugungi kunda uning atrof-muhitga, madaniy merosga va ijtimoiy jihatlarga ta'sirini e'tibordan chetda qoldirib bo'lmaydi. Shuning uchun barqarorlik turizmni rivojlantirishning asosiy tamoyiliga aylanishi zarur.
Taqdimot doirasida mehmonlarga 10-11 iyun kunlari Barselona shahrida bo'lib o'tgan BMT Turizm Ijroiya kengashining 121-sessiyasida O'zbekiston tomonining Global xavfsiz turizm kodeksini ishlab chiqish bo'yicha Hukumatlararo qo'mita tuzish taklifi qabul qilingani haqida ham ma'lum qilindi. Ushbu kodeksning ishlab chiqilishi butun dunyo bo'ylab xavfsiz turizmni ta'minlashning universal vositasini yaratishning kaliti ekanligi ta'kidlandi.

Презентация инициативы Узбекистана по объявлению 2027 года Годом устойчивого и жизнестойкого туризма в штаб-квартире "ООН Туризм"
В мероприятии приняли участие генеральный секретарь ООН Туризм (Всемирная туристская организация) Зураб Пололикашвили, заместитель генерального директора по международным организациям МИД Испании Хуан Эскудеро, заместитель государственного секретаря по туризму Изабель Кастро Фернандес, а также главы дипломатических представительств, аккредитованных в Мадриде.
.jpg)
В рамках презентации участникам представлена информация о туристическом потенциале республики, а также о проводимых в сфере туризма реформах.
Мероприятие открыл генеральный секретарь Зураб Пололикашвили, который в своем выступлении выразил глубокую признательность правительству Узбекистана за его активное участие и вклад в продвижении данной резолюции.
Особо подчеркнуто, что благодаря усилиям Президента Шавката Мирзиёева впервые в истории год туристической отрасли будет отмечаться на глобальном уровне. Узбекистан продемонстрировал выдающееся лидерство в сфере туризма, активно продвигая инициативы, направленные на устойчивое развитие этой отрасли. Вклад Узбекистана в продвижение резолюции имеет ключевое значение для глобального туристического сообщества, так как данный документ подчеркивает необходимость обеспечения устойчивости и жизнестойкости туризма в условиях постоянно меняющегося мира.
Особое внимание обращено на то, что Узбекистан, благодаря своим усилиям, не только продвинул эту важную инициативу, но и стал примером для других стран, показывая, как можно объединять культурное наследие и современные подходы к управлению туризмом.
С презентацией выступил посол Узбекистана Фаррух Турсунов, который сообщил, что за период 2019-2024 годы страна поднялась на 16 позиций и заняла 78-е место из 119 стран в рейтинге по развитию сектора туризма. Согласно же Индексу развития путешествий и туризма Всемирного экономического форума, за 2024 год Узбекистан занял первое место среди государств с быстрорастущим туризмом.
Подчеркнуто, что в наши дни, когда туризм становится все более важным элементом экономики многих стран, нельзя игнорировать его воздействие на окружающую среду, культурное наследие и социальные аспекты, в связи с чем устойчивость должна стать ключевым принципом, лежащим в основе развития туризма.
В рамках презентации гости также были проинформированы о принятии в рамках 121-го сессии Исполнительного совета ООН Туризм в Барселоне 10-11 июня предложения узбекской стороны о создании Межправительственного комитета для разработки Глобального кодекса безопасного туризма. Подчеркнуто, что разработка данного кодекса является ключом к созданию универсального инструмента обеспечения безопасного туризма по всему миру.
В завершение презентации посол Узбекистана призвал все страны объединить усилия в целях достижения устойчивого развития туризма, а также принять активное участие в разработке Глобального кодекса безопасного туризма.