O‘zbekiston o‘z tarixida birinchi marta BMTning Iqtisodiy va ijtimoiy Kengashiga saylandi
ECOSOS BMTning asosiy organi bo‘lib, tashkilotning iqtisodiy va ijtimoiy faoliyatini muvofiqlashtirishga masʼul hisoblanadi
“Dunyo” axborot agentligining xabariga ko‘ra, 7 iyun kuni Birlashgan Millatlar Tashkilotining Nyu-York shahridagi bosh qarorgohida 2025-2027 yillarga mo‘ljallangan BMT Iqtisodiy va ijtimoiy Kengashi (ECOSOS) aʼzolari saylovi bo‘lib o‘tdi.
Yashirin ovoz berish natijalariga ko‘ra, O‘zbekiston BMTga aʼzo davlatlarning 185 ovozini to‘pladi va o‘z tarixida birinchi marta ECOSOSga uch yil muddatga saylandi.
Mamlakatimizning BMTning ushbu muhim organiga saylangani Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida O‘zbekistonda hayotning barcha jabhalarida amalga oshirilayotgan izchil islohotlar xalqaro hamjamiyat va BMTga aʼzo davlatlar tomonidan keng eʼtirof etilganidan dalolatdir.
Eslatib o‘tamiz, ECOSOS BMTning asosiy organi bo‘lib, tashkilotning iqtisodiy va ijtimoiy faoliyatini muvofiqlashtirishga masʼuldir. Kengash Birlashgan Millatlar Tashkiloti tizimida barqaror rivojlanishning barcha uch yo‘nalishi – iqtisodiy, ijtimoiy va ekologik jihatdan rag‘batlantirish bo‘yicha asosiy o‘rinni egallaydi. Uning tarkibiga 54 mamlakat kirib, 3 yillik muddatga saylanadi.

Узбекистан впервые в своей истории избран в состав Экономического и социального совета ООН
ЭКОСОС - главный орган ООН, который отвечает за координацию экономической и социальной деятельности организации
Как сообщает Информационное агентство «Дунё», 7 июня в штаб-квартире Организации Объединенных Наций в городе Нью-Йорке состоялись выборы членов Экономического и социального совета (ЭКОСОС) ООН на 2025-2027 годы.
По итогам тайного голосования Узбекистан набрал 185 голосов государств-членов ООН и, впервые в своей истории избран в состав ЭКОСОС на три года.
Избрание нашей страны в данный ключевой орган ООН является свидетельством широкого признания со стороны международного сообщества и государств-членов ООН прогрессивных реформ, проводимых под руководством Президента Шавката Мирзиёева во всех сферах жизни Узбекистана.
Следует отметить, что ЭКОСОС - главный орган ООН, который отвечает за координацию экономической и социальной деятельности организации. Совет занимает ключевое место в системе ООН по продвижению всех трех аспектов устойчивого развития - экономического, социального и экологического. В его состав входят 54 государства, избираемых на 3-летний срок.