BMT Bosh Assambleyasi O‘zbekiston va Xitoy tomonidan ishlab chiqilgan “Xalqaro sivilizatsiyalar o‘rtasidagi muloqot kuni” rezolyutsiyasini qabul qildi
Rezolyutsiyada 10 iyunni Xalqaro sivilizatsiyalar o‘rtasidagi muloqot kuni deb eʼlon qilish to‘g‘risida qaror qabul qilingan
“Dunyo” axborot agentligining xabariga ko'ra, 7 iyun kuni BMT Bosh Assambleyasi O‘zbekiston va Xitoy tomonidan ishlab chiqilgan “Xalqaro sivilizatsiyalar o‘rtasidagi muloqot kuni” deb nomlangan rezolyutsiyani bir ovozdan maʼqulladi.
Rezolyutsiyaga 80 dan ortiq aʼzo mamlakatlar, shu jumladan Markaziy Osiyoning barcha davlatlari, Armaniston, Birlashgan Arab Amirliklari, Bahrayn, Belarus, Eron, Indoneziya, Kuvayt, Malayziya, Misr, Ozarbayjon, Pokiston, Qatar, Rossiya, Saudiya Arabistoni, Turkiya va Vengriya tomonidan hammualliflik qilgan.
Hujjat O‘zbekiston rahbariyatining BMT Bosh Assambleyasining 78-sessiyasi (2023 yil) va SHHTning Samarqand sammitida (2022 yil) umumiy xavfsizlik va farovonlik yo‘lida hamjihatlik ruhini yuksaltirish zarurligi, konstruktiv hamkorlikka intilish, shuningdek, tinchlik va barqaror farovonlikka erishish uchun xalqaro hamjamiyatlarning saʼy-harakatlarini safarbar qilish to‘g‘risida bildirilgan qarashlarini konseptual tarzda aks ettiradi.
Hujjatda dunyoda diniy va madaniy xilma-xillik muhimligi eʼtirof etilgan holda, barcha madaniyatlar va tamaddunlarning insoniyatni taraqqiyotiga qo‘shgan hissasi ijobiy qayd etilgan. Turli madaniyatlar va sivilizatsiyalar o‘rtasida bag‘rikenglik, hurmat, muloqot va hamkorlik rag‘batlantiriladi.
Rezolyutsiyada sivilizatsiyalar xilma-xilligi qadriyatini anglash, muloqot, o‘zaro hurmat va global birdamlikni rivojlantirish maqsadida 10 iyunni Xalqaro sivilizatsiyalar o‘rtasidagi muloqot kuni deb eʼlon qilish to‘g‘risida qaror qabul qilingan.

Генеральная Ассамблея ООН приняла разработанную Узбекистаном и Китаем резолюцию «Международный день диалога между цивилизациями»
Резолюция постановляет объявить 10 июня Международным днем диалога между цивилизациями
Как сообщает Информационное агентство «Дунё», 7 июня Генеральная Ассамблея ООН единогласно одобрила резолюцию под названием «Международный день диалога между цивилизациями», разработанную Узбекистаном и КНР.
Соавторами резолюции выступили более 80 стран-членов, в том числе все страны Центральной Азии, Армения, Азербайджан, Беларусь, Бахрейн, Венгрия, Египет, Индонезия, Иран, Катар, Кувейт, Малайзия, Объединенные Арабские Эмираты, Пакистан, Россия, Саудовская Аравия и Турция, представляющие различные регионы мира.
В документе концептуально отражены видения руководства Узбекистана, озвученные на 78-й сессии Генассамблеи ООН в 2023 году и Самаркандском саммите ШОС в 2022 году, о необходимости продвижения духа солидарности во имя общей безопасности и процветания, стремления к конструктивному сотрудничеству, а также мобилизации усилий международного сообщества для достижения мира и устойчивого процветания.
В документе положительно отмечается вносимый всеми культурами и цивилизациями вклад в обогащение человечества, признается важное значение религиозного и культурного разнообразия в мире. Поощряется терпимость, уважение, диалог и сотрудничество между различными культурами и цивилизациями.
Резолюция постановляет объявить 10 июня Международным днем диалога между цивилизациями в целях повышения осведомленности о ценности разнообразия цивилизаций и содействия диалогу, взаимному уважению и глобальной солидарности.